'پلیس محلی در کنر در استخراج غیرقانونی کرومیت دست دارد'

دیدبان شفافیت افغانستان در گزارشی که تازه منتشر کرده، گفته است که پلیس در ولایت کنر در استخراج غیرقانونی کرومیت دست دارد.

براساس این گزارش استخراج غیرقانونی و قاچاق کرومیت در ولسوالی خاص‌کنر این ولایت درآمدهای را نصیب گروه‌های مسلح می‌کند و به همین دلیل امنیت در این ولسوالی عمدا بد نگهداشته شده است.

شجاع‌الملک جلاله، والی کنر، به نعمت‌الله کریاب گزارشگر بی‌بی‌سی در کنر گفته است که مدتی پیش این سنگ معدنی توسط مرکب و قاطر در نزدیکی مناطق مرزی با پاکستان قاچاق می‌شد اما با توافق مردم محل، حالا قاچاق کرومیت متوقف شده است.

والی کنر گفته است که اخیرا وزارت معادن افغانستان با یک شرکت افغانی توافق کرده که براساس آن حدود صدهزار کرومیت به صورت قانونی در کنر استخراج خواهد شد.

به گفته آقای جلاله براساس این توافق شرکت متذکره یک تن کرومیت را به ارزش ۱۳۵دلار می‌خرد و برای تن ۱۵درصد به دولت افغانستان مالیه می‌پردازد.

او گفت این توافقنامه موجب خواهد شد تا استخراج کرومیت به صورت قانونی صورت بگیرد.

دیدبان شفافیت افغانستان ابراز نگرانی کرده است که بیشتر پول بدست آمده از قاچاق کرومیت به کیسه افراد مسلح سرازیر می‌شود و این موجب تداوم ناامنی در منطقه شده است.

گزارش کامل دیدبان شفافیت افغانستان را در مورد استخراج غیرقانونی و قاچاق کرومیت در کنر اینجا بخوانید

این نهاد نیز تایید کرده که اقداماتی برای برخورد با این مساله از سوی دولت افغانستان صورت گرفته اما پیشنهاد کرده که گام‌های جدی تری برای برخورد با دخالت پلیس محلی در کارهای از این دست صورت بگیرد.

مطالب مرتبط