اجساد سربازانی افغان ربوده شده از سوی طالبان، در زابل پیدا شد

پلیس در جنوب افغانستان گفته است که اجساد شش تنی را پیداکرده که هفته پیش افراد مسلح وابسته به گروه طالبان در شاهراه کابل-قندهار ربوده بودند.

محمدجان رسولیار معاون والی زابل گفته است که جسدهای این شش تن دیشب در محله ترنگ در حومه شهر قلات مرکز ولایت زابل پیدا شدند.

به گفته معاون والی زابل، این افراد به ضرب گلوله کشته شده‎اند.

غلام‌سخی فرمانده پلیس زابل شمار این اجساد را به خبرگزاری اسوشیتد پرس هفت تن گفت و افزود که آنها سربازان ارتش بودند که از قندهار به خانه‎های خود در زابل می‌رفتند.

اما غلام‌جیلانی فراهی دیگر مقام پلیس زابل گفته که هنوز مشخص نیست که این افراد از کدام ولایت بوده‌اند و به همین دلیل اجساد آنها در بیمارستان نگهداری می‌شود.

ولایت جنوبی زابل ناآرام است و گروه طالبان در برخی از مناطق آن حضور دارند.

خبر قتل این سربازان در حالی منتشر شده که نیروهای امنیتی افغانستان در آستانه سال ۲۰۱۴، مسئولیت امنیتی سراسر کشور را از نیروهای بین‌المللی به عهده گرفته‌اند.

نیروهای خارجی تا پایان سال آینده میلادی افغانستان را ترک می‌کنند، ولی برخی از کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی تحت فرمان آمریکا گفته‌اند که شمار کمی از نیروهای خود را در افغانستان پس از ۲۰۱۴ هم نگه می‌دارند.

پس از پایان روند انتقال مسئولیت امنیتی به نیروهای داخلی افغانستان، نیروهای خارجی تنها نقش حمایتی خواهند داشت و دیگر به ماموریت‌های رزمی نخواهند پرداخت.

اما نیروهای امنیتی داخلی در برابر به عهده گرفتن مسئولیت امنیتی، بهای سنگینی پرداخته‌اند. آن‌گونه که مقامهای ناتو گفته‌اند، تابستان گذشته میزان تلفات این نیروها با افزایش نامنی به شدت بالا رفت.

به گفته مقامهای ناتو، در یک مورد شمار تلفات نیروهای افغان در عرض یک هفته به صد نفر رسید که بیشتر قربانیان در انفجارهای کنار جاده‎ای کشته شده بودند.

مطالب مرتبط