شماری از زندانیان در ولایت فراه افغانستان اعتصاب غذا کردند

Image caption در زندان فراه ۷۲۸ نفر در زندان نگهداری می‌شوند

مقامات محلی ولایت فراه در جنوب غرب افغانستان می‌گویند که شماری از زندانیان در این ولایت اعتصاب غذا کردند.

عبدالقیوم، مدیر زندان فراه، به بی‌بی‌سی گفت که چهار روز پیش بیست نفر از زندانیان در اعتراض به شامل نشدن در فرمان عفو و تخفیف ریاست جمهوری، دست به اعتصاب غذا زدند.

او می‌گوید: "از دیروز به این سو دیگران را چه با قناعت یا تحمیلی با خود همراه کردند و دروازه یک بلاک/بند را بستند."

به گفته وی، دقیقا معلوم نیست که در حال حاضر، چه تعداد از زندانیان در اعتصاب غذا هستند اما احتمالا شمار آنها به ۳۲ نفر می‌رسد.

آقای عبدالقیوم گفت که بر اساس فرمان اخیر رئیس جمهوری افغانستان که به مناسبت عید قربان صادر شد، شماری از زندانیان مشمول عفو و تخفیف مجازات شدند اما گروهی از این فرمان خارج ماندند.

به گفته وی، اعتصاب کنندگان کسانی هستند که بیش از نیمی از دوره محکومیتشان طبق فرمان‌های گذشته بخشیده شده و در نتیجه، نمی‌توانند از فرمان جدید برخوردار شوند.

رئیس جمهوری افغانستان در مناسبت‌های ملی و مذهبی فرمان‌هایی را برای عفو و تخفیف مجازات شماری از مجرمین صادر می‌کند. مرتکبین جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی، جرایم مربوط به مواد مخدر و گروگان‌گیری مشمول این فرمانها نمی‌شوند.

در حال حاضر ۷۲۸ نفر در زندان فراه محبوس هستند.

اعتصاب‌های گذشته

نزدیک به دو ماه پیش نیز ۱۸۱ زندانی در ولایت فراه اعتصاب غذا کردند. دلیل اعتصاب قبلی نیز شامل نشدن در یکی از فرمان‌های عفو و تخفیف رئیس جمهوری بود.

این اعتصاب پس از یک هفته و پس از ملاقات هیات دولت مرکزی با زندانیان و وعده عملی شدن خواست های قانونی زندانیان، به پایان رسید.

پس از آن هم، اعتصاب مشابهی در ولایت هرات صورت گرفت.

در آغاز ماه میزان/مهر حدود دو هزار زندانی در ولایت هرات دست به اعتصاب غذا زدند.

تخفیف در مجازات شماری از زندانیان و شامل شدن تمام جرایم در فرامین عفو و تخفیف ریاست جمهوری، خواست این اعتصاب کنندگان بود.

اعتصاب این زندانیان نیز در نهمین روز پس از دیدار با هیات ریاست جمهوری افغانستان به پایان رسید. مقامات به اعتصاب کنندگان وعده دادند که به خواست‌های قانونی آنها رسیدگی خواهند کرد.

مطالب مرتبط