روزنامه‌های کابل: چهارشنبه ۱۵ عقرب

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

باتوجه به اینکه چندین روز از کشته شدن حکیم الله محسود رهبر طالبان پاکستانی در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در پاکستان می‌گذرد ولی روزنامه کابل به بهانه‌ای این حادثه از حکومت کابل و پاکستان انتقاد کرده است. علاوه بر آن رفتار طالبان با نیروهای امنیتی نیز باعث شده که بعضی از روزنامه‌ها به انتقاد از این گروه بپردازند. دوستی آمریکا و پاکستان را نیز تعداد از روزنامه‌های کابل صوری دانسته که به دلیل افکار عمومی و احزاب مخالف، حکومت پاکستان دست به چنین واکنش می زند.

'کرزی سخنگوی طالبان هر دو سوی مرز'

روزنامه ماندگار نوشته است که اعلام نا رضایتی دولت افغانستان نسبت به کشته شدن حکیم الله محسود رهبر طالبان پاکستان سنگ نهایی طالب پروری دولت آقای کرزی را گذاشت. کرزی کشته شدن محسود را ضربه‌ای بزرگ بر روند صلح پاکستان دانست و همانند پاکستان از این مسئله ناراحت بود.

این روزنامه با اشاره به اینکه کرزی از دستگیری لطیف الله محسود در ولایت لوگر نیز برافروخته و خشمگین شده بود، افزوده که حکیم الله محسود نیز ابراز تمایل کرده بود که با آمریکا از طریق دولت افغانستان گفتگو کند که باعث نگرانی پاکستان شده و در روند کشته شدن او نیز نیروهای امنیتی پاکستان دست داشته است.

این روزنامه مدعی شده که پاکستان به این دلیل با کشته شدن رهبران طالبان پاکستانی مخالفت کرد که می‌خواهد با این اقدام جلو خشم ضد آمریکایی که به دلیل حمله هواپیماهای بدون سرنشین در غلیان است رابگیرد و از حرکت انتقام جویانه طالبان پاکستانی جلوگیری کند.

روزنامه افزوده که همسوی کرزی با طالبان دو جنبه دارد. اول اینکه کرزی به دلیل سیاست طالب گرایانه‌اش موضع گیری کرده است. زیرا شواهد نشان می‌دهد که طالبان هیج میلی به گفتگو با دولت افغانستان نداشته و در آینده نیز نخواهد داشت.

نویسنده ماندگار معتقد است اگر این فرضیه درست نباشد پس کرزی از آنچه که در پشت پرده سیاست پاکستان و جود دارد بی خبر است و تنها فریب موضع گیری ظاهری پاکستان را خورده است. موارد فوق باعث شده که کرزی سخنگوی طالبان دو طرف مرز شده است.

روزنامه ویسا نیز با درج این عنوان که ‘ وحشت حمله هواپیماهای بدون سرنشین ادامه دارد’ نوشته که مقامات ارشد آمریکایی مرگ حکیم الله محسود را یک دستاورده دانسته و او را باعث مرگ تعداد زیادی از آمریکائیان، پاکستانی ها و افغان‌ها دانسته است.

این روزنامه افزوده است که با توجه به اینکه نواز شریف رئیس جمهور پاکستان در سفر به آمریکا خواستار پایان عملیات هواپیمایی بدون سرنشین شد و نهادهای بین‌المللی نیز در گزارش خود اعلام کرده بود که بمباران این نوع هواپیماها می‌تواند باعث مرگ غیر نظامیان شود، ولی جواب آمریکا به هر منفی بود و تاکید کرد که عملیات هواپیماهای بدون سرنشین باید ادامه پیدا کند زیرا این راهی است برای نابود کردن دشمن.

نویسنده ویسا مدعی شده که آمریکا به این دلیل رهبری جنگ با تروریسم را به کسی دیگری واگذار نمی کند که در صورت تحقق این کار ماشین جنگی آمریکا و سازمان جاسوسی این کشور دیگر کارایی لازم را نخواهد داشت.

'ملا برادر در زنجیر'

روزنامه دولتی انیس نیز نوشته که ملا برادر یکی از نزدیکان ملاعمر، رهبر طالبان است. نام اصلی او ملا عبد الغنی است و ملاعمر به دلیل احترامی که به وی داشت هیج زمان نام او را به زبان نمی آورد و او را "بردار" خطاب می‌کرد.

این روزنامه افزوده است که بعد از بازداشت او توسط نیروهای پاکستانی رهبر طالبان نتوانست او را از بند رها کند و پاکستان کوچکترین اهمیت به تقاضایی رهبران طالبان نکرد و اصرار حامد کرزی برای رهایی او نتیجه داد تا این رهبر طالبان بتواند در روند صلح افغانستان شرکت کند.

ماری نبرد آئین نویسنده مقاله انیس افزوده که بیرون کردن ملا بردار از دروازه زندان به صورت ناهنجار به این دلیل بود که پاکستان می‌خواست به طالبان نشان دهد که آنان چه حیثیتی برای پاکستان دارد. دستان ملا برادر در زمان خروج از زندان به زنجیر بسته و چهره‌اش مالامال از درد و غمی بود که در زندان کشیده بود، اگرچه لبخندی به لب داشت.

این روزنامه افزوده که پاکستان با پخش این تصویر چند موضوع را می خواست یاد آور شود. اینکه کنترل طالبان به دست ماست، به رهبران طالبان ثابت کند اگر یک قدم هم بدون اجازه بردارد سرنوشت مشابه در اختیارشان است و علاوه برآنها پاکستان می‌خواست نشان دهد که می‌توانند افغانها را نیز به زنجیر کشاند.

'طالبان در میان مردم جا ندارند'

روزنامه آرمان ملی نیز نوشته است که نشر ویدیوئی توسط طالبان که سربازان ارتش ملی افغانستان را به صورت بی رحمانه به قتل می رسانند، عمل ابلهانه ای است که می خواهد در عزم مردم افغانستان برای رفتن به سوی دموکراسی، نظام سازی و بهبود وضعیت زندگی تزلزل ایجاد کند.

این روزنامه افزوده است که مردم افغانستان هنوز قتلهای که توسط طالبان در زمان حاکمیت شان در شهرهای مزار شریف، بامیان و سایر نقاط افغانستان انجام شد از یاد نبرده اند. دهشت افگنی طالبان تاکنون نتوانسته است که بر اراده مردم افغانسان خللی را ایجاد کند.

نویسنده آرمان ملی مدعی شده است که طالبان مزدور بیگانه است و می خواهد که نظام سیاهی که مانع پیشرفت و ترقی بوده و حاصل جزء بدبختی ندارد در افغانستان ایجاد کند. مردم افغانستان از طالبان بیزارند و نمی‌خواهند که خود روزی در اسارت به سر ببرند و درهای مدارس بر روی فرزندانش بسته باشند.

'دوستی پایدار'

روزنامه اطلاعات روزنوشته است که با کشتن شدن حکیم الله محسود دولتمردان پاکستان بر افروخته شدند و واکنش تند نسبت به آمریکا نشان داد. از زمان تاسیس پاکستان تاکنون روابط آمریکا و پاکستان فراز و فرودهای زیادی داشته ولی هیجگاهی ماهیت دوستانه و همکاری دو کشور از بین نرفته است.

این روزنامه نوشته که کشته شدن بن لادن در ایبت آباد پاکستان، کشته شدن سربازن مرزی پاکستان و اینبار کشته شدن حکیم الله محسود همگی خشم پاکستان را بر انگیخت ولی بعد از مدتی فروکش کرد. اینبار نیز معلوم نیست که خشم پاکستان تا کی دوام پیداکند؟

نویسنده اطلاعات روز افزوده است که واکنش دولت پاکستان نسبت به این حوادث بیشتر به دلیل افکار عمومی و احزاب سیاسی مخالف در داخل پاکستان است و این اقدام هیج تاثیر بر روابط پاکستان و آمریکا نخواهد داشت.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست