دولت افغانستان: حزب اسلامی حکمتیار در لویه‌جرگه شرکت می‌کند

Image caption آقای مدبر گفت در لویه جرگه پنجشنبه هفته آینده نمایندگان حزب اسلامی حکمتیار هم شرکت خواهند کرد

کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی گفته است که این جرگه پنجشنبه هفته آینده با شرکت اعضای حزب اسلامی گلبدین حکمتیار برگزار خواهد شد.

صادق مدبر رئیس دبیرخانه کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی به بی‌بی‌سی گفت که هیات حزب اسلامی گلبدین حکمتیار اخیرا در دیداری با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان فهرست اعضای این حزب را برای شرکت در لویه جرگه مشورتی در اختیار حکومت افغانستان قرار داده است.

آقای مدبر همچنین گفت که فهرست پیشنهادی حزب اسلامی گلبدین حکمتیار جز شرکت کننده‌های لویه جرگه است.

حزب اسلامی گلبدین حکمتیار یکی از گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان است و علیه نیروهای خارجی و دولت افغانستان می‌جنگد. گلبدین حکمتیار رهبر این حزب پیشتر هشدار داده بود تا زمانی که نیروهای خارجی از افغانستان بیرون نشوند از جنگ دست نخواهد کشید.

Image caption حکومت برای لویه جرگه مشورتی تبلیغات گسترده ای کرده است

طرفداران حزب اسلامی آقای حکمتیار با ایجاد پایگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان هم مخالف اند.

لویه جرگه مشورتی‌ای که حامد کرزی رئیس جمهوری کشور برای رای‌زنی در مورد امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا فراخوانده، ۲۵۰۰ شرکت کننده از رده‌های مختلف خارجی و داخلی دارد و این شرکت کننده ها برای بررسی مواد موافقتنامه در پنجاه کمیته تقسیم خواهند شد.

در این جرگه افراد از رده‌های مختلف، از ولایت ها و روستاهای افغانستان و همچنین مهاجران افغان از کشورهای خارجی در کابل دور هم جمع می‌شوند.

در ترکیب شرکت کنندگان این جرگه همچنین ۸۰ کرسی برای کارشناسان حقوقی در نظر گرفته شده است که موارد حقوقی مندرج در موافقتنامه امنیتی را بررسی کنند.

کمیسیون برگزاری لویه جرگه می‌گوید که حالا فهرست شرکت کنندگان این جرگه نهایی شده و به آدرس های مشخص فرستاده شده است. این کمیسیون می‌گوید که شرکت کنندگان این جرگه از کشورهای خارجی و ولایت های دور دست در وسط هفته آینده به کابل خواهند آمد.

تاریخ برگزاری مشخص شد

صادق مدبر رئیس دبیرخانه کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی همچنین گفت که این جرگه پنج شنبه هفته آینده تاریخ ۳۰ عقرب/آبان (۲۱ نوامبر) برگزار خواهد شد.

آقای مدبر همچنین گفت که لویه جرگه برای پنج روز ادامه خواهد داشت و روی جزئیات موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا تمرکز خواهد کرد.

روز نخست این جرگه به مراسم گشایش و جلسه عمومی اختصاص خواهد یافت و در ادامه، پنجاه کمیته برای سه روز جلسات مشورتی خواهند داشت. روز اخیر جرگه هم برای سخنرانی حامدکرزی رئیس جمهوری افغانستان، نتیجه‌گیری و صدور قطعنامه جرگه در نظر گرفته شده است.

کاوون خموش خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل که از محل برگزاری این جرگه دیدن کرده می‌گوید که در جاده های منتهی به محل برگزاری لویه جرگه تدابیر شدید امنیتی به چشم می‌خورد و نیروهای بیشتری در اطراف دانشگاه پولی‌تکنیک کابل که تالار برگزاری لویه جرگه در آن است، جابجا شده اند.

دانشجویان از روزها قبل تعطیل اند و خوابگاه دانشجویان هم خالی شده است.

Image caption محل برگزاری لویه جرگه از روزها قبل زیر تدابیر شدید امنیتی قرار دارد

در گوشه و کنار پایتخت افغانستان پیام های تبلیغاتی و خوش آمدگویی برای شرکت کنندگان این جرگه نصب است و محل برگزاری لویه جرگه زیربازسازی قرار دارد.

اعضای تدارک این جرگه می‌گویند که از هفت صبح تا ده شب کار می‌کنند. یک عضو کمیسیون برگزاری این جرگه به بی‌بی‌سی گفت که قرار است از هفته آینده تا زمان برگزاری لویه جرگه کار شبانه روزی کنند.

مقام های دولتی تا هنوز هزینه مصارف این جرگه را به رسانه‌ها نگفته اند اما در کنار یک سری انتقادها، منتقدانِ برگزاری این جرگه می‌گویند که با توجه به این که تصامیم لویه جرگه الزامی نیست، پول هایی که مصرف تدارک این جرگه می‌شود، هدر می‌رود.

برگزاری لویه جرگه ایکه برای مشورت در مورد امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا برگزار می‌شود در افغانستان مخالفان و موافقانی دارد. روز گذشته گروهی از سیاسیون در کابل تجمع کردند و با امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا مخالفت کردند.

حکومت افغانستان و ایالات متحده آمریکا روی نقاط کلیدی موافقتنامه امنیتی به توافق رسیده اند. بحث وضعیت حقوقی سربازان آمریکایی ایکه قرار است پس از ۲۰۱۴ در افغانستان بمانند، جز موارد اختلافی دو کشور روی امضای این موافقتنامه است.

مطالب مرتبط