اکادمی ملی افسران افغانستان به حمایت بریتانیا گشایش یافت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

یکی از بزرگترین نهادهای آموزش ارتش افغانستان به حمایت بریتانیا در کابل با حضور رئیس جمهوری افغانستان و وزیر دفاع بریتانیا گشایش یافت.

حامد کرزی روز دوشنبه، ۲۰ عقرب/آبان در مراسم گشایش اکادمی ملی افسران افغانستان در کابل بر اهمیت همکاری بریتانیا در آموزش ارتش کشورش تاکید کرد.

آقای کرزی در سخنرانی افتتاحیه خود گشایش این نهاد آموزشی را گامی در راستای تقویت ارتش افغانستان تا رسیدن به مرحله رقابت با ارتش‌های کشورهای همسایه دانست.

او گفت: "در همسایگی ما دو کشور هستند که آموزش و پرورش نظامی انگلستان را تجربه کرده اند؛ یکی هند است و دیگری پاکستان. ما همه از شایستگی، اهلیت، آموزش خوب و دانش حرفه‌ای افسران این دو کشور خبر داریم."

رئیس جمهوری افغانستان افزود: "ما که امروز این اکادمی را به کمک انگلستان افتتاح می‎کنیم، مطمئنم که اگر دانش نظامی با دلاوری افغانها یک جا شود، ارتش ما در جهان بی‎نظیر خواهد شد."

اکادمی ملی افسران افغانستان بر اساس الگوی اکادمی نظامی سندهرست بریتانیا ساخته شده و دولت بریتانیا متعهد به ارائه کمک به این نهاد آموزشی ارتش افغانستان شده است.

Image caption این اکادمی بر اساس الگوی اکادمی نظامی سندهرست بریتانیا ساخته شده است

فیلیپ هاموند، وزیر دفاع بریتانیا در این مراسم گفت که غیر از مربیان بریتانیا، مربیان نظامی شماری دیگر از کشورها هم در آموزش افسران ارتش افغانستان سهم خواهند گرفت.

سنگ بنای این دانشگاه نظامی سه سال پیش با هزینه ۲۸۷ میلیون دلار در منطقه قرغه در حومه شمال غربی شهر کابل گذاشته شد.

قرار است در یک سال آینده بیش از ۲۵۰ دانشجو مهارت‌های پیشرفته نظامی را در این جا فرا بگیرند.

این دانشگاه ظرفیت آموزش همزمان حدود هفت هزار دانشجوی نظامی را دارد.

مسئولان می‎گویند در این دانشگاه جایی برای دانشجویان دختر هم در نظر گرفته شده است. به گفته آنها یک واحد آموزشی جداگانه برای دختران اختصاص یافته است.

فیلیپ هاموند گفت: "با همکاری بین ارتش افغانستان، بریتانیا و دیگر کشورهای همکار مانند استرالیا، دانمارک، زیلاند نو و نروژ برای ارتش ملی افغانستان اکادمی مطابق استانداردهای جهانی ساخته شده است."

او افزود: "این اکادمی افسران نسل‌های آینده ارتش افغانستان را آموزش خواهد داد. خبر خوش این است که ما امروز نخستین واحد افسران را می‎بینیم که در این جا حضور دارند و سفر آینده خود را با استخدام به عنوان افسر آغاز می‎کنند."

نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان سال آینده این کشور را ترک می‎کنند و حمایت از نیروهای مسلح افغانستان به ماموریت اصلی همکاران بین‎المللی نظامی افغانها در این کشور تبدیل می‎شود.

مطالب مرتبط