تهدید عمران خان به بستن راه تدارکاتی ناتو از پاکستان

عمران خان
Image caption حزب آقای عمران خان، رهبری دولت ائتلافی را در ایالت خیبر پختونخوا که نزدیک به مرز با افغانستان است، بر عهده دارد

عمران خان، رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان (پی‌تی‌ای)، تهدید کرده است در صورتی که آمریکا حملات هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد/درون) را در ماه جاری متوقف نکند، راه تدارکاتی ناتو را از مسیر پاکستان مسدود خواهد کرد.

آقای خان در گفتگویی با بی‌بی‌سی، آمریکا را متهم کرده که تعمدا با کشتن حکیم‌الله محسود، رهبر طالبان پاکستان، به تلاش‌های صلح و روند مذاکره با طالبان پاکستان لطمه زده است.

وی گفته است اگر آمریکا تا ۲۰ نوامبر، یعنی حدود دو هفته دیگر، حملات پهپادها را متوقف نکند، در ایالت خیبر پختونخوا تظاهراتی عمومی را با هدف توقف مسیر تدارکاتی ناتو بر پا خواهد کرد.

حزب آقای عمران خان، رهبری دولت ائتلافی را در ایالت خیبر پختونخوا که نزدیک به مرز با افغانستان است، بر عهده دارد.

"گذرگاه خیبر" در این ایالت، مسیر اصلی کاروان های تدارکاتی ناتو است.

پیشتر و در اعتراض به کشته شدن ۲۴ سرباز پاکستانی در منطقه "سلاله" از سوی آمریکا، پاکستان به مدت چند ماه حرکت کاروان های ناتو را متوقف کرد.

با توجه به اینکه نیروهای آمریکایی قرار است در اواسط سال آینده میلادی از افغانستان خارج شوند، این مسیر برای آمریکا اهمیت زیادی دارد.

مسیر پاکستان، در مقایسه با دیگر راه ها، همچون مسیر هوایی یا مسیر شمال که از کشورهای آسیای میانه می گذرد، بسیار کوتاه‌تر و مقرون به صرفه است.

کشته شدن رهبر طالبان پاکستان

حکیم‌الله محسود، رهبر طالبان پاکستان، روز جمعه (اول نوامبر) و به دنبال حمله هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکایی در منطقه قبایلی وزیرستان شمالی در نزدیکی مرز با افغانستان کشته شد.

او نفر اول در فهرست افراد تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، بود و ایالات متحده برای اطلاعاتی که به دستگیری او کمک کند، پنج میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود.

پاکستان از کشته شدن آقای محسود ابراز نارضایتی کرده است.

کشته شدن او زمانی صورت گرفت که قرار بود هیاتی از دولت پاکستان، برای مذاکره با او یا نمایندگانش به منطقه قبایلی این کشور سفر کند.

وزارت امور خارجه پاکستان کشته شدن رهبر طالبان را صدمه به مذاکرات صلح عنوان کرد و سفیر آمریکا در این کشور را برای ادای توضیح فراخواند.

چودری نصار علی خان، وزیر کشور پاکستان نیز گفت که مرگ حکیم الله محسود تلاش های دولت برای گفت‌وگوهای صلح با پیکارجویان طالبان را از بین برده است.

پیشتر و در ماه سپتامبر، احزاب مختلف پاکستان در جلسه‌ای بر انجام مذاکرات با طالبان به اجماع رسیده بودند.

به دنبال این جلسه، آقای محسود حدود یک ماه پیش از کشته شدنش، در مصاحبه‌ای نادر با بی‌بی‌‌سی گفت که آماده انجام مذاکرات است.

واکنش افغانستان

حامدکرزی، رئیس جمهوری افغانستان نیز، در واکنش به کشته شدن رهبر طالبان پاکستان تاکید کرد که حمله بر حکیم‌الله محسود، در زمانی نامناسبی صورت گرفته است.

آقای کرزی در دیدار با یک هیات مجلس نمایندگان آمریکا گفت که امیدوار است کشته شدن آقای محسود به تلاش‌های صلح در پاکستان صدمه وارد نکند.

بنا به اعلان ریاست جمهوری افغانستان، آقای کرزی به هیاتی از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا گفت که در دیدارش با نوازشریف نخست وزیر پاکستان در لندن، صحبت‌های مفیدی در مورد روند صلح افغانستان انجام داد و امیدوار است کشته شدن حکیم‌الله محسود "فضای همکاری برای موفقیت روند صلح در افغانستان و پاکستان را خدشه دار نکند".

مطالب مرتبط