سایه سنگین تدابیر امنیتی بر مراسم عاشورا در کابل

Image caption با توجه به تهدیدهای امنیتی هزاران نفر در این مراسم حضور یافتند

روز عاشورا در شهر کابل و سایر شهرهای افغانستان با تدابیر شدید امنیتی برگزار شد. نیروهای امنیتی افغان با همکاری مردم تدابیر شدید امنیتی را در مساجد و اماکن مذهبی که مراسم در آنجا برگزار شده بود، گرفته بودند.

بعد از حمله انتحاری سال ۲۰۱۱ که منجر به کشته شدن ۵۴ تن و زخمی شدن ۱۶۴ تن دیگر گردید، حضور عزاداران در خیابان‌ها نسبت به قبل از این حادثه به شدت کاهش یافته است.

رئیس جمهور افغانستان در سال‌های گذشته در مراسم عاشورا سخنرانی می‌کرد ولی امسال با حضور در مسجد امام محمد باقر در محله 'قلعه فتح الله' در شرق کابل مدت کوتاهی در این مراسم باقی ماند و سخنرانی نکرد.

براساس فیلم که دفتر ریاست جمهوری به رسانه ها ارسال کرده او قبل از ختم مراسم مسجد را ترک گفته است.

در سطح شهر کابل نیز تدابیر شدید امنیتی به چشم می‌خورد. در مرکز شهر کابل در اطراف زیارت ابوالفضل خیابان‌های منتهی به آن بر روی ترافیک بسته بود.

Image caption علمای شیعه از مسئولین برگزار کننده مراسم محرم و عاشورا خواسته بودند که بلندگوهای مساجد نباید بعد از ساعت ۹ شب برای مردم مزاحمت ایجاد

تاکنون از سراسر افغانستان نهادهای امنیتی افغانستان از وقوع حادثه‌ای خبر نداده و مراسم تاکنون به آرامی سپری شده است.

چند روز قبل حامد کرزی نیز با علمای اهل تسنن و تشیع درباره روند برگزاری مراسم محرم و روز عاشورا دیدار کرد و قبل از آن نیز رئیس جمهور افغانستان فرمانی را صادر و از نیروهای امنیتی خواسته بود که در زمینه تامین امنیت این مراسم تدابیر لازم را اتخاذ کنند.

علمای اهل تشیع برای اینکه بتواند از هر نوع تنش در روند برگزاری مراسم محرم و عاشورا جلوگیری کند، دستور العمل عزاداری را به تمام نهادهای که مسئولیت برگزاری این مراسم را داشتند صادر کرده بود.

در این دستور العمل از دولت تقاضا شده بود که نهادهای امنیتی با نهادهای برگزار کننده مراسم دهه محرم هماهنگی لازم را داشته باشند.

خودداری از رفتار حساسیت بر انگیر، نصب دروازه‌های سیاه پوش در مناطق غیر شیعه نشین و ایجاد مزاحمت و بر خورد فیزیکی عزاداران در خیابان‌ها با مردم بخشی از این دستور العمل بوده است.

در این دستور العمل از مسئولین برگزار کننده مراسم خواسته شده بوده که بلندگوهای مساجد نباید بعد از ساعت ۹ شب برای مردم مزاحمت ایجاد کنند.

مطالب مرتبط