روزنامه های کابل: دوشنبه ۲۰ عقرب

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

با نزدیک شدن زمان برگزاری لویه جرگه مشورتی برای امضای موافقتنامه امنیتی آمریکاو افغانستان، موافقت ها و مخالفت ها با این موافقتنامه از سوی گروه های مختلف ابراز می‌شود.

بحث موافقتنامه امنیتی بین این دو کشور و روابط افغانستان، پاکستان و آمریکا مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۰ عقرب/آبان کابل است.

"مزدبگیران بیگانه"

روزنامه ۸‌صبح در مطلبی زیر عنوان "مزدبگیران بیگانه" نوشته که عده‌ای با امضای موافقتنامه امنیتی دوجانبه افغانستان و ایالات متحده مخالفت می‌کنند، مجلس برگزار می‌کنند، جبهه می‌سازند، از ادبیات عامیانه استفاده می‌کنند و می‌خواهند به این ترتیب فکر و ذهن مردم افغانستان را اشغال کنند.

۸‌صبح می‌نویسد که گویا این افراد به نیابت از همسایه‌ها فعالیت می‌کنند و مامور شده‌اند تا به منافع عمومی افغانستان صدمه بزنند.

۸‌صبح افزوده که شعور جمعی مردم افغانستان آن‌قدر ضعیف نیست که نتواند منافع کشور را تشخیص دهد. بسیاری از نظرسنجی‌های معتبر نشان می‌دهد که مردم افغانستان، طالبان و هم‌فکران‌شان را نمی‌خواهند و خواستار بازسازی کشورشان‌اند.

روزنامه جامعه باز نیز می‌نویسد که تاکنون با توجه به تجربه جنگ‌ها و منازعه‌های فاجعه‌بار‌، مهم‌ترین نقطه اتکای مردم و گروه‌های اجتماعی، حضور نیروهای خارجی بوده است.

جامعه باز نوشته که مخالفت با موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا، به نظر نمی‌رسد از منظر دلبستگی به منافع ملی صورت گرفته باشد.

جامعه باز افزوده که 'تبدیل‌کردن کابل به یک خرابه و ویرانه تمام‌عیار، همدستی با طالبان و گروه‌های تروریستی، تنها بخشی از کارنامه اعضای گروهی است که اکنون با عنوان جبهه متحد ملی، موافقان با موافقتنامه امنیتی را متهم به خیانت می‌کنند.'

به باور نویسنده جامعه باز این موافقتنامه در ذات خود مشکل‌ساز نیست و یک رویه معمول در مناسبات و روابط بین‌المللی به شمار می‌آید. توانمندی‌ها، ظرفیت و مدیریت کارآمد سیاسی کشورهاست که آن را به سود ‌یا زیان کشور تبدیل می‌کند.

روزنامه ماندگار به نشر خبر احتمال آزادی هشتاد درصد زندانیان بازداشت شده از سوی آمریکایی ها، اشاره کرده و نوشته که آمریکایی ها تلاش دارند نشان دهند که سیستم قضایی افغانستان آلوده به فساد و دچار ضعف است تا موافقتنامه امنیتی بدون مشکل امضا شود.

Image caption تفسیر ممنوع، روزنامه جامعه باز

ماندگار افزوده که 'گرچند سیستم قضایی افغانستان دچار ضعف است و آقای کرزی نیز طرفدار پر و پا قرص طالبان است اما آمریکا نیز دست کمی از کرزی و حکومتش ندارد زیرا آزادی زندانیان موضوع جدیدی نیست اما آمریکایی در وضعیت فعلی آن را مطرح می‌کنند.'

پیچیدگی های روابط آمریکا، افغانستان و پاکستان

روزنامه چراغ نوشته که پاکستان و آمریکا هر دو از جنگ طالبان در منطقه نفع برداری می کنند.

چراغ می نویسد که پاکستان دچار بحران ساختاری است و برای ادامه دادن به حیات خود، چاره ای جز جنگ ندارد و تروریسم بهانه برای جنگ است.

به باور نویسنده چراغ آمریکا نیز در منطقه دنبال صلح نیست و نفعش در ادامه جنگ در این منطقه است.

روزنامه دولتی انیس نیز نوشته که پاکستان پس از فروپاشی اتحاد شوروی، در قبال افغانستان تغییر موضع داد و تلاش کرد که حکومتی فرمانبردار برای خودش را در این کشور روی کار آورد.

انیس افزوده که پس از به قدرت رسیدن نواز شریف در پاکستان بار دیگر امید مردم افغانستان به بهبود روابط دو کشور زنده شد اما تاکنون هیچ نشانه ای از عملکرد اسلام آباد در این راستا دیده نشده است.

مطالب مرتبط