مشاور امنیت ملی آمریکا: ما نامه عذرخواهی به افغانستان نمی‌فرستیم

سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا گفته است که آمریکا نامه عذرخواهی به دولت افغانستان نخواهد فرستاد.

خانم رایس در صحبت با شبکه سی‌ان‌ان گفت: "لازم نیست که آمریکا از افغانستان معذرت بخواهد، اگر هم است، درست برعکس آن است."

روز سه شنبه، حامدکرزی، رئیس جمهوری افغانستان، با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در مورد اختلاف نظر بر سر عملیات نظامی شامل داخل شدن و بازرسی خانه‌های شهروندان افغانستان صحبت تلفنی داشتند.

بعد از این صحبت، ایمل فیضی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان به خبرنگاران گفت که وزیر خارجه آمریکا گفته نگرانی‌های مردم افغانستان را در مورد عملیات‌های نظامی و بازرسی خانه‌ها به خوبی درک می‌کند.

به گفته آقای فیضی، وزیر خارجه آمریکا پیشنهاد کرده است که برای قناعت مردم و دولت افغانستان، طی یک نامه‌ رسمی از جانب باراک اوباما، "این تعهد را آمریکا خواهد کرد که در آینده خطاهایی را که نیروهای آمریکایی در افغانستان مرتکب شدند، مرتکب نمی شوند و از این جلوگیری خواهد شد."

شب گذشته سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا، در اشاره به اظهارات ایمل فیضی، گفت که بحث فرستادن چنین نامه‌ای مطرح نیست. خانم رایس همچنین گفته است که "ما قربانی داده ایم و در پیشرفت‌ دمکراسی، در مهار شورشیان و شبکه القاعده به آنها [افغان ‌ها] کمک کرده‌ایم."

او افزوده است که هیچ نامه‌ عذرخواهی از سوی آمریکا "نه نوشته و نه فرستاده شده است. این گزینه مطرح نیست."

قبلا گزارش شده بود که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که اگر رئیس جمهوری آمریکا، نامه‌ای رسمی بفرستد، در آن صورت امکان موافقت روی این موضوع وجود خواهد داشت.

اشاره آقای کرزی ظاهرا به اظهارات آقای کری در مورد تضمین نامه ایالات متحده در جلوگیری از تکرار "خطاهای" نیروهای آمریکایی در افغانستان است.

فردا (پنجشنبه) قرار است لویه جرگه مشورتی با حضور ۲۵۰۰ نفر از سراسر افغانستان در کابل تشکیل شود و دستور کار آن، بحث روی متن موافقتنامه امنیتی دو جانبه میان آمریکا و افغانستان خواهد بود.

این در حالی است که هنوز متن مشخص تائید شده‌ای از این موافقتنامه در دست نیست.

دیوید لاین، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل، گفته است این احتمال وجود دارد که نتیجه مباحثات لویه جرگه، هر چه که باشد، مورد قبول آمریکاییان قرار نگیرد.

مطالب مرتبط