روزنامه‌های کابل: سه شنبه ۲۱ عقرب

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

برگزاری لویه جرگه مشورتی برای تصویب و بررسی پیمان امنیتی میان افغانستان و آمریکا و مشکلات که برگزاری این جرگه برای دانشجویان افغانستان ایجاد کرده یکی از مطالب اصلی روزنامه‌های کابل را تشکیل می‌دهد.

روزنامه دولتی انیس نیز با انتقاد از بعضی از روزنامه‌های کابل نوشته که تعداد از این رسانه ها قرارداد امنیتی را به منزله امضاء پیمان استراتژیک دانسته و افزوده که متاسفانه آزادی بیان در چند سال گذشته باعث شده که از مطبوعات استفاده نادرست شود.

این روزنامه تاکید کرده که بعضی از روزنامه‌ها امضا این قرارداد را صرفا "غوغا" می‌داند و پرسیده که آیا امضاء پیمان امنیتی با آمریکا تبلیغات است؟ درحالیکه واقعیت امر این است که افغانستان برای نخستین بار با یک ابر قدرت جهانی قرار داد امنیتی به امضاء می رساند.

انیس تاکید کرده که رئیس جمهور برای امضاء این پیمان نیاز به مشوره مردم دارد، دیگر اینکه مطابق ماده ۶۵ قانون اساسی افغانستان برگزاری لویه جرگه از صلاحیت رئیس جمهور است و علاوه بر آن کرزی هیج گونه دخل و تصرف در روند این نشست ندارد و مردم خود درباره تصمیم می‌گیرند.

روزنامه وحدت با انتقاد از تعطیلی دانشگاه های کابل بخصوص دانشگاه پلی تخنیک که قرار است لویه جرگه مشورتی در آنجا برگزار شود، نوشته که تعطیلی دانشگاه ها کم‌کم به عرفی تبدیل می‌شود که ممکن است نتوانیم به اهدافی که برای دانشگاه ها به مثابه فلسفه وجودی آنها تعریف شده دست یابیم.

این روزنامه افزوده که واقعه عاشورای سال گذشته در خوابگاه دانشگاه کابل و اعتصات و اعتراض دانشجویان به تبعیض نیز باعث تعطیل شدن دانشگاه‌ها شد که به دلایل مختلف این امر تبدیل به سیاست دایمی وزارت تحصیلات عالی افغانستان شده است.

روزنامه باور ملی نیز از روند تعطیلی دانشگاه کابل و پلی تخنیک انتقاد کرده و نوشته که متاسفانه این دانشگاه به مناسبتهای مختلف تعطیل می‌شود که می‌تواند برای دانشجویان مشکل آفرین شود.

براساس گفته مقامات دولت افغانستان قرار است که نمایندگان حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار نیز در لویه جرگه مشورتی شرکت کنند، اما روزنامه چراغ در سر مقاله خود با انتقاد از دیدار هیات حزب اسلامی با حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان نوشت که حکمتیار همواره حکومت کابل را یک حکومت غیر مشروع دانسته است.

این روزنامه مدعی شده که انچه در شرایط فعلی از حکمتیار در ذهن مردم تداعی می‌شود ترور، جنگ، موشک، آتش و نفاق و شقاق است. نمی‌شود یک شبه همه را نادیده گرفت.

چراغ در ادامه نوشته است که توقع مردم از حکمتیار این است که تا جنگ و سیاست را از هم جدا سازد و کوشش کند موقف سیاسی را از طریق آتش تنور جنگ پخته نسازد.

۸صبح با اشاره به خبر کشته شدن یکی از سران شبکه حقانی نوشته است که ارتش پاکستان هم بسیار ماهرانه و باج گیرانه معامله می‌کند و مهره های سوخته را قربانی می‌دهد و در بدل آن یا دشمنان را از سر راه بر می‌دارد، یا پول دریافت می‌کند.

این روزنامه مدعی شده که سیاست معامله برای پاکستان سودی نداشته و این کشور دشمنان مصمم تر و بی رحم تر از گذشته دارد. بسیاری از فرودگاه‌ها وقرار گاه های استراتژیک ارتش آن کشور مورد حمله طالبان پاکستان قرار گرفته است.

مطالب مرتبط