ناامیدی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از برگزاری انتخابات برای مهاجران

Image caption بخش اعظم هزینه انتخابات افغانستان از سوی همکاران بین‌المللی این کشور تامین می‌شود

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید با گذشت هر روز از برگزاری انتخابات برای مهاجران افغان در ایران و پاکستان ناامید می‌شوند.

نورمحمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات به بی‌بی‌سی گفت: "برنامه هایی را که ما برای مهاجران افغان داشتیم با شریک های خود در میان گذاشتیم اما از هیچ کدام جواب مثبت نگرفتیم، کم کم به این فکر افتادیم که شاید این ماموریت را انجام داده نتوانیم... خوش بینی زیادی در این مورد وجود ندارد."

او می‌گوید که این کار پروژه بزرگی است که نیاز به زمان و آمادگی های زیادی دارد.

کمیسیون مستقل انتخابات ده روز پیش نیز اعلام کرده بود که اگر تا سه هفته دیگر ۵۰ میلیون دلار در اختیار این نهاد قرار نگیرد، زمینه شرکت مهاجران افغان در ایران و پاکستان در انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان فراهم نخواهد شد.

افغانستان بیش از سه میلیون مهاجر در کشورهای ایران و پاکستان دارد اما در بین آنها شمار واجدین شرایط برای شرکت در انتخابات هنوز معلوم نیست.

اگرچه برای شرکت مهاجران افغان در پاکستان و ایران، مشکل نبود بودجه وجود دارد، اما سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات از تمویل کامل بودجه مورد نیاز برای انتخابات ۲۰۱۴ در داخل افغانستان اطمینان کامل می‌دهد.

به گفته وی، برای برگزاری انتخابات ۲۰۱۴ در افغانستان بیش از ۱۲۰ میلیون دلار نیاز است که این مقدار پول یا وعده و یا عملا پرداخت شده است.

امروز نیز کشور ژاپن حدود هفده میلیون دلار به خاطر تهیه و ترتیب مواد انتخاباتی به کمیسیون مستقل انتخابات کمک کرد.

بخش اعظم منابع مالی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی ۱۳۹۳ از سوی کشورها و نهادهای بین‎المللی تامین می‎شود.

هنوز فهرست نهایی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی منتشر نشده و قرار است که این فهرست ۲۵ عقرب اعلام شود.

انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان به تاریخ شانزدهم حمل/فروردین برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط