روزنامه های کابل؛ شنبه ۱۸ آبان

Image caption تفسیر ممنوع، روزنامه جامعه‌باز

موضوعات انتخاباتی، کشته شدن رهبر گروه طالبان پاکستانی و معرفی رهبر جدید این گروه، استیضاح وزیر مهاجرین افغانستان و همچنین وضعیت شهرکابل با سرازیر شدن باران های فصلی بازتاب وسیعی در روزنامه های چاپ امروز کابل داشته است.

با گذشت یک هفته از کشته شدن حکیم‌الله محسود رهبر گروه طالبان پاکستانی همچنان عکس‌های او و ملا فضل‌الله رهبر جدید این گروه در صفحات اول روزنامه های صبح کابل دیده می‌شود.

روزنامه ۸صبح، در گزارشی که حاوی مصاحبه با کارشناسان افغان است در مورد تعیین ملا‌‍ فضل‌الله به عنوان رهبر جدید طالبان پاکستانی نوشته است که تعیین ملا فضل‌الله جنگ طالبان در افغانستان و پاکستان را تشدید خواهد کرد.

۸صبح، نوشته است که پاکستانی ها ملا فضل‌الله را که پیشتر "شعارهای آتشینی" علیه نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان سر داده است، به عنوان "فرمانده ظالم" گروه طالبان پاکستانی می‌شناسند و تعیین او برای پاکستانی "زیان‌بار" خواهد بود.

ملا فضل‌الله دو روز پیش، یک هفته پس از کشته شدن حکیم‌الله محسود به عنوان رهبر گروه طالبان پاکستانی معرفی شد. حکیم‌الله محسود جمعه هفته گذشته اول نوامبر در حمله پهپادهای آمریکایی کشته شد.

روزنامه دولتی انیس، هم در سرمقاله خود زیر عنوان "پس لرزه‌های قتل محسود بر روند صلح" نوشته که با توجه به واکنش ها در مورد کشته شدن حکیم‌الله محسود، گفته می‌شود که دلیل کشته شدن محسود تمایل او به صلح بوده است.

انیس نوشته که گمان می‌رود گروه طالبان با رهبری ملا فضل‌الله جنگ را از قبایل به مناطقی که در گذشته آرامش نسبی داشت از جمله سوات که به پایتخت پاکستان اسلام آباد نزدیک است، بکشاند.

روزنامه دولتی انیس، در ادامه نوشته است که "نزدیکی ملا فضل‌الله به طالبان افغانستان به ویژه در مناطق جنوب شرقی، می تواند به تلاش‌های صلح در افغانستان نیز تاثیر گذار باشد."

روز گذشته ۱۷ عقرب/آبان یک سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان هم به بی‌بی‌سی گفت که طالبان افغانستان و پاکستان با هم در ارتباط هستند و شیوه عملکرد یکی بر دیگری تاثیر می‌گذارد.

Image caption بدون شرح، روزنامه افغانستان

تعدادی از روزنامه های افغانستان نوشته اند با توجه به خط مش تندروانه ای که ملا فضل الله رهبر جدید گروه طالبان پاکستانی در سر دارد، نگرانی ها از احتمال متاثر شدن پیشرفت های نسبی صلح افغانستان هم بیشتر خواهد شد.

تصمیم جدید کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان که گفته هویت مقام های حکومتی را در صورت مداخله در امور انتخابات، فاش می‌کند هم در روزنامه های صبح امروز کابل بازتاب گسترده داشته است.

روزنامه اطلاعات‌روز، در این زمینه از ضیالحق امرخیل رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات نقل کرده که اگر در انتخابات هر مقام دولتی مداخله کند و تلاش کند انتخابات را به نفع خود و یا برخلاف نامزد مشخصی مهندسی کند، نامش افشا خواهد شد.

مداخله در امور انتخابات توسط مقام های دولتی در افغانستان در انتخابات های پیشین در کنار نا امنی از بزرگترین چالش ها بوده است.

روزنامه اطلاعات‌روز، نوشته که مقام های کمیسیون انتخابات اطمینان داده اند با توجه به چالش های موجود در انتخابات های قبلی این بار سعی خواهند کرد جلو تکرار مشکلات موجود در انتخابات های قبلی را در انتخابات پیشرو بگیرند.

روزنامه سرنوشت، هم از قول مقام های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نوشته که باید روند برگزاری انتخابات در افغانستان با جدیت نظارت شود. روزنامه نوشته که اگر برگزاری انتخابات پیشرو با نظارت جدی ناظران انجام شود امید به جلوگیری از تقلب نیز بیشتر خواهد بود.

روزنامه جامعه‌باز، هم در مطلبی در این مورد نوشته است که پیش از این برخی از نامزدان ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی گفته بودند که دست های پشت برده در تلاش عملی کردن برنامه های غیرقانونی برای رقم زدن انتخابات به نفع خود هستند.

جامعه‌باز نوشته که با در نظرداشت سیستم فعلی انتخابات در افغانستان، مداخله در این روند می تواند با اعمال نفوذ زورمندان محلی به مراکز رای دهی و نبود امنیت میسر شود.

روزنامه سخن‌جدید، در همین مورد در مطبی نوشته که مداخله در امور انتخابات از نگرانی های اصلی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان برای برگزاری انتخابات است.

به نظر سرمقاله نویس سخن‌جدید، عناصر حکومتی، نامزدان و سایر عناصر داخلی و افراد مرتبط با کشورهای خارجی از مداخله کنندگان احتمالی انتخابات آینده ریاست جمهوری به شمار می روند.

روزنامه نوشته که تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات بر افشاری نام کارمندان حکومتی ای که در انتخابات مداخله کنند، به عنوان یک ابزار فشار می تواند جلو تقلب و تخطی های انتخاباتی را بگیرد.

افغانستان تا پنج ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی برگزار می کند. انتخابات ریاست جمهوری سال آینده برای افغانستان تاریخ ساز است و برای اولین بار قرار است قدرت از یک فرد به فرد دیگر به گونه مسالمت آمیز منتقل شود.

مطالب مرتبط