روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۲۲ عقرب

روزنامه‌های کابل در سرمقاله‌ها و مطالب تحلیلی خود عمدتاً به بررسی جنبه‌های بین‌المللی قضیه افغانستان و روابط این کشور با همسایگان و کشور آمریکا پرداخته‌اند.

۸صبح اظهارات اخیر باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر این که کشور افغانستان را فراموش نخواهد کرد را "تعهد روشن" آمریکا در قبال افغانستان دانسته است. روزنامه افزوده که مردم افغانستان حالا منتظرند که اقدامهای عملی متحدان بین‌المللی خود را هم ببینند.

سرمقاله‌نویس روزنامه تاکید کرده که ارتش افغانستان به تجهیزات پیشرفته نیاز دارد و نیروهای بین‌المللی مستقر در این کشور حدل تجهیزاتی را که پس از خروج خود از افغانستان می‌فروشند یا منهدم می‎کنند، در اختیار ارتش افغانستان قرار دهند.

نویسنده ۸صبح همچنین افزوده که باید راهبردی تدوین شود که بر اساس آن ریشه‌های تروریسم و عوامل جنگ در افغانستان خشک شود. به اعتقاد نویسنده جنگ دوازده سال گذشته با تروریسم به دلیل این که براساس "معامله پاکستان" بوده، به جای تروریسم، به گسترش جنگ در افغانستان منجر شده است.

روزنامه نوشته که هرچند آقای اوباما به مردم کشورش گفته که حالا گروه القاعده تضعیف شده، ولی در واقع شاخه‌های محلی آن تقویت شده و به عنوان مثال، گروهای طالبان پاکستانی و افغانی شورش گسترده‌ای را در هر دو کشور به راه انداخته‌اند. ۸صبح تاکید کرده که مردم افغانستان خواستار پایان این وضعیت است.

روزنامه دولتی انیس کشته شدن نصیرالدین حقانی از فرماندهان ارشد شبکه حقانی را بررسی کرده و نوشته که این امر این واقعیت را آشکار کرد که سران گروههای مسلح مخالف دولت افغانستا در "آن سوی مرزهای" این کشور و مورد حمایت محافل مشخصی هستند.

نصیرالدین حقانی فرزند جلال‌الدین حقانی، از فرماندهان جهادی افغانستان و بنیانگذار شبکه حقانی و برادر سراج‌الدین حقانی رهبر این شبکه، بود. گفته شده که نصیرالدین حقانی از فراهم‎کنندگان منابع مالی شبکه حقانی بوده و روابط نزدیکی با عناصری در کشورهای حوزه خلیج فارس و گروه القاعده داشته است.

انیس افزوده که هرچند حکومت افغانستان بارها گفته که تروریست‌ها در روستاهای افغانستان نه بلکه در آن سوی مرزهای این کشور است، اما کسانی که برای مبارزه با تروریسم به "لشکرکشی" و خرج پول‌های هنگفت دست زده‌اند، به این حرف‌های دولت افغانستان توجه نکردند.

این روزنامه دولتی ابراز امیدواری کرده که با کشته شدن نصیرالدین حقانی در اسلام آباد، پایتخت پاکستان، جامعه جهانی و به ویژه مقام‌های آمریکا متقاعد شوند که کارکردهای خود در خصوص مبارزه با تروریسم را بازنگری توجه خود را بر مراکز اصلی تروریسم متمرکز کنند.

منیره یوسفی در مقاله‌ای در روزنامه جامعه باز دلایل نگرانی همسایگان افغانستان به ویژه ایران و پاکستان در مورد امضای قرارداد امنیتی میان افغانستان و آمریکا را بررسی کرده است. نویسنده افزوده که این کشور حضور نظامی آمریکا در افغانستان را مغایر منافع خود می‌دانند.

به نظر نویسنده مقاله، تهران نگران مشروعیت حضور نظامی آمریکا در پی امضای این قرارداد در منطقه است که آن را تهدیدی علیه امنیت خود می‌داند و اسلام‌آباد از تشکیل یک دولت نیرومند متحد استراتژیک با آمریکا در افغانستان ناخشنود است و منافع خود را در وجود یک دولت ضعیف در کابل می‌بیند.

نویسنده جامعه باز با این مقدمه نتیجه‌گیری کرده که نگرانی‌های اسلام‌آباد و تهران در این مورد "با منطق و عقلانیت سیاسی همخوانی ندارد"، چرا که ادامه بحران و ناامنی در افغانستان تاثیر مستقیمی بر وضعیت ایران و پاکستان می‌گذارد و هزینه سنگینی را بر آنها تحمیل می‌کند.

منیره یوسفی افزوده که "اگر قرارداد استراتژیک و پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن منجر به تأمین ثبات و امنیت در اففانستان شود، هزینه‌های بسیار سنگینی را که تهران و اسلام‌آباد به خاطر تداوم بحران‌ در افغانستان می‌پردازند، برای توسعه در ایران و پاکستان پس‌انداز خواهند کرد."