کرزی: انتخابات پیش رو دموکراسی را در افغانستان محکمتر خواهد کرد

Image caption حامد کرزی در حال سخنرانی

حامد کرزی، رئیس جهمور افغانستان گفته است که انتخابات پیشرو دموکراسی را در افغانستان محکمتر خواهد کرد و همین میراث او خواهد بود.

آقای کرزی در آخرین روز سفرش به بریتانیا در مرکز 'آکسفورد یونیون' سخنرانی کرد.

رئیس جمهور افغانستان در جریان این سخنرانی گفت که امنیت یکی از چالش‌های افغانستان است و همچنان یک چالش باقی خواهد ماند.

آقای کرزی ضمن انتقاد از عملکرد نیروهای خارجی در افغانستان گفت که برخاستگاه تروریسم در افغانستان نیست و همین موضوع همواره بین دولت او و حامیان بین‌المللی او تنش ایجاد کرده است. تنشی که به گفته آقای کرزی هنوز هم ادامه دارد.

ولی آقای کرزی تاکید کرد که نگرانی‌هایی که در بین مردم مبنی بر احتمال خراب شدن شرایط امنیتی در افغانستان بعد از ۲۰۱۴ ابراز می شود، درست نیست و افغانستان بعد از خروج نیروهای خارجی، کشور امنی خواهد بود.

گفت‌و‌گو‌های سه جانبه

رئیس جمهور افغانستان برای شرکت در چهارمین دور مذاکرات سه جانبه بین افغانستان، پاکستان و بریتانیا روز دوشنبه ۶ عقرب/آبان وارد بریتانیا شد.

در نشست سه جانبه، نواز شریف، نخست وزیر پاکستان و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا نیز شرکت داشتند.

گفت‌و‌گوهای صلح و توسعه همکاری‌های اقتصادی دو محور اصلی نشست سه جانبه بریتانیا بود.

عادله راز، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفت که در دیدار روز سه شنبه رهبران افغانستان و پاکستان، یک بار دیگر بر عملی شدن سریع پروژه‌های توسعه‌ای توافق شده میان دو کشور، تاکید شد.

در سفر ماه آگوست آقای کرزی به اسلام‌آباد، پاکستان توافق کرد تا سد برقی را بر فراز دریای کنر اعمار کند و در نشست سه شنبه در بریتانیا بر آغاز کار اعمار این سد تاکید صورت گرفت.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان همچنین اعلام کرد که رهبران دو کشور بر عملی شدن پروژه تمدید خط لوله گاز ترکمنستان، افغانستان و پاکستان و پروژه تمدید خط انتقال برق قرقیزستان - تاجیکستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند توافق کردند.

مطالب مرتبط