وزیر مالیه افغانستان در دهلی‌نو: افغانستان به گذشته باز نمی‌گردد

Image caption دهلی‌نو برای دو روز میزبان کنفرانس 'تجارت با افغانستان' است

عمر زاخیل‌وال، وزیر مالیه افغانستان پیش‌بینی‌های 'روزهای تاریک' برای افغانستان پس از ۲۰۱۴ و آغاز دوباره جنگ داخلی در این کشور پس از خروج نیروهای خارجی را رد کرد.

شماری از مردم افغانستان و ناظران بین‌المللی نگران اند که با پایان ماموریت رزمی نیروهای بین‌المللی در افغانستان، این کشور دوباره مثل دهه ۹۰ میلادی به جنگ داخلی کشانده‌ خواهد شد.

آقای زاخیلوال که در کنفرانس بین‌المللی 'تجارت با افغانستان' در دهلی‌نو، پایتخت هند، صحبت می‌کرد، گفت: "تحلیل‌هایی مبنی بر اینکه گروه‌های سیاسی- قومی در افغانستان وارد جنگ داخلی خواهند شد، کاملا بی‌اساس است. این پیش‌بینی‌ها نادرست ثابت خواهد شد."

کنفرانس بین المللی تجارت و سرمایه‌گذاری در افغانستان امروز در دهلی نو آغاز به کار کرد. این نشست با حضور ۲۵۰ تاجر و سرمایه‌گذار از ۱۹ کشور منطقه و جهان برگزار شده است.

این کنفرانس بخشی از همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای برای توسعه تجارت و سرمایه‌گذاری میان کشورهای قلب آسیا است.

سال گذشته نیز دهلی نو میزبان یک کنفرانس جلب سرمایه‌گذاریبرای افغانستان بود که صدها سرمایه‌گذار بین‌المللی در آن شرکت داشتند.

از سال ۲۰۰۱ تا کنون هند ۲ دو میلیارد دلار برای بازسازی افغانستان کمک کرده است و یکی از حامیان جدی دولت کابل به شمار می‌رود.

اما این مساله به گفته ناظران موجب نارضایتی همسایه قدرتمند جنوبی افغانستان، پاکستان شده است که دهه‌ها است با هند در دشمنی بسر می‌برد.

وزیر مالیه افغانستان که در اتاق تجارت و صنایع هند و در حضور صدها تاجر از ۱۹ کشور جهان صحبت می‌کرد، گفت: "انتخابات ریاست جمهوری آوریل، در زمان معین آن برگزار خواهد شد، افغانستان به بحران نخواهد رفت، مردم افغانستان هرکسی را که بیشترین آرا را بدست آورد، به عنوان رئیس جمهور قبول خواهند کرد."

انتخابات ریاست جمهوری سال آینده افغانستان به دلیل اینکه حامدکرزی نمی‎‌تواند خود را نامزد کند و در سال برگزاری می‌شود که ماموریت رزمی نیروهای بین‌المللی در افغانستان به پایان می‎رسد، از اهمیت ویژه برخوردار است.

ناظران این انتخابات را آزمایشی می‌دانند در مورد مسیری‌که افغانستان پس از حامدکرزی و خروج نیروهای بین‌المللی در پیش خواهد گرفت.

آقای زاخیلوال به سرمایه‌گذاران در مورد توانایی نیروهای امنیتی افغانستان اطمینان داد و گفت: "از هرجایی که نیروهای بین‌المللی بیرون شده‌اند و نیروهای افغان جای آنها را گرفته‌اند، نه تنها که آنها قادر به تامین امنیت شده‌اند، بلکه امنیت در این مناطق بهتر از گذشته شده است."

این درحالی است که از زمان افزایش مسئولیت‌های نیروهای امنیتی افغانستان، آمار تلفات آنها به صورت بی‌سابقه افزایش یافته است.

معمولا با گرم شدن هوا (آغاز فصل جنگ) حملات شورشیان در افغانستان تشدید می‌شود و امسال وزارت داخله افغانستان اعلام کرد که از آغاز فصل جنگ تا بحال هر هفته به صورت میانگین حدود ۸۰ پلیس افغان کشته شده‌اند.

عمرزاخیلوال در ادامه گفت که دسترسی گسترده به تلویزیون، تلفن همراه و دیگر وسایل ارتباطی "ذهنیت مردم در افغانستان را متحول ساخته است."

او گفت در حال حاضر از حدود ۳۰ میلیون جمعیت افغانستان، ۱۸.۵ میلیون به تلفن همراه دسترسی دارند و به گفته او "نظریه برگشت به عقب و محروم ساختن مردم از امتیازات که بقیه جهان از آن برخوردار اند، ناممکن است."

سلمان خورشید، وزیر خارجه هند نیز که در آغاز کنفرانس بین‌المللی 'تجارت با افغانستان' صحبت‌ می‌کرد، به سرمایه‌گذاران اطمینان داد که هند "بیشترین حمایت ممکن را از افغانستان در جریان انتخابات و پس از آن انجام خواهد داد."

او گفت: "ما قصد ترک افغانستان را نداریم."

مطالب مرتبط