روزنامه های کابل: یکشنبه، ۱۲ عقرب

Image caption حکیم الله محسود روز جمعه کشته شد

روزنامه‌های چاپ امروز کابل موضوع کشته شدن حکیم الله محسود رهبر گروه طالبان پاکستان را در سرمقاله‌ها و مطالب تحلیلی خود بررسی کرده‌اند.

محسود روز جمعه، ۱۰ عقرب/آبان حمله هواپیماهای بی‎سرنشین آمریکا در حدود ۵ کیلومتری شمال شهر میرانشاه، مهم‌ترین شهر وزیرستان شمالی پاکستان کشته شد.

چراغ در سرمقاله خود کشته شدن حکیم‌الله محسود رهبر گروه طالبان پاکستانی را در سرمقاله خود "شکار آمریکا در مزرعه پاکستان" دانسته و معتقد است که با این کار "برای چندمین بار تشت رسوایی دولت و به ویژه نظامیان پاکستان از بام به زمین می‌افتد"، چرا که او چندمین رهبر تروریستها است که خبر مرگش از پاکستان به گوش می‌رسد.

نویسنده از اسامه بن‌لادن، ابویحیی اللیبی، شیخ خالد رهبران پیشین گروه القاعده و ولی‌الرحمان فرد شماره دوم گروه طالبان پاکستان، به عنوان افرادی نام برده که در سالهای اخیر در پاکستان شکار هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکایی شده‌اند. چراغ با این مقدمه تاکید کرده که جامعه جهانی حالا باید پاکستان را مجبور به "مبارزه صادقانه" با تروریسم کند.

۸صبح در سرمقاله خود انتقاد کرده که هواپیماهای بی‌سرنشین رهبران طالبان پاکستانی و و القاعده را هدف حمله قرار می‌دهند، اما رهبران طالبان افغان در شهرهای پاکستان و از جمله کویته کراچی در "بهشت امنیتی" به سر می‌برند. به نوشته روزنامه، طالبان از خاک پاکستان علیه دولت افغانستان و نیروهای خارجی حمله می‌کنند، اما کسی کاری به کار آنها ندارد.

سرمقاله‌نویس ۸صبح افزوده که تا حال کسی این "راز" را کشف نتوانسته که چرا رهبران یکی پی دیگری هدف حمله قرار می‌گیرند، اما رهبران طالبان افغان هر روز از "مصونیت بیشتری" برخوردار می‌شوند، در افغانستان و پاکستان و حتی کشورهای خاور میانه "آزادانه" سفر می‌کنند و تا جایی که برای آنها در قطر دفتر باز می‌کنند.

ماندگار در سرمقاله خود نوشته که علی رغم انتقادهای دولتهای پاکستان و افغانستان از حملات هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکا در مبارزه با تروریسم، کشته شدن رهبران گروه طالبان پاکستانی و گروه القاعده بیانگر آن است که این حملات "صرفاً منفی" نبوده است و این هواپیماها مراکز تروریستی را هدف قرار داده‌اند.

نویسنده ماندگار در ادامه مخالفت دولت افغانستان با فعالیت هواپیماهای بی‌سرنشین را نقد کرده و آن را تلاشی در جهت "به دست آوردن دل مقامهای پاکستانی" دانسته پایان فعالیت این هواپیماها در خاک افغانستان. به نظر روزنامه، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان برای آن که پاکستان را برای آوردن طالبان به پای میز گفتگو راضی کند، با این کشور همدردی می‌کند.

محمدرضا هویدا مدیر مسئول روزنامه افغانستان در سرمقاله این روزنامه روند مصالحه با گروه طالبان در افغانستان را نقد کرده و آن را گفتگو با طالبان را "خلاف انتظار مردم افغانستان" دانسته است. به نظر نویسنده، در این گفتگوها دولت و متحدان آن نقش "امتیازدهنده" و گروه طالبان نقش "امتیازگیرنده" صرف را بازی کرده‌اند.

مدیر مسئول این روزنامه معتقد است که این وضعیت در گفتگو، یک طرف را مشتاق گفتگو کرده و طرف دیگر را منکر هر نوع گفتگو که اشاره نویسنده به بی‌میلی طالبان به گفتگو با دولت است. به تعبیر نویسنده افغانستان، حالا "اشتباههای" دولت در این مورد به جایی رسیده که تنها فرصت "عبرت گرفتن" و "تاسف" باقی مانده است.

جامعه باز در مطلبی با عنوان " پیامهای شوم تعطیلات دانشگاه در کابل" نوشته که دو دانشگاه دولتی در کابل در آستانه برگزاری لویه جرگه مشورتی برای "چهار ماه" تعطیل شده‌اند. به نوشته این روزنامه، دنشجویان دانشگاههای پولی‌تکنیک و دانشگاه تعلیم و تربیت از چهار روز پیش به "تعطیلات اجباری" رفته‌اند.

لویه جرگه‌ها و دیگر همایش‌های بزرگ دولتی معمولاً در تالار لویه جرگه واقع در محوطه دانشگاه پولی‌تکنیک در غرب کابل برگزار می‌شود و از چند ماه پیش ساخت و ساز خیابان مقابل این دانشگاه آغاز شده و اخیرا تدابیر امنیتی هم در اطراف آن شدت یافته است.

محمد عصیان در این مطلب جامعه باز از تعطیل شدن این دو دانشگاه به شدت انتقاد کرده و دانشجویان را "قربانیان" این تصمیم دانسته است. به باور نویسنده، تعطیل شدن این دانشگاهها برای برگزاری جرگه مشورتی، بیانگر "غربت دانش و دانشگاه" است و برنامه‌ریزان این همایش در پی "به حاشیه راندن دانشگاه" برآمده‌اند.

نویسنده جامعه باز همچنین تعطیلات اجباری دو دانشگاه را "تقابل نهادهای سنتی و نهادهای مدرن" دانسته و افزوده که شکست دانشگاه در برابر جرگه یا برعکس آن بیانگر حکایت جدال این دو نوع نهاد است. به تعبیر نویسنده، در این نوع همایشها معمولان افرادی گردهم می‌آیند که نه اهمیت دانش و نه منافع کشور را درک می‌کنند.

مطالب مرتبط