روزنامه‌های کابل: سه شنبه ۱۴ عقرب

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا، کشته شدن رهبر طالبان پاکستانی و مباحث انتخابات ریاست جمهوری افغانستان عناوین مهم مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۴ عقرب/آبان کابل است.

روزنامه ۸‌صبح با اشاره به کشته شدن رهبر طالبان پاکستانی، پرسیده که چرا نه امریکا و نه ناتو، هیچ‌کدام مزاحم رهبران طالبان افغان در پاکستان نمی‌شوند. مگر طالبان افغان برای آمریکا و ناتو تهدید نیست.

۸‌صبح می‌نویسد که جنگ طالبان تمامی تلاش‌های غرب برای دموکراسی‌سازی در افغانستان را با مشکل روبه‌رو کرده است و پس از دوازده سال درگیری، تلفات و مصارف گزاف هنوز هم افغانستان ناامن است.

۸‌صبح افزوده که طالبان افغان که تمامی قرارگاه‌های استراتژیک و رهبری‌شان در پاکستان است، چنان در افغانستان حمام خون بر پا کردند که حتی سازمان ناتو با منابع و امکانات قابل توجهی که در اختیار دارد، نتوانست آن را مهار کند.

۸‌صبح نوشته که 'شکار رهبران طالبان پاکستانی، به‌وسیله پرنده‌های مرگ از سال ۲۰۰۴، درست از زمانی‌که شورش طالبان اوج گرفت، شروع شد. اما طالبان افغان در کویته، مصونیت داشتند و دارند.'

نویسنده ۸‌صبح همچنان به این باور است که در موضع‌گیری آقای کرزی نیز تضاد وجود دارد زیرا او از یک‌سو خواستار مبارزه با پناه‌گاه‌ها هست و از سوی دیگر از کشتن رهبر طالبان پاکستانی انتقاد می‌کند.

روزنامه افغانستان نوشته که امضا یا عدم امضای موافقتنامه امنیتی به خودی خود و بدون در نظر داشت امور دیگر نمی‌تواند برای افغانستان یک فرصت یا تهدید باشد بلکه پایبندی به تعهدات و نحوه کار بر اساس این موافقتنامه مهم است.

افغانستان نوشته که موافقهتنامه از آن جهت که یک قرارداد دراز مدت برای افغانستان به شمار می‌رود، اهمیت افغانستان را برای مردم جهان و منطقه نشان می‌دهد.

نویسنده افغانستان به این باور است که وقایع چند روز اخیر نشان می‌دهد که ابرقدرت های جهانی چگونه می‌توانند دولت ها را به چالش بکشانند. حملات هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده آمریکا بر مواضع طالبان پاکستانی و قتل فرد شماره اول طالبان پیش از آغاز گفتگوهای صلح در این کشور، لزوم توجه به آراء و نظریات دولت یا قدرت بزرگ را روشن می‌سازد.

اما روزنامه انصار از این موافقتنامه امنیتی زیر عنوان "موافقتنامه ای ناقض حقوق عمومی و حقوق شهروندی مردم افغانستان" یاد کرده است.

انصار نوشته که آمریکا در تلاش تحمیل این توافقتنامه در زودترین زمان ممکن بر دولت افغانستان است.

روزنامه اطلاعات روز امروز به بحث امنیت در انتخابات افغانستان پرداخته است.

اطلاعات روز می‌نویسد که در نبود امنیت برگزاری انتخابات ناممکن است و در صورت شکنندگی و سستی آن سلامت انتخابات به خطر می‌افتد و روند با تقلب، تخلف و صدها پرسش مشروعیت‌زدا همراه می‌شود.

اطلاعات روز افزوده که نهادهای امنیتی باید تلاش کنند این پرسش مهم را برای مردم افغانستان حل نمایند و زمینه‌ مشارکت فعال، گسترده و بی‌دغدغه‌ مردم به پای صندوق‌های رای‌دهی را در سراسر کشور فراهم کنند.

روزنامه ماندگار نوشته که انتخابات پیشرو برای افغانستان بسیار حیاتی است و تقلب و یا راه اندازی نشدن آن گذشته تلخ و تاریک را دوباره به این کشور بازخواهد آورد.

ماندگار تاکید می‌کند که نامزدان ریاست جمهوری برای تغییر و بهبود وضعیت فعلی باید با برنامه‌های منسجم و عملی وارد کارزار انتخاباتی شوند تا مردم بتوانند بهترین انتخاب را داشته باشند.

مطالب مرتبط