روزنامه‌های کابل: شنبه، ۲۵ عقرب

روزنامه‌های روز شنبه، ۲۵ عقرب/ آبان کابل برگزاری مراسم دهه محرم و روز عاشورا را بدون وقوع حادثه امنیتی، دستاوردی بزرگ برای نیروهای امنیتی و مردم افغانستان دانسته ولی تعدادی از این روزنامه ها انتقاد کرده‌اند که از تریبون عاشورا و محرم استفاده سیاسی شد.

روزنامه آرمان ملی با اشاره به اینکه مراسم روز عاشورا در کابل و سایر شهرهای افغانستان بدون کدام حادثه امنیتی برگزار شد، نوشته که این امر تنها به دلیل رشادت نیروهای امنیتی افغانستان نبود بلکه مردم نیز با نیروهای امنیتی همکار شدند و از وقوع حوادث خونبار جلوگیری کردند.

این روزنامه اهداء خون توسط مردم در روز عاشورا را یکی از ابتکارات دانسته و افزوده که براساس اعلام وزارت صحت عامه/ بهداشت افغانستان در سراسر افغانستان مردم ۶۰۰ هزار سی‌سی خون در روز عاشورا اهدا کردند.

روزنامه هیواد نیز گرازش داده که به مناسبت روز عاشورا بانک خون امام حسین ایجاد شد، تا عزاداران بتوانند خون خود را به این بانک اهدا کنند.

جامعه باز نیز در سر مقاله خود نوشته که با توجه به همه دسیسه‌ها و برنامه ریزیها برای فعال کردن گُسل مذهبی در جامعه، تاکنون در تاریخ کشور جنگ مذهبی به معنی واقعی کلمه رخ نداده و گروه‌های مختلف مذهبی در کنار هم به صورت برادرانه زندگی کرده‌اند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده است که این به معنی آن نیست که خطر جنگهای مذهبی در افغانستان وجود ندارد. با توجه به تحولاتی که در منطقه پیش آمده، بنیادگرایی اسلامی گسترش یافته و احزابی همانند حزب التحریر و جمعیت اصلاح در کشور فعال شده و فتواهایی برای دامن زدن به اختلافات مذهبی صادر کرده‌اند.

جامعه باز افزوده که در جامعه شیعی نیز تغییراتی روی داده و با گسترش رویکردهای جدید، بسیاری از برنامه های مذهبی در ایام محرم متاسفانه از کنترل نیروهای محافظه کار و سنتی خارج شده است. کارناوال‌های خیابانی و نصب پرچم و نمادها در مناطق دیگر گروه‌های مذهبی، عدم توجه و تعرض به حقوق شهروندی و مذهبی دیگر گروه‌های مذهبی تلقی می‌شود.

این روزنامه افزوده است که طولانی بودن مراسم محرم نیز تامین امنیت آن را دشوار کرده و از طرف دیگر فرهنگ امنیت نیز در افغانستان نهادینه نشده و مردم انتظار دارند که دولت امنیت را تامین کند در حالیکه در کشورهایی مانند پاکستان، امنیت مستقیم مراسم توسط خود مردم تامین می‌شود.

روزنامه چراغ نیز با اشاره به اینکه ما باید از آموزه‌های امام حسین بیاموزیم و از آن الگو بگیریم، نوشته که مبارزه با ظلم و ظلم پذیری مهمترین شعار امام حسین بود که به این معنی است که نه بر کسی ظلمی روا داریم و نه ظلمی را بپذیریم.

این روزنامه افزوده که اکنون مقامات و مسئولان کشور با توجه به این نکته باید به گونه‌ای عمل کنند که عملکرد آنان ظالمانه نباشد. طوری ایفای وظیفه نمایند که در حق کسی ظلم نشود و خود نیز ظلمی را پذیرا نباشد.

روزنامه سروش ملت نیز نوشته که شکوه وحدت و همبستگی ملی در مراسم عاشورای حسینی در کابل دیده شد. محدود کردن قیام امام حسین به مذهب واحد و یک بخش از امت اسلامی نه تنها خدمت به حضرت امام حسین و نهضت خونبار او نیست بلکه نوعی تحریف واقعه عاشورا است.

این روزنامه تاکید کرده عاشورا نماد وحدت اسلامی است و خوشبختانه مردم متدین افغانستان بویژه جوانان ما این واقعیت را درک کرده‌اند و عاشورای امسال نمادی از اخوت اسلامی و وحدت ملی در افغانستان بود.

۸صبح نیز با ستودن نیروهای امنیتی افغان در تامین امنیت روز عاشورا و دهه محرم افزوده است که این اقدام نیروهای امنیتی افغان باعث شده که امیدواری به تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری که قرار است در سال آینده برگزار شود، نیز بیشتر شود.

این روزنامه همکاری مردم و فعالیت کمیسیون حکومتی که نظارت بر مراسم دهه محرم و عاشور را داشت عالی توصیف کرده و نوشته که باید همه مراسم مذهبی، سیاسی و مردمی به‌گونه‌ای راه‌اندازی شود که هیچ قشری و لایه‌ای از جامعه در قبال آن حساس نشود.

۸صبح افزوده که جلوگیری از تقویت شکاف‌های اجتماعی به‌ عنوان یک اصل باید برای همه سازمان‌ها، نهادها، چهره‌های مذهبی و سیاسی، مطرح باشد.

این روزنامه نوشته است آسیبی که مراسم عاشورای امسال داشت، این بود که برخی از سیاستمداران از آن استفاده ابزاری کردند. برخی از سیاستمداران تریبون این مراسم را به تبلیغ سیاست‌ها و خواست‌های سیاسی خود اختصاص دادند. شماری دیگر خواستند مراسم عاشورا را بلندگوی سیاست‌های یکی از کشورهای همسایه بسازند و علیه موافقت‌نامه امنیتی دوجانبه میان افغانستان و آمریکا تبلیغ کنند.

مطالب مرتبط