یک نفر به فهرست نامزدهای ریاست جمهوری افغانستان افزوده شد

Image caption براساس قانون انتخابات افغانستان تصمیم کمیسیون مستقل بررسی شکایت انتخاباتی نهایی‌است.

عبد الستار سعادت رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایتهای انتخاباتی افغانستان اعلام کرده که بعد از بررسی شکایتهای رسیده درباره نامزدهای ریاست جمهوری و شورای ولایت افغانستان یک نفر به فهرست نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان افزوده و ۷۶ نفر نیز در فهرست شورای ولایت علاوه شده‌اند.

او در ادامه افزود که این کمیسیون بعد از بررسی ۱۰۵۶ مورد شکایت رسیده، امروز، سه شنبه، ٢٨ عقرب/آبان، فهرست نهایی نامزدهای شورای ولایت را به کمیسیون مستقل انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ارسال کرده است.

آقای سعادت بدون اشاره به نام این افراد گفت که اعلام فهرست نهایی در صلاحیت این کمیسیون نیست و این کمیسیون فقط روند رسیدگی به شکایت ها را نهایی کرده است.

او در ادامه تاکید کرد که در فهرست نامزدهای شورای ولایتی نیز ۱۱۶ مورد تغییر ایجاد شده و ۴۰ نفر از فهرست نامزدها حذف و ۷۶ نفر دیگر دوباره به این فهرست اضافه شده است.

آقای سعادت دلیل حذف این افراد را نداشتن مدارک تحصیلی ذکر کرد و افزود در صورتیکه شکایت قانع کننده از سوی مردم و نهادها مطرح شود این کمیسیون براساس قانون حق دارد که تا زمان برگزاری انتخابات تغییرات لازم را در این فهرست ایجاد کند.

چه کسی به فهرست افزوده شده است

تاکنون مشخص نیست که چه کسی به فهرست جدید نامزدهای ریاست جمهوری افزوده شده اما کسانی که در فهرست ابتدایی تائید شده‌اند به شرح زیر هستند و از این تعداد کسی حذف نشداست.

  • عبدالرب رسول سیاف، از رهبران جهادی و نماینده پیشین مجلس.
  • اشرف غنی احمدزی، مسئول پیشین برنامه انتقال مسئولیت‌ها از ناتو به نیروهای افغان.
  • عبدالله عبدالله، وزیر خارجه اسبق و رهبر ائتلاف ملی.
  • عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع پیشین.
  • هدایت امین ارسلا، مشاور ارشد پیشین حامد کرزی.
  • زلمی رسول،وزیر پیشین خارجه.
  • قطب الدین هلال، رئیس پیشین کمیته سیاسی حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار.
  • قیوم کرزی، برادر رئیس جمهور کرزی.
  • گل آقا شیرزوی والی پیشین ننگرهار.
  • و سردار نادر نعیم، نوه برادر سردار داوود خان.

اعلام فهرست نهایی

نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، مسئول برگزاری انتخابات و اعلام فهرست نامزدهای انتخاباتی، در یاداشت خود به بی‌بی‌سی نوشته که بر اساس تصمیم کمیسیون رسیدگی به شکایت انتخاباتی در زودترین فرصت، فهرست نهائی توسط کمیسیون انتخابات رسما اعلام می‌گردد.

براساس تقویم انتخابات ریاست جمهوری قرار بود که این فهرست در تاریخ ۲۵ عقرب/آبان اعلام و نهایی می‌شد که با تاخیر سه روزه اعلام شد.

آقای سعادت در این زمینه گفت که فهرست ابتدایی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با تاخییر به کمیسیون بررسی به شکایت‌های انتخاباتی ارسال شده بود.

براساس قانون انتخابات افغانستان تصمیم کمیسیون بررسی شکایت انتخاباتی نهایی‌است.

مطالب مرتبط