کرزی: نظر لویه جرگه در مورد توافقنامه امنیتی، نظر ملت است

Image caption 'هر دیدی را که جرگه افغانستان پیش کرد، همان به نمایندگی از ملت افغانستان است'

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفته که هر دیدگاهی را که لویه جرگه مشورتی در مورد قرارداد امنیتی با آمریکا ارائه کند، دیدگاه ملت افغانستان است.

بیش از ۲۵۰۰ تن برای مشورت درباره امضای این قرارداد در این جرگه دعوت شده‎اند و وضعیت حقوقی سربازان آمریکایی که ممکن است پس از ۲۰۱۴ در افغانستان بمانند، از موضوع‎های اصلی مذاکرات جرگه خواهد بود.

پیش از این گفته می‎شد که این جرگه "مشورتی" است و تصامیم آن از نظر حقوقی الزام‎آور نیست، چرا که این مجلس مطابق تعریف قانون اساسی نه بلکه مطابق عرف و سنت برگزار شده است.

اما آقای کرزی روز شنبه، ۲۵ عقرب/آبان در صحبتی با خبرنگاران در کاخ ریاست جمهوری در آستانه برگزاری این جرگه گفت که جرات نمی‎کند که تصامیم جرگه را رد کند.

رئیس جمهوری گفت: "اگر [امضای قرارداد را] رد کنند، این فیصله جرگه است. من نباید در این که جرگه چه فیصله می‎کند و آیا فیصله‎های جرگه را ما قبول می‎کنیم یا رد می‎کنیم، ابداً نمی‎توانیم همچو جراتی کنیم که یک دفعه جرگه را دعوت کنیم از تمام ملت افغانستان و باز در مورد آن ما دید خود را داشته باشیم، نخیر."

حامد کرزی تاکید کرد: "هر دیدی را که جرگه افغانستان پیش کرد، همان به نمایندگی از ملت افغانستان است و ما احترام می‎کنیم."

او همچنین در پاسخ به این سوال که اصولاً دولت مطابق قانون صلاحیت امضای قرارداد امنیتی با آمریکا را دارد، دیگر چه نیازی به برگزاری چنین جرگه‎ای است، گفت" مردمسالاری این را حکم می‎کند."

آقای کرزی گفت: "این حق را به خود به حیث رئیس جمهوری و به دولت افغانستان نمی‎دهم که در قضایای بزرگ و مهم ملی مثل یک قرارداد امنیتی با یک کشور خارجی و با آن وسعت و ابعادی که این قرارداد برای ما و منطقه دارد، این فیصله را خود ما بکنیم، بلکه این قرارداد را به ملت افغانستان [واگذار] می‎کنیم."

Image caption بررسی وضعیت حقوقی سربازان آمریکایی در صورت حضور در افغانستان، از موضوعهای اصلی مذاکرات لویه جرگه است

رئیس جمهوری افزود که اگر مشورت لویه جرگه مثبت بود و موضوع امضای قرارداد را پذیرفت، در آن صورت این قرارداد پس از امضا با جانب آمریکایی، به پارلمان افغانستان ارائه خواهد شد. او تاکید کرد که پارلمان صلاحیت رد یا تایید آن را دارد.

رئیس جمهوری افغانستان در بخشی از سخنان خود گفت که جرگه را برای این منظور برگزار کرده که مردم افغانستان قرارداد امنیتی با آمریکا را "بدون چون چرا" امضا نکند.

او افزود که هم طرفداران امضای این قرارداد و هم مخالفان آن در جرگه دعوت شده‎اند و تاکید کرد که اعضای جرگه متن پیشنویس قرارداد را با دقت بررسی کنند. او ابراز اطمینان کرد که جرگه "بخیر مردم افغانستان" تصمیم خواهد گرفت.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفت که از گروه‌های شورشی مانند طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار هم دعوت شده که در این جرگه شرکت و دیدگاه‌های خود در مورد قرارداد امنیتی با آمریکا را بیان کنند.

چندی پیش صادق مدبر رئیس دبیرخانه کمیسیون برگزاری لویه جرگه به بی‎بی‎سی گفت که حزب اسلامی حکمتیار فهرستی از اعضای خود را در اختیار حکومت قرار داده تا به عنوان عضو در جرگه شرکت کنند، اما فردای آن یک سخنگوی این حزب اظهارات او را تکذیب کرد.

گروه طالبان قبلا با برگزاری این لویه جرگه مشورتی مخالفت کرده و امضای قرارداد امنیتی با آمریکا را 'خیانت' خوانده است.

از سوی دیگر مخالفان سیاسی آقای کرزی و همچنین شماری از اعضای پارلمان هم مخالف برگزاری این جرگه هستند، چرا که به نظر آنها این جرگه جایگاه قانونی ندارد و تصمیم‎های آن فاقد مشروعیت است.

مخالفان تاکید دارند که دولت خود صلاحیت دارد که در مورد این قرارداد تصمیم بگیرد و پارلمان هم به عنوان "مظهر اراده مردم" صلاحیت لازم برای مشاوره با دولت و تصمیم‎گیری در این مورد را دارد.

مطالب مرتبط