کشت خشخاش ۳۶ درصد در افغانستان افزایش یافت

براساس آخرین گزارش حکومت افغانستان و اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل(UNODC) که امروز در کابل نشر شد، کشت خشخاش در افغانستان به ۲۰۹ هزار هکتار رسیده که ۳۶ درصد افزایش را نسبت به سال ۲۰۱۲ میلادی نشان می‌دهد.

تولید تریاک نیز نسبت به سال ۲۰۱۲ میلادی ۴۹ درصد افزایش یافته و به ۵.۵ هزار تن رسیده است.

این دو نهاد اخطار داده است که این روند می‌تواند به بهداشت، امنیت و توسعه نه تنها درافغانستان بلکه در سطح بین المللی تاثیرات منفی داشته باشد.

میزان زمینهای زیر کشت مواد مخدر در سال گذشته ۱۵۴ هزار هکتار گزارش شده بود.

این گزارش افزوده که دو ولایت بلخ و فاریاب در شمال افغانستان که در سالهای گذشته به عنوان ولایتهای خالی از کشت خشخاش معرفی شده بود، نیز با رفتن ۵۸ هکتار زیر کشت خشخاش از این فهرست حذف شده است.

در این گزارش تاکید شده که تعداد ولایت‌های که از کشت خشخاش خالی شده‌اند به ۱۵ ولایت رسیده در حالیکه در سال گذشته تعداد آن به ۱۷ ولایت رسیده بود.

ولایت‌های غزنی، خوست، لوگر، پکتیکا، پکتیا، پنجشیر، پروان، میدان وردک، نورستان، تخار، قندوز، بامیان، جوزجان، سمنگان و سرپل ولایت های خالی از کشت خشخاش هستند.

در این گرازش آمده که حکومت افغانستان اقدامات لازم را نیز در زمینه جلوگیری از تولید و قاچاق مواد مخدر انجام داده و توانسته که ۱۰ درصد از تولید کنندگان داخلی را نیز بازداشت نمایند.

گزارش تاکید شده که با توجه به اینکه بازداشت، تعقیب و زندانی کردن افراد پرقدرت فعال در این عرصه هنوز هم اندک است ولی شواهد نشان می‌دهد که این روند با بررسی دو قضیه بسیار عمده در حال پیشرفت است.

این دونهاد پیشنهاد کرده است که مشکل مواد مخدر در افغانستان از سوی نهادهای کمک کننده، توسعه‌ای و بخش امنیتی باید جدی گرفته شود و اقدامات همه جانبه برای حل مشکل مواد مخدر افغانستان صورت گیرد.

دراین گزارش افزایش قیمت مواد مخدر در سال ۲۰۱۲ ، خروج نیروهای بین المللی از افغانستان، عدم اطمینان مردم به آینده و علاوه بر آن تبدیل شدن کشت خشخاش به یک عادت در ولایت‌های که مبادرت به این کشت می‌کنند، از دلایل اصلی این افزایش کشت خشخاش نامبرده شده است.

۸۹ درصد از کل زمینهای زیر کشت خشخاش رفته، در ۹ ولایت جنوبی و غربی قرار دارد که از این ولایتها به عنوان ولایتهای نا امن یاد می‌شوند.

این گزارش تاکید کرده که کشت خشخاش در ولایت هلمند۳۴ درصد افزایش یافته و در ولایت قندهار با زیر کشت رفتن بیش از ۲۸ هزار هکتار افزیش نسبت به سال گذشته ۱۶ درصد بوده است.

این گزارش به افزایش کشت خشخاش در ولایتهای ننگرهار در شرق، نیمروز در غرب اشاره کرده و افزوده که کشت خشخاش در ولایت لغمان در شرق کابل نیز ۴۱ درصد و ولایت کاپیسا در شمال کابل نیز ۱۰۱ درصد بوده است.

گزارش افزایش میزان کشت خشخاش در ولایت کابل را ۱۴۸ درصد نسبت به سال ۲۰۱۲ اعلام کرده‌ است.

هر دو نهاد تاکید کرده اند که تخریب مزارع خشخاش ۲۴ درصد در سراسر افغانستان نسبت به سال گذشته کاهش یافته و مجموع مزارع تخریب شده به بیش از هفت هزار می رسد.

براساس گزارش سال گذشته درآمد حاصل از فروش مواد مخدر در این کشور بالغ بر ۷۱۷ میلیون دلار اعلام شده بود که چهار درصد از در آمد ناخالص ملی افغانستان را تشکیل می‌داد.

تولید ناخالص ملی افغانستان از ۴.۵۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۳ به ۱۹.۱۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ افزایش یافته است.

مطالب مرتبط