سه دانشگاه بزرگ کابل در آستانه عاشورا تعطیل شد

Image caption دانشگاه تعلیم و تربیت برهان‌الدین ربانی

حکومت افغانستان در آستانه مراسم عاشورا سه دانشگاه بزرگ و اصلی پایتخت را تعطیل کرده است.

دانشگاه کابل، دانشگاه طبی و دانشگاه تعلیم و تربیت برهان‌الدین ربانی سه دانشگاه اصلی پایتخت اند که تا روز شنبه ۲۵ عقرب/آبان تعطیل شده اند.

مسئولان در وزارت تحصیلات عالی افغانستان گفته اند که این سه دانشگاه روزهای سه‎شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه تعطیل خواهند بود و روز شنبه به روی دانشجویان باز خواهند شد.

هنوز دلیل اصلی تعطیلی این دانشگاه‌ها رسما اعلام نشده، اما یک منبع وزارت تحصیلات عالی که خواست نامش فاش نشود، به بی‌بی‌سی گفت که این تعطیلی بر اساس تقاضای مسئولان دانشگاه‌ها صورت گرفته است.

حکومت افغانستان همچنین دانشگاه پولی‌تکنیک را که خیمه لویه جرگه در درون محوطه آن موقعیت دارد، از حالا تا ختم این جرگه تعطیل کرده است.

لویه جرگه قرار است در پایان ماه عقرب برای چهار الی هفت روز برای رای‌زنی در مورد امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا برگزار شود. برگزاری این جرگه مخالفان و موافقانی در افغانستان دارد.

مقام های افغان این دانشگاه ها را در حالی تعطیل کرده که سال گذشته به دلیل درگیری میان دانشجویان در خوابگاه دانشگاه کابل دست کم سه نفر کشته و بیش از ده نفر زخمی شدند. در آن زمان آمار مختلفی از تلفات این درگیری منتشر شد.

سال گذشته درگیری زمانی شروع شد که گروهی از دانشجویان شیعه می‌خواستند مراسم عزاداری را در مسجد خوابگاه دانشگاه کابل برگزار کنند که با ممانعت دانشجویان اهل سنت مواجه شدند.

حکومت به دنبال این درگیری خونین تمام دانشگاه های پایتخت را برای ده روز تعطیل کرد.

مطالب مرتبط