روزنامه‌های کابل: شنبه یازدهم عقرب

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

دستاوردهای سفر کرزی به لندن و حمله به مراسم عروسی موضوعاتی هستند که روزنامه های روز شنبه کابل آنها را مهم دانسته اند.

روزنامه وحدت نوشت که با توجه به سفر کرزی به لندن سئوال اصلی اینجا مطرح است که نتایج این سفر چه است؟ آیا دور نمای صلح در افغانستان و تامین ثبات و امنیت در پرتو این سفر روشن تر شده است و یا خیر؟

این روزنامه افزوده است که ظاهرا نواز شریف پذیرفته که نخستین سفرش را در چند هفته آینده به کابل داشته باشد و شورای عالی صلح افغانستان به اسلام آباد سفر کرده تا با ملاغنی برادر فرد شماره دو طالبان دیدار کند.

وحدت مدعی شده که دو دستاورد بالا نمی‌تواند هیج مشکل امنیت افغانستان را حل و صلح را به این کشور بیاورد. کلاف سر درگمی که رئیس جمهور برای صلح و امنیت افغانستان ساخته و بافته، فقط می‌تواند تجسم کننده حس عاطفی و نگاه آرمانی رئیس جمهور باشد.

روزنامه دولتی اصلاح نوشته که طرد و محو تروریسم به عنوان دشمن مشترک دو کشور افغانستان و پاکستان، آوردن صلح در افغانستان به عنوان پیش شرط صلح در منطقه و تعهد پاکستان به همکاری با شورای عالی صلح افغانستان از دستاوردهای این سفر بوده است.

اصلاح افزوده است که با این توافق پاکستان بار دیگر در بوته آزمایش قرار داده شده که آیا واقعا با افغانها در روند صلح و مصالحه همکاری صادقانه خواهد کرد و قدمی در راستای ایجاد صلح در افغانستان خواهد، برداشت؟ یا مانند گذشته تمام تعهدات خود به افغانستان را زیر پا می گذارد.

روزنامه ماندگار نیز نوشته است که "صلح به رهبری افغانها، به نظر می رسد که تاکید بر این موضوع مهمترین دستاورد سفر پنج روزه حامد کرزی به لندن بوده است.

این روزنامه مدعی شده است که کرزی زیر پوشش جملاتی چون "حاکمیت ملی"، "افغانیزه کردن روند صلح"، منافع ملی"و عبارتهای از این دست، برنامه دیگری را دنبال می‌کند که هیج رابطه ای با این مفاهیم ندارد. او با طرح این مفاهیم در صدد دستیابی به اهداف خود است.

ماندگار رئیس جمهور کرزی را متهم کرده که در سفرهایش مقدار زیادی از سرمایه مردم افغانستان هزینه می‌شود و هر سفر او برابر با سفر رئیس جمهورهای صنعتی جهان هزینه بردار است.

روزنامه دولتی انیس نوشته است که چندی قبل بر اثر یک حمله انتحاری در هتلی در ولایت سمنگان جان احمد خان سمنگانی نماینده مجلس نمایندگان افغانستان را در مراسم عروسی دخترش گرفت. اخیرا یک ماین جان 18 غیر نظامی را که رهسپار یک مراسم عروسی بودند در غزنی گرفت و انفجار یک مین در مراسم عروسی در بغلان 8 زخمی بر جا گذاشت.

این روزنامه افزوده است که مردم به این افراد که باعث این نوع کشتار می‌شود، می‌گویند اگر ایمان دارید خوشی‌های مردم افغانستان را به غم مبدل نکنید و متاسفانه در افغانستان کسانی این عمل را انجام می‌دهد که در ظاهر برای اسلام گلو پاره می‌کنند.

روزنامه جامعه باز نیز نوشته که در روزهای گذشته شاهد کشتار غیر نظامیان بوده‌ایم که اغلب این کشتارها به دلیل حمله به افرادی بوده که قصد شرکت در مراسم عروسی را داشتند.

این روزنامه افزوده است که تمامی این حملات، قتل و کشتار غیر نظامیان طالبان به نام امارت اسلامی انجام می‌شود. سالها است که مردم شادی و خوشی خود را با مرگ آغاز می‌کنند. پیوندهای دو زوج را طالبان با خون می بندند و مرگ شروع زندگی تازه ای است برای عروس و دامادها در افغانستان.

جامعه باز با اشاره به اینکه هیج اخلاق و منش انسانی و فرهنگی نمی‌تواند جلو انتحار طالب را بگیرد، افزوده که جان انسان افغانستانی را به اندازه‌ای که پدیده‌ای بنام طالب در این کشور گرفته، طاعون و ملاریا به این اندازه باعث مرگ انسانهای آفریقایی نشده است.

مطالب مرتبط