روزنامه های کابل: دوشنبه، ۲۷ عقرب

لویه جرگه مشورتی و امضای توافقنامه امنیتی با آمریکا، از موضوعهای اصلی سرمقاله‌ها و مطالب تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

قرار است روز پنجشنبه آینده این جرگه با حضور ۲۵۰۰ تن برای مشورت درباره این توافقنامه و به ویژه وضعیت حقوقی سربازان آمریکایی پس از سال ۲۰۱۴ برگزار شود.

روزنامه وحدت در سرمقاله خود با عنوان "نتایج جرگه‌های گذشته چه بوده؟"، جرگه‌هایی که در سالهای گذشته برگزار شده، دستاوردهای مشخص و مثبتی در پی نداشته است. به نظر نویسنده، لویه جرگه صلح به جای تامین صلح، خود "مانع صلح" شد موضوع مورد بحث لویه جرگه مشورتی، بی‌دستاوردی به لویه جرگه کنونی محول شد.

روزنامه معتقد است که سنت جرگه‌ها در گذشته نشان داده که این جرگه‌ها بوده که مطابق خواست و نظر حکومت کار کرده و برعکس حکومت هیچ گاهی خود را متعهد به اجرای تصامیم جرگه‌ها ندانسته است. سرمقاله‌نویس وحدت افزوده که قرار نیست که در جرگه مشورت اتفاق خاصی بیفتد که خلاف نظر رئیس جمهوری باشد.

وحدت با این مقدمه نوشته که حکومت می‌خواهد با برگزاری جرگه مشورتی برای "دلجویی" از سران قومی، دل آنها را به دست آورد. به باور نویسنده، رئیس جمهوری قصد دارد با هزینه عمومی به اقدامی دست بزند تا مستمسکی به دست آورد که از آن در شش ماه آینده در چانه‌زنی‌های سیاسی از آن استفاده کند.

ارزشها و منافع

"موافقتنامه امنیتی در میان دو سنگ سود و ارزش"، تیتر اصلی صفحه نخست روزنامه سروش ملت است که هادی صادقی در آن در آستانه خروج نیروهای خارجی از افغانستان و نامشخص بودن سرنوشت جنگ و صلح، تردیدها در مورد صداقت آمریکا و ناتو در خصوص تعهدات خود در مورد تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان، نگرانی اصلی دولت و مردم افغانستان است.

نویسنده به این باور است که حالا همه چیز به امضای توافقنامه امنیتی بین آمریکا و افغانستان بستگی دارد؛ اگر دو طرف بر سر یک سند مطلوب به توافق برسند، آمریکا تعهدات خود را عملی خواهد کرد و احتمالاً متعهد به پرداخت کمکهای بیشتری خواهد شد. در غیر آن تعهدات گذشته آمریکا عملی نخواهد شد چرا که هیچ الزامی برای پرداخت کمکهای آمریکا وجود نخواهد داشت.

مقاله‌نویس سروش ملت تاکید کرده که امضای این توافقنامه برای تجهیز و تقویت نیروهای مسلح افغانستان "حیاتی" است، چرا که این توافقنامه می‌تواند تعهدات مالی و نظامی آمریکا به افغانستان را الزامی کند و به افغانستان هم این حق را می‌دهد که رسماً از آمریکا بخواهد که تعهدات خود را عملی کند.

نویسنده همچنین معتقد است که در عرض این مسایل، موضوعهایی مانند حاکمیت ملی، احترام به ارزشهای جامعه افغانستان و رعایت حسن همجواری افغانستان به همسایگانش هم مطرح است. نویسنده سروش ملت تاکید کرده که این توافقنامه باید طوری تنظیم شود که هم منافع افغانستان در نظر گرفته شود و هم ارزشهای ملی آن.

امنیت یا حوزه نفوذ؟

روزنامه اطلاعات روز در مطلب اصلی خود نوشته که با نزدیک شدن زمان برگزاری جرگه مشورتی حدود و ثغور توافقنامه امنیتی با آمریکا مشخص می‌شود. روزنامه با اشاره به اظهارات اخیر رنگین دادفر اسپنتا نوشته که این توافقنامه هیچ تهدیدی را از جانب افغانستان متوجه کشورهای همسایه نمی‌کند.

اخیراً آقای اسپنتا در مجلس نمایندگان گفت که آمریکایی‌ها خواستار داشتن یک پایگاه نظامی در فرودگاه بگرام در شمال کابل و استفاده محدود از فرودگاههای مزار شریف، هرات، شیندند، شوراب هلمند، قندهار و گردیز هستند. او افزود که موضوع‌هایی مانند حاکمیت ملی و وضعیت حقوقی سربازان آمریکایی هم مشخص شده است.

اطلاعات روز در خصوص نگرانی بازیگران منطقه‌ای نسبت به این توافقنامه نوشته آنچه که مایه نگرانی آنها است، محدود شدن حوزه نفوذ آنها است و نه امنیت ملی آنها. نویسنده همچنین نوشته که افغانستان به عنوان یک کشور مستقل صلاحیت تعامل به هر کشوری را دارد و بر اساس منافع خود با هر کشوری که خواسته باشد، توافقنامه امنیتی امضا می‌کند.

رهین فرهمند در روزنامه افغانستان با طرح این سوال که "آیا افغانستان آبستن خشونت‌های بیشتر است؟"، نگرانی‌ها در خصوص افزایش خشونت‌ها در روزهای برگزاری جرگه مشورتی را بررسی کرده و نوشته که انفجارهای اخیر در بلخ و کابل نشان داد که گروه طالبان در تلاش ناامن کردن وضعیت است.

به باور نویسنده، افزایش خشونتها در این روزها می‌تواند دو گونه تفسیر شود، یکی این که این خشونتها بیانگر آن است که امضای توافقنامه امنیتی با آمریکا و حضور نظامی این کشور در افغانستان برای مبارزه با گروههای تروریستی ضروری است و دیگر این که ادامه همکاری نظامی با آمریکا و ناتو می‌تواند خشونت آفرینی بیشتری را در کشور در پی داشته باشد.

نویسنده روزنامه افغانستان در ادامه تاکید کرده که برای این که به نتیجه درست از این تحلیل‌ها رسید، باید گروههای شورشی را به درستی شناخت. رهین فرهمند افزوده که تا زمانی که شناخت درستی از آنها به دست نیامده، آمریکا و افغانستان به تدوین استراتژی هماهنگ و همسو موفق نخواهند شد.

'درس'

ماندگار در سرمقاله خود نوشته که خشونت‌هایی را که در آستانه برگزاری جرگه روی می‌دهد، نمی‌توان نادیده گرفت. روزنامه کشته شدن ۱۳ نفر در انفجار انتحاری روز شنبه را با لحن طعنه‌آمیزی ناشی از "برکت لویه جرگه" دانسته و افزوده که از کجا معلوم است که خشونتها در روزهای آینده افزایش نمی‌یابد.

نویسنده از راهبندان در خیابانهای شهر کابل در پی تشدید تدابیر امنیتی به مناسبت برگزاری جرگه مشورتی و هزینه برگزاری آن هم به شدت انتقاد کرده و نوشته که حکومت از دشواری‌هایی که جرگه‌های گذشته برای مردم پدید آورده درس نگرفته است، در حالی که نتیجه چنین جرگه‌ها هم مشخص نیست.

ماندگار همچنین این نگرانی را مطرح کرده که دولت با گردهم آوردن بیش از ۲۵۰۰ تن در زیر خیمه جرگه، "اهداف پشت پرده" دیگری هم داشته باشد که آن را برآورده کند. نویسنده در ادامه نوشته که مردم مردم افغانستان انتظار دارند که شرکت کنندگان جرگه غیر از گفتگو درباره توافقنامه امنیتی، کار دیگری نکنند.

مطالب مرتبط