دانشجویان افغان در تاجیکستان ماه‌ها است هزینه کمک تحصیلی دریافت نکرده‌اند

Image caption ۲۳۴ دانشجوی افغان در دانشگاهای تاجیکستان مشغول تحصیل هستند

دانشجویان افغان در تاجیکستان اعلام کرده‌اند که به دلیل نرسیدن کمک هزینه تحصیلی که دولت افغانستان برای آنان می فرستد، با مشکلات زیادی مواجه هستند.

اکنون ۲۳۴ دانشجوی افغان در دانشگاه‌های تاجیکستان مشغول تحصیل هستند. آنان ماهیانه مبلع ۶۰ الی ۱۲۰ دلار از وزارت تحصیلات عالی افغانستان هزینه تحصیلی دریافت می‌کنند.

از این تعداد ۲۵ نفر در دانشگاه ملی که ده نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۵ نفر دیگر در مقطع دکترا مشغول به تحصیل اند و سایر دانشجویان افغان در دانشگاه پزشکی تاجیکستان درس می‌خوانند.

بر اساس اعلام مراکز آموزش عالی تاجیکستان، افغانستان بعد از ایران، ترکمنستان و ازبکستان بیشترین دانشجو را در تاجیکستان دارد.

احمد شکیب دانشجوی سال دوم رشته علوم سیاسی دانشگاه ملی تاجیکستان به سهراب ضیا خبرنگار به بی‌بی‌سی در دوشنبه گفت که ۹ ماه است هزینه تحصیلی خود را دریافت نکرده است.

او افزود تعداد زیادی از دانشجویانی که در دانشگاه ملی تاجیکستان تحصیل می‌کنند این مشکل را دارند.

یعقوب شرافت، دانشجویی سال دوم این دانشگاه گفت که نرسیدن هزینه تحصیلی در زمان معین، باعث مشکلات زیادی برای دانشجویان می‌شود.

او افزود که علاوه بر این به دانشجویان افغان هزینه تحصیلی دوگانه پرداخت می‌شود. تعداد انگشت شماری از دانشجویان ماهیانه ۱۲۰ دلار دریافت می‌کنند و بقیه ۶۰ دلار می‌گیرند که همان هم به موقع به دانشجویان نمی‌رسد.

آقای شرافت تاکید کرد که این پول ضرورت اولیه دانشجویان را نیز بر آورده نمی‌کند.

بورسیه دانشجویان افغان در تاجیکستان از نوع "سی" است که باید تمام مصارف شخصی بدون حق التدریس را دانشجویان خود تامین کنند.

شرافت افزود که دانشجویان مجبورند سالانه ۵۰۰ دلار را برای هزینه سفر، خوابگاه و تمدید ویزای تحصیلی خود پرداخت کنند.

دانشجویان افغان معترضند که با توجه به اینکه آنان در سفر رسمی مقامات وزرات آموزش عالی به این کشور مشکلات خود را مطرح کردند ولی تاکنون به آن رسیدگی نشده‌است.

آقای شرافت تاکید می‌کند که به دلیل عدم پرداخت کمک هزینه تحصیلی از سوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان، تعدادی از دانشجویان مجبور به ترک تحصیل شده‌اند و دو سال قبل دو دانشجو ترک تحصیل کردند و اکنون نیز تعداد از آنان در آستانه ترک تحصیل هستند.

پاسخ وزارت تحصیلات عالی افغانستان

وزارت تحصیلات عالی افغانستان اعلام کرده‌است که پرداخت هزینه تحصیلی به دانشجویان افغان در تاجیکستان مسئولیت این وزارت نیست. مقامات می‌گویند این وزارت مسئولیت تکمیل مدارک دانشجویان را دارد و وزارت خارجه افغانستان باید هزینه تحصیلی آنها را بپردازد.

وزارت تحصیلات عالی افغانستان می‎گوید که این وزارت تنها مسئولیت دارد که هزینه تحصیل دانشجویان افغان را در کشورهای ترکیه، هند و مالزی بپردازد.

عظیم نوربخش، سخنگوی این وزارت گفت دانشجویان افغان که به تاجیکستان برای تحصیل اعزام شده‎اند، باید از کمک هزینه تحصیلی خود را از وزارت خارجه افغانستان دریافت کنند.

وزارت خارجه افغانستان نیز گفته‌است که مشکل هزینه تحصیلی این دانشجویان حل شده و آنها حقوق خود را تا چند روز دیگر دریافت خواهند کرد.

هزینه تحصیلی این دانشجویان ماهیانه مبلع ۶۰ الی ۱۲۰ دلار است که از حکومت افغانستان دریافت می‌کنند. جانان موسی‌زی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت این مشکل حل شده است.

پیشتر عبدالغفور آرزو، سفیر افغانستان در تاجیکستان، با تایید مشکلات دانشجویان افغان در تاجیکستان گفته بود که سفارت افغانستان بدون دریافت دستور وزارت تحصیلات عالی افغانستان از کابل، قادر به پرداخت هزینه تحصیلی دانشجویان نیست.

آقای آرزو به نقل از مقامات وزرات تحصیلات عالی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که مشکل مالی دانشجویان افغان مقیم تاجیکستان به زودی حل خواهد شد.

او افزود که اکنون وزارت تحصیلات عالی افغانستان از نهاد ریاست جمهوری افغانستان خواستار پرداخت این کمک هزینه دانشجویان شده که به زودی نهایی شده و به دسترس آنان قرار خواهد گرفت.

آقای آرزو تاکید کرد که با توجه به اینکه تاجیکستان بورسیه درجه سه به دانشجویان افغان می‌دهد، سفارت افغانستان در دوشنبه خواستار افزایش کمک هزینه تحصیلی تا مرز ۲۵۰ دلار در ماه از سوی وزارت تحصیلات عالی شده تا دانشجویان بتواند با خاطر آسوده درس بخوانند.

سفیر افغانستان می‌گوید که امسال وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان ۵۰ بورس تحصیلی جدید در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان افغان داده که دولت افغانستان به آنان نیز کمک هزینه تحصیلی خواهد داد.

مطالب مرتبط