روزنامه‌های کابل: یکشنبه ۲۶ عقرب

Image caption تفسیر ممنوع، روزنامه جامعه باز

برگزاری لویه جرگه مشورتی افغانستان روز به روز نزدیکتر می‌شود. بحثهای مرتبط به این جرگه سرخط مطالب بسیاری از روزنامه‌های کابل است.

تدابیر شدید امنیتی برای برگزاری این جرگه روی دست گرفته شده با این حال روز گذشته در نزدیکی های محل برگزاری این جرگه، یک حمله انتحاری رخ داد. شماری از روزنامه‌های ۲۶ عقرب/آبان کابل به این موضوع نیز پرداخته‌اند.

'برای مخالفت با جرگه، غیرنظامیان را می‌کشند!'

مقام‌های امنیتی کابل گفته‌اند که در نتیجه انفجار انتحاری در نزدیک محل برگزاری لویه جرگه مشورتی در غرب کابل دست کم ۱۰ نفر کشته و ۲۲ نفر زخمی شده اند.

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد سوال این است که چگونه تروریست انتحاری که به گفته مقام‌های امنیتی، تحت تعقیب هم بود، موفق به ورود به ساحه‌ای شد که از آن با تدابیر امنیتی شدید حفاظت می‌شود.

۸‌صبح افزوده که رویداد تروریستی روز گذشته نشان می‌دهد که هنوز هم خلاءهایی در تدابیر امنیتی وجود دارد و از همین خلاءها، تروریستان سود می‌برند.

۸‌صبح نوشته که انتظار مردم از نیروهای امنیتی این است که تلاش‌های مخالفان مسلح برای برهم زدن جرگه مشورتی خنثی شود.

روزنامه سرنوشت در مطلبی زیرعنوان "برای مخالفت با جرگه، غیرنظامیان را می‌کشند!" به حادثه روز گذشته پرداخته است.

سرنوشت می‌نویسد که شماری از افراد با موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا مخالفت می‌کنند و آن را مشروع نمی‌دانند و به این باورند که این پیمان به زیان افغانستان است.

سرنوشت افزوده که مخالفت و موافقت با موافقتنامه امنیتی حق هر افغان است اما هیچ کسی حق ندارد که به بهانه مخالفت با این موافقتنامه کارهای غیرقانونی، غیر اسلامی و غیرانسانی را انجام دهد.

به باور نویسنده سرنوشت، مخالفان جرگه فکر می‌کنند با ایجاد وحشت میان مردم می‌توانند مانع برگزاری جرگه شوند در حالی که قتل افراد غیرنظامی هیچ توجیه و دلیلی نمی‌تواند داشته باشد.

'ناگزیری کرزی و ضرورت مسئولیت پذیری جرگه'

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

نویسنده روزنامه سخن جدید به این باور است که 'حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان تحت فشار جریانهای سیاسی داخلی و بیرونی قرار دارد و با درک حساسیت‌های موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا تلاش می‌کند که به گونه‌ای بار سنگین مسئولیت امضای این پیمان را به دوش اعضای لویه جرگه مشورتی بیندازد.'

سخن جدید نوشته که وخیم شدن وضع امنیتی در کشور و مخالفت ها با امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا، رئیس جمهوری را در دو راهی دشواری قرار داده است.

روزنامه دولتی انیس نیز می‌نویسد که از افغانستان به عنوان سرزمین جرگه‌ها نام برده می‌شود و جرگه‌ها همیشه در تصمیم گیری های بزرگ این کشور سهم داشته‌اند.

انیس به اوضاع حساس افغانستان اشاره کرده و نوشته که باید موافقتنامه امنیتی کابل و واشنگتن با دقت مورد بررسی قرار گیرد.

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد که پس از برگزار شدن لویه جرگه مشورتی معلوم می‌شود که این نشست چقدر می‌تواند ملی و براساس قانون اساسی و منافع علیای افغانستان مشورت و طرح دهد.

به باور نویسنده افغانستان، اگر این جرگه بتواند مشورت درست و روشن برای دولت بدهد، حداقل برگزاری آن تا حدودی توجیه پذیر است، در غیر این صورت با توجه به ضعف اقتصادی دولت افغانستان برگزاری چنین جرگه هایی به نفع مردم افغانستان نخواهد بود.

روزنامه وحدت ارگان نشراتی حزب وحدت مردم افغانستان نیز به سخنان دیروز آقای کرزی اشاره کرده و می‌پرسد: آیا تصمیم جرگه تصمیم مردم است؟

وحدت نوشته که اگر رئیس جمهوری تلاش دارد با انداختن مسئولیت بر دوش لویه جرگه، مشروعیت مجلس نمایندگان و مجلس سنا را زیر سوال ببرد، مشکل بزرگی را خلق می‌کند.

وحدت افزوده که واگذار کردن مسایل امنیتی به افکار عمومی کار درستی نیست زیرا این افکار مرجع صالحی برای بررسی کم و کیف و اهمیت همچو موافقتنامه‌های امنیتی نیستند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته در یک نشست خبری گفت که جرات نمی‎کند که نظری مغایر تصمیم جرگه داشته باشد،چرا که نظر جرگه را به عنوان نظر ملت قبول دارد.

مطالب مرتبط