'شصت درصد پاسگاه‌های پلیس شاهراه افغانستان اخاذی می‌کنند'

Image caption دیدبان شفافیت یک سازمان مستقل است که در مورد فساد و سواستفاده آگاهی‌دهی می‌کند

یک سازمان غیردولتی موسوم به دیدبان شفافیت در گزارشی نوشته که شصت درصد پلیس شاهراه‌های افغانستان اخاذی و با رانندگان بدرفتاری می‎کنند.

اکرم فضلی از مسئولان این سازمان به خبرنگاران گفت که پلیس شاهراه با مصونیت کامل از پیگرد قانونی، اخاذی می‌کنند و از رانندگان مالیات غیرقانونی می‌گیرند.

او افزود:"بررسی دیدبان شفافیت افغانستان در مورد اخاذی غیرقانونی، نشان می‌دهد، از هر ده پاسگاه پلیس، در شش پاسگاه توسط پلیس اخاذی های غیرقانونی صورت می‌گیرد. حد اوسط مقدار پولی که گرفته می‎شود، تقریبا ۳۰۰ افغانی است."

آقای افضلی گفت که گرفتن پولهای غیرقانونی از رانندگان کامیونها توسط نیروهای پلیس مستقر در پاسگاه‌های شاهراه‌ها تقریباً به امری معمولی تبدیل شده و رانندگان هم آن را به عنوان "مالیات موازی" با مالیات قانونی پذیرفته اند.

مسئولان دیدبان شفافیت افغانستان گفتند که نویسندگان این گزارش با ماموران پلیس بیش از ۳۷۰ پاسگاه در شاهراه‌ها گفت‌وگو کرده و دریافته اند که موجودیت این پاسگاه‌ها دلیل اصلی تامین امنیت در شاهراه‌ها نیستند.

محمد اسحاقزاده از نویسندگان این گزارش گفت که ۴۱ درصد از رانندگان به نویسندگان گزارش گفته‌اند که پلیس شاهراه تاثیری بر کاهش سرقت در شاهراه‌ها ندارد. این رانندگان گفته اند که در شاهراه‌ها با خطر جدی سرقت مواجه هستند.

در گزارش سازمان دیدبان شفافیت آمده که افسران حرفه‎ای پلیس نسبت به افسرانی که سابقه کار در ارتش و واحدهای شبه نظامی دارند، در محل کار برخورد بهتری دارند، در حالی که نیروهای متعلق به ارتش در شاهراه‌ها در فساد کمتری دست دارند.

اما وزارت داخله افغانستان می‌گوید که گزارش دیدبان شفافیت در حال حاضر قابل تایید نیست و فساد و اخاذی در میان نیروهای پلیس شاهراه تا حد زیادی کاهش یافته است.

صدیق صدیقی، سخنگوی این وزارت به بی‎بی‎سی گفت: "ما یافته های این گزارش را مطالعه خواهیم کرد. باور ما این است و نتایج بررسی را که ما به دست داریم، نشان می دهد که وضعیت [در شاهراه‌ها] بسیار تغییر کرده است."

او افزود: "در اکثریت مناطق کشور که نگرانی هایی مبنی بر اخاذی غیرقانونی موجود بوده، تا حد اعظمی دور شده و پیکار ما [برای مبارزه با اخاذی] ادامه دارد."

براساس گزارش دیدبان شفافیت افغانستان، اخاذی‎ و بدرفتاری تنها در میان پلیس شاهراه شیوع ندارد، بلکه ماموران وزارت حمل و نقل، فواید عامه، مبارزه با مواد مخدر و شهرداری ها هم دست به اخاذی می زنند.

علاوه بر این، حملات شورشیان به ویژه در مناطق جنوبی، سرقت‎های مسلحانه نیز از تهدیدهای جدی بر سر راه رانندگان و مسافران در شاهراه‌‎های افغانستان است.

حدود یک ماه پیش رانندگان شاهراه کابل-قندهار-هرات در اعتراض به برخورد ضعیف پلیس با سارقان دست به اعتصاب زدند.

مطالب مرتبط