مجموعه گزارش‌ها و تحلیل‌ها در مورد لویه جرگه مشورتی

Image caption روابط افغانستان و آمریکا افت و خیز بسیاری داشته است

بی‌بی‌سی فارسی در روز‌های گذشته گزارش‌ها و تحلیل‌های متنوعی در مورد برگزاری 'لویه جرگه مشورتی' و محور اصلی صحبت‌های لویه جرگه منتشر کرده است. شما می‌توانید مجموعه این گزارش و تحلیل را اینجا بخوانید:

متن نامه باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به دولت افغانستان

چهارشنبه شب، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به دولت افغانستان نامه نوشته است. ارگ ریاست جمهوری افغانستان متن این نامه را منتشر کرده است. برای خواند این نامه اینجا را فشار دهید.

متن موافقتنانه امنیتی

متن کامل موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا از سوی دولت افغانستان منتشر شده است. بعد از افتتاح لویه جرگه مشورتی به هر عضو این جرگه یک نسخه‌ای از این متن داده شده است. برای خواندن این متن در سایت رسمی وزارت خارجه افغانستان اینجا را فشار دهید.

بررسی لویه جرگه در هشت قانون اساسی افغانستان

قانون اساسی در افغانستان با لویه جرگه رابطه ناگسستنی دارد. از هشت قانون اساسی این کشور هفت تای آن توسط جرگه‌ها تصویب شده‌اند. در شش قانون اساسی یک فصل کامل به لویه جرگه اختصاص یافته است.

ادامه این مطلب را اینجا بخوانید.

گاهشمار لویه جرگه‌های افغانستان

لویه جرگه در تاریخ معاصر افغانستان از یک سنت قبیله ای به یک سنت سیاسی تبدیل شده است و زمامداران این کشور از آن برای تحکیم پایه های قدرت خود استفاده کرده اند. لویه جرگه مرکب از دو واژه "لویه" و "جرگه" است. لویه واژه ای پشتو و به معنای بزرگ است و جرگه واژه ای ترکی- فارسی و به معنای نشست، گردهمایی و همایش ریش‌سفیدان و سران قبیله است. ادامه مطلب را اینجا بخوانید.

زنان افغان چگونه به جرگه‌های مردانه راه یافتند؟

قرار است چهارصد زن در کنار ۲۱۰۰ مرد در لویه جرگه مشورتی که به منظور رایزنی در مورد موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا برگزار می‌شود، شرکت کنند. هرچند در تمامی لویه جرگه هایی که پس از سقوط طالبان در افغانستان برگزار شده، زنان حضور داشته اند و حتی در لویه جرگه اضطراری در سال ۲۰۰۲ که حامد کرزی را برای دو سال بعنوان رئیس دولت انتقالی منصوب کرد، خانم سیما سمر رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان، معاون صبغت الله مجددی در لویه جرگه بود. ادامه مطلب را اینجا بخوانید.

اعضای لویه جرگه مشورتی افغانستان چه کسانی اند؟

لویه جرگه مشورتی افغانستان قرار است با حضور ۲۵۰۰ نماینده برگزار شود. بحث روی موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا موضوع اصلی این جرگه است. این جرگه زیر عنوان 'لویه جرگه مشورتی' برگزار می‌شود و در مورد امضای این موافقتنامه به ریاست جمهوری افغانستان مشوره می‌دهد. ادامه مطلب را اینجا بخوانید.

موافقتنامه امنیتی افغانستان با آمریکا و موقف ایران

سفر اخیر نور المالکی، نخست وزیر عراق، به آمریکا برای جلب همکاری ایالات متحده علیه فعالیت‌های گروه‌های تروریستی از این نظر حائز اهمیت است که دولت عراق نتوانست برسر مفاد پیمان امنیتی دو جانبه با آمریکا به توافق برسد. شکست این مذاکرات به خروج کامل نیروهای نظامی آمریکا از عراق انجامید. از آن پس بود که فعالیت‌های تروریستی گروه‌های ضد دولتی رنگ مذهبی بیشتر گرفت و به امری روزمره تبدیل شد و آرام و قرار از مردم عادی عراق ربود. ادامه مطلب را اینجا بخوانید.

موافقتنامه امنیتی به نفع کیست، آمریکا یا افغانستان؟

اوایل هفته آینده لویه جرگه‌ای با حضور ۲۵۰۰ نفر از ریش‌سفیدان، سیاست‌مداران، اعضای پارلمان و دیگر نمایندگان منتخب رئیس جمهوری، حامد کرزی، تصمیماتی خواهند گرفت که می‌توانند برای آینده افغانستان و نقش آمریکا در این کشور بسیار مهم باشند. آنها یا توافقنامه امنیتی دوجانبه میان افغانستان و آمریکا (BSA) را تأیید خواهند کرد، و یا در مورد آن راهکارهایی ارائه خواهند نمود. ادامه مطلب را اینجا بخوانید.

مطالب بیشتر

لویه جرگه، موافقتنامه امنیتی و شگرد‌های انتخاباتی

اخیرا شماری از احزاب و ائتلاف‌های سیاسی در گردهمایی در کابل حکومت افغانستان را متهم به تلاش برای "ابطال انتخابات" ریاست جمهوری افغانستان کرده‌اند. شورای همکاری احزاب و ائتلاف‌های سیاسی افغانستان گفته است که هدف حکومت از برگزاری لویه جرگه "تداوم غیرقانونی دوره کاری تیم حاکم" است. ادامه مطلب را اینجابخوانید.

لویه‌ جرگه؛ دوام چانه‌زنی‌ها و زنده نگهداشتن کابوس فراموشی

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، پس از بازگشت از آمریکا گفته است که تصمیم‌گیری در مورد مصونیت قضایی آنعده از سربازان آمریکایی که ممکن است پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان بمانند، را به یک لویه جرگه واگذار خواهد کرد. از آنجایی که در ده سال گذشته میکانیزم آقای کرزی در "مشوره با مردم"، برگزاری لویه جرگه‌ها بوده است، پیش کشیدن بحث برگزاری لویه جرگه در مورد مصونیت قضایی نیرو‌های آمریکایی از سوی وی نیز تا حدودی زیادی قابل پیش بینی بود. ادامه مطلب را اینجا بخوانید.