۴۰۰ سرباز استرالیایی در افغانستان باقی خواهند ماند

Image caption جان فیلیپ: استرالیا بعد از سال ۲۰۱۴ افغانستان را تنها نخواهد ماند

جان فیلیپ سفیر استرالیا در افغانستان گفت که حدود ۴۰۰ سرباز این کشور تا پایان سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی خواهد ماند.

او در پاسخ به سئوال خبرنگار بی‌بی‌سی نوشت که شماری از این نیروها مسئولیت آموزش و مشوره دهی به افسران ارتش ملی را به عهده خواهند داشت و به لشکر/فرقه ۲۰۵ اتل، در ولایت قندهار یاری خواهند رساند.

حدود ۱۰۰ تن از این نیروها به نیروهای ایساف مستقر در کابل می پیوندند.

آقای فیلیپ افزود که استرالیا به ارتش ملی افغانستان در بخش حمل و نقل یاری رسانده، ۱۸ افسر استرالیایی برای مشورت دهی به وزارت دفاع و داخله در کابل مستقر خواهند شد.

آقای فیلیپ با اشاره به اینکه استرالیا متعهد به همکاری با افغانستان در زمینه تامین امنیت، توسعه و ایجاد حکومت داری خوب است، تاکید کرد که استرالیا بعد از انتقال مسئولیت‌ها در سال ۲۰۱۴ به نیروهای امنیتی افغان یاری می رساند.

او افزود که استرالیا بعد از سال ۲۰۱۴ افغانستان را تنها نخواهد ماند ولی این افغانها است که باید درباره آینده خود تصمیم بگیرد.

آقای فیلیپ با اشاره به اینکه افغانستان و استرالیا در سال ۲۰۱۲ سند همکاری‌های همه جانبه بلند مدت را امضا کرده، گفت که این سند نشان دهنده تعهد دو کشور به همکاری است. استرالیا همچنین به کمک‌های توسعه‌ای خود به ولایت ارزگان و درسطح افغانستان ادامه خواهد داد.

استرالیا بیش از هزار نیرو در افغانستان دارد که در سالهای گذشته، در ولایت ارزگان در جنوب افغانستان مستقر بوده اند و قرار است تا آخر سال جاری این ولایت را ترک کنند.

این در حالی است که چندی قبل نخست وزیر این کشور درسفرش به ولایت ارزگان اعلام کرده بود که این کشور تا پایان سال ۲۰۱۳ همه نیروهای خود را از افغانستان خارج می‌ کند.

۴۰ تن از نیروهای استرالیایی در سالهای گذشته در افغانستان کشته شده اند.

مطالب مرتبط