'تراکتور حامل ۳۵۰۰ بمب دست‌ساز' با شلیک پلیس قندهار منفجر شد

Image caption قندهار با پاکستان مرز مشترک دارد

مقام‌های محلی در ولایت قندهار در جنوب افغانستان گفته‎اند که 'یک تراکتور حامل ۳۵۰۰ بمب'، هنگام عبور از مرز پاکستان، هدف شلیک پلیس قرار گرفته و منفجر شده است.

جاوید فیصل سخنگوی والی قندهار روز دوشنبه، ۲۷ عقرب/آبان به بی‎بی‌سی گفت که نیروهای امنیتی افغانستان از حرکت این تراکتور به سوی افغانستان اطلاع داشتند و در منطقه شورابک مترصد ورود آن بودند.

آقای فیصل افزود: "وقتی که تراکتور از مرز پاکستان به داخل افغانستان عبور کرد، پلیس دستور داد که توقف کند تا بازرسی شود، ولی راننده این تراکتور توقف نکرد و خواست فرار کند که پلیس به سوی آن شلیک کرد."

سخنگوی والی قندهار گفت: "۳۵۰۰ مین که در تراکتور بود، همه در اثر این شلیک پلیس انفجار کرد و دو نفری که سوار تراکتور بودند، هر دو کشته شدند."

به گفته او، این دو تن شامل راننده و دستیار او بوده‎اند.

پیش از این، مقام‌های امنیتی افغانستان همواره گفته‎اند که شورشیان از آن سوی مرز برای فعالیت‎های خرابکارانه وارد افغانستان می‎شوند و مواد منفجره و جنگ‎افزار هم با خود حمل می‎کنند.

بمب‎های دست‎ساز یکی از معمول‎ترین جنگ‎افزارهایی است که به گفته مقام‎های امنیتی افغانستان، مواد مورد نیاز برای ساخت آن از خارج وارد افغانستان می‎شود.

کود آمونیوم نیترات ماده اصلی در ساخت این نوع بمب‎ها است.

در موارد بسیاری، منابع امنیتی گزارش کرده‎اند که شورشیان از این نوع کود و وسایل بسیار ساده بمب می‌سازند.

بمب‎های دست‌ساز و مین های کنار جاده‎ عامل بیشتر تلفات غیر نظامیان در افغانستان اعلام شده است.

مطالب مرتبط