متن توافق امنیتی افغانستان و آمریکا 'نهایی شد'‏

ایالات متحده می‌گوید درباره متن موافقت‌نامه امنیتی دوجانبه با مقامات افغان به توافق رسیده است. دولت افغانستان هم یک پیش‌نویس از این موافقت‌نامه منتشر کرده است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته است: "ما درباره متن نهایی‌موافقت‌نامه امنیتی دو جانبه که قرار است فردا [پنج‌شنبه] در لویه جرگه به بحث گذاشته شود، به توافق رسیده‌ایم."

عصر روز چهارشنبه وزارت امور خارجه افغانستان نیز پیش‌نویسی از این موافقت‌نامه را منتشر کرد که به نیروهای آمریکایی باقی‌مانده بعد از پایان‌سال ۲۰۱۳، مصونیت قضایی می‌دهد.

مشخص نیست که آیا منظور آقای کری، همین پیش‌نویسی بوده که وزارت امور‌خارجه افغانستان منتشر کرده است.

این موافقت‌نامه راه را برای باقی‌ماندن برخی از نیروهای آمریکایی در افغانستان پس از پایان سال جاری میلادی هموار می‌کند.

روز پنج‌شنبه ۲۱ نوامبر، ۳۰ عقرب/آبان، قرار است لویه جرگه مشورتی با حضور ۲۵۰۰ نفر از سرتاسر افغانستان در کابل برگزار شود و دستور کار آن، بحث روی متن این موافقت‌نامه امنیتی دو جانبه میان آمریکا و افغانستان خواهد بود.

ایالات متحده از پیش گفته است تنها در صورتی بخشی از نیروهای نظامی‌اش را در افغانستان نگه می‌دارد که درباره مصونیت قضایی آنان موافقت شود.

وزیر امور خارجه آمریکا گزارش‌های قبلی را در این باره رد کرده است که افغانستان از ایالات متحده خواسته بابت اشتباهاتی که در جریان ۱۲ سال جنگ در این کشور مرتکب شده است، عذرخواهی کند.

جان کری گفته است: "روشن بگویم؛ رئیس‌جمهوری کرزی، خواستار عذرخواهی نشده است. حرفی از عذرخواهی در بین نبوده است."

آقای کری در عین حال گفته است آن بخش از نیروهای آمریکایی که در صورت توافق، در افغانستان باقی می‌مانند "وظیفه خیلی محدودی دارند".

به گفته او، "کار آنان فقط آموزش، تجهیز و کمک‌رسانی است. قرار نیست نیروهای ایالات متحده در مبارزه و درگیری‌ها نقش داشته باشند."

اختلافات روی میز

Image caption افغانستان درباره منع بازرسی‌های شبانه نیروهای آمریکایی از خانه مردم و آمریکا درباره مصونیت قضایی نیروهایش اصرار دارد

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرده است: "خیلی مهم است که رئیس‌جمهوری افغانستان آقای کرزی بداند به‌خوبی به مسائلی که در سال‌های گذشته با ما در میان گذاشته، پرداخته شده است. برای ما هم خیلی مهم است که بدانیم مسائلی که در سال‌های گذشته با آقای کرزی در میان گذاشته‌ایم، به‌خوبی مورد توجه قرار گرفته است."

آمریکا و افغانستان هیچ‌یک حاضر نشده‌اند در موارد به‌خصوصی کوتاه بیایند.

افغانستان مدت‌هاست با بازرسی سرزده نیروهای آمریکایی از خانه شهروندان افغان ابراز مخالفت کرده؛ به‌ویژه با بازرسی‌های شبانه که از دید افغان‌ها، حریم زنان در خانه‌هایشان را نقض می‌کند.

در روزهای گذشته منابع خبری در افغانستان و آمریکا گفته بودند که اختلاف نظر در این باره باعث شده بود مذاکرات برای موافقت‌نامه امنیتی دو جانبه به بن‌بست بخورد.

در سوی دیگر، آمریکا همواره تاکید کرده است نیروهایی که پس از پایان سال جاری میلادی در افغانستان بمانند، باید مصونیت قضایی داشته باشند.

این مسئله در عراق هم مایه اختلاف‌نظر شد و در نهایت، ناتوانی در حل‌کردن آن به خروج یک‌باره نیروهای ایالات متحده از آن ختم شد.

تهدید طالبان به مجازات اعضای لویه جرگه

Image caption حمله انتحاری در مقابل محل نشست لویه جرگه، تمهیدات امنیتی را افزایش داده است

برخی از اعضای لویه جرگه پیش‌تر درباره تاخیر در نتیجه‌دادن مذاکرات بین افغانستان و آمریکا ابراز نگرانی کرده بودند.

در جریان دیدار با وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو، ۹ ماه پیش در فوریه ۲۰۱۳، مقامات آمریکایی گفته بودند ناتو در حال بررسی حفظ ۸ تا ۱۲ هزار نفر از نیروهایش پس از پایان سال ۲۰۱۳ است.

آمریکا گفته بود بین ۳ تا ۹ هزار از این تعداد نیرو را تامین می‌کند.

در حال حاضر برخی از منابع خبری در آمریکا برآورد کرده‌اند که شمار نیروهای آمریکایی که پس از پایان سال ۲۰۱۳ میلادی در افغانستان باقی می‌مانند، بین ۸ تا ۱۰ هزار نفر است.

حتی اگر لویه جرگه موافقت‌نامه امنیتی بین آمریکا و افغانستان را تایید کند، این متن همچنان باید در مجلس افغانستان به رای گذاشته و تصویب شود.

طالبان، نشست لویه جرگه را یک توطئه آمریکایی خوانده‌اند.

طالبان گفته‌اند اگر اعضای این نشست، موافقت‌نامه امنیتی دو جانبه را تایید کنند، آنان را به عنوان خائن تعقیب و مجازات می‌کنند.

در روزهای گذشته نیز در مقابل خیمه بزرگی که قرار است میزبان جلسه لویه جرگه باشد، یک حمله انتخاری انجام شد و پس از آن تمهیدات امنیتی در این منطقه، تشدید شده است.

مطالب مرتبط