سه مامور 'در انفجار بمبی در مسجدی' در پکتیکا کشته شدند

Image caption پکتیا از ولایت های ناامن در جنوب شرق افغانستان است که با پاکستان مرز مشترک دارد

منابع وزارت داخله افغانستان گفته‏‎اند که در اثر انفجار بمبی در مسجدی در جنوب شرق این کشور، سه مامور پلیس هنگام ادای نماز کشته شدند.

این وزارت در وبسایت خود نوشته که این انفجار پس از ساعت هشت دیشب به وقت محلی در مسجد روستای "سه‏‎گانه" ولسوالی خیرکوت روی داد. این ولسوالی در ولایت پکتیکا موقعیت دارد.

به گزارش این وبسایت، افراد وابسته به گروه طالبان این بمب را در این مسجد کار گذاشته بودند که انفجار آن یک مامور پلیس دیگر را زخمی کرد.

هنوز گروه طالبان واکنشی به این گزارش نشان نداده است.

وزارت داخله گفته که هنوز خشم مردم افغانستان نسبت به بمبگذاری در مسجد جامع شهر پل علَم، مرکز ولایت لوگر، فروکش نکرده که طالبان دست به بمبگذاری در مسجد روستای سه‏‌گانه ولایت پکتیا زده ‏اند.

انفجار مسجد جامع شهر پل علم روز عید قربان روی داد که در اثر آن ارسلا جمال والی پیشین لوگر کشته و ۱۵ تن دیگر زخمی شدند. به گزارش منابع اداره امنیت ملی، آقای جمال پس از ادای نماز در حال سخنرانی بود که بمب جاسازی شده در بین نسخه‎های قرآنی که روی میز خطابه گذاشته شده بود، منفجر شد.

وزارت داخله گفته که انفجار اخیر در مسجد روستای سه‏‌گانه ولایت پکتیکا بیانگر آن است که طالبان برای رسیدن به اهداف خود از هیچ کاری، حتی "اهانت" به مقدسات مردم هم دست بردار نیستند.

Image caption وزارت داخله طالبان را به 'اهانت به مقدسات' متهم کرده است

پیشتر شورای علمای افغانستان حمله به اماکن مقدس را "ناروا و حرام" اعلام کرده است.

حمله انتحاری در پکتیا

از سوی دیگر، وزارت دفاع افغانستان در اطلاعیه‏‌ای نوشته که دو شب پیشتر در اثر حمله دو بمبگذار انتحاری به یک پاسگاه ارتش در ولایت پکتیا، چهار سرباز ارتش کشته و سه دیگر زخمی شدند.

وزارت دفاع افزوده که این بمبگذاران از سوی گروهی از مهاجمان حمایت می‏‌شدند. بر اساس این اطلاعیه، مهاجمان این پاسگاه را از سه جهت مورد حمله قرار دادند.

وزارت دفاع در صفحه فیسبوک خود نوشته که در اثر انفجار و درگیری بین مهاجمان و سربازان مستقر در این پاسگاه، شماری از مهاجمان هم کشته شدند، ولی تعداد دقیق آن ذکر نشده است.

مطالب مرتبط