کرزی: موافقتنامه امنیتی با آمریکا بعد از انتخابات امضا خواهد شد

حق نشر عکس AP

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در مراسم گشایش لویه‌جرگه گفت حتی اگر مفاد این موافقتنامه از سوی لویه‌جرگه تائید شود و پارلمان افغانستان نیز آن را تصویب کند، امضای آن از سوی رئیس جمهوری به بعد از انتخابات موکول خواهد شد.

لویه‌جرگه مشورتی که ۲۵۰۰ تن عضو دارد، پنجشنبه ۳۰ عقرب/آبان، با سخنرانی حامد کرزی، آغاز به کار کرد.

این لویه‌جرگه قرار است در پایان روز چهارم، موافقت یا مخالفت خود را با امضای موافقتنامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان اعلام کند. مصوبات این لویه‌جرگه قانونا ضمانت اجرایی ندارد اما حامد کرزی اعلام کرده است که او به نظر لویه‌جرگه در مورد این تصمیم گیری مهم، احترام می‌گذارد.

پوشش زنده ما از رویدادهای روز اول لویه‌جرگه را می‌توانید اینجا بخوانید

آقای کرزی در مراسم گشایش لویه جرگه گفت، بسیاری از کشورهای منطقه، از جمله چین و روسیه با امضای چنین پیمانی بین آمریکا و افغانستان موافق هستند. عربستان سعودی، ترکیه و پاکستان نیز آنگونه که آقای کرزی می‌گوید موافقت خود را با امضای چنین پیمانی اعلام کرده اند. به گفته آقای کرزی تنها مقام های ایرانی صریحا گفته اند که با امضای چنین پیمانی مخالفند، اما به تصمیم و اراده مردم افغانستان، احترام می‌گذارند.

نفع و ضرر موافقتنامه

آقای کرزی سعی کرد در این سخنرانی، نکات مختلف این موافقتنامه و نفع و ضرر آن را برای اعضای لویه جرگه توضیح دهد: "اما در مورد سود این قرارداد باید بگویم افغانستان هنوز در مرحله انتقالی قرار دارد و ادامه حضور و حمایت جامعه بین‌المللی از افغانستان بسیار مهم است در صورتیکه برای افغانستان صلح و آرامش بیاورد. من می‌دانم که آوردن صلح بدست آمریکایی‌ها است و تجربه که در ده سال گذشته بدست آورده ام به من نشان می‌دهد که صلح بدست آمریکا است. اول اگر آمریکا و دوم اگر پاکستان در کنار افغانستان ایستاد شوند، هم در افغانستان و هم در پاکستان صلح تامین خواهد شد."

آقای کرزی افزود: در این روند آمریکا عجله داشت اما ما که طرف ضعیف بودیم، دقت را معیار قرار دادیم ماده به ماده، فقره به فقره و جز به جز آن را خواندیم و تغییرات لازم را در آن وارد کردیم.

آقای کرزی افزود که در چانه زنی‌های سیاسی که در یک سال و نیم گذشته داشته است، سعی کرده از ضررهای این موافقتنامه به نفع افغانستان بکاهد. او تاکید کرد که در مورد مصونیت قضایی و نیز موارد دیگر این موافقتنامه، تصمیم نهایی با اعضای لویه‌جرگه خواهد بود.

رئیس جمهوری افغانستان هچنین تاکید کرد که عدم همکاری بین المللی سبب انزوای افغانستان خواهد شد و افغانستان در شرایط کنونی که به گفته او در حال گذار به دوره ثبات است، به حمایت های صادقانه بین المللی نیاز دارد.

قرائت نامه اوباما در لویه‌جرگه

حق نشر عکس AFP

مصونیت قضایی سربازان آمریکایی در افغانستان، و مجوز ورود آنها به خانه های افغان برای بازرسی، از موارد جنجال برانگیزی بوده که در یک سال و نیم گذشته و نیز در روزهای منتهی به برگزاری لویه جرگه خبرساز شد.

آقای کرزی همچنین نامه ای از باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا را در این جرگه قرائت کرد که در آن آقای اوباما گفته است، سربازان آمریکایی تنها زمانی وارد خانه های افغانها خواهند شد که تهدید امنیتی جان یک شهروند آمریکایی را به خطر انداخته باشد.

در بخشی از نامه آقای اوباما آمده است: "ﻣﺴﺮت دارم ﮐﻪ ﻣﺎ روﯼ ﻣﺘﻦ ﻗﺮارداد دوﺟﺎﻧﺒﻪ اﻣﻨﻴﺘﯽ ﮐﻪ زﻣﻴﻨﻪ ﺗﺤﻘﻖ همکاری ها اﺳﺘﺮاﺗﮋﻳﮏ ﻣﻴﺎن اﻳﺎﻻت ﻣﺘﺤﺪه آﻣﺮﻳﮑﺎ و اﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎن را ﻓﺮاهم می‌کند. ﺑﻪ ﻣﻮاﻓﻘﺖ رﺳﻴﺪﻳﻢ. اﻳﻦ ﻗﺮارداد ﻣﺒﻴﻦ ﻳﮏ ﺗﻮاﻓﻖ ﻧﻴﺮوﻣﻨﺪ ﻣﻴﺎن ﮐﺸﻮر های ﻣﺎ ﺑﻮده و ﺑﻨﻴﺎد اداﻣﻪ همکاری‌های ﻣﺎ ﺑﺮاﯼ اﻳﺠﺎد ﻳﮏ ﺁﻳﻨﺪه ﺑﻬﺘﺮ ﺑﺮاﯼ اﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎن را می گذارد."

وطن فروشی؟

حق نشر عکس AFP
Image caption بلقیس روشن، سناتور افغان از ولایت فراه

در جریان سخنرانی حامد کرزی در مراسم لویه‌جرگه یکی از نمایندگان به او اعتراض کرد و لحظاتی سخنرانی او را قطع کرد. خانم بلقیس روشن یکی از سناتوران زن افغان امضای این موافقتنامه را وطن فروشی خواند.

آقای کرزی در پاسخ به اعتراض این خانم گفت، برگزاری لویه‌جرگه به همین منظور است که مفاد و مضار این موافقتنامه با دقت تمام بررسی شود.

افزون بر این، در روزهای گذشته، بیلبوردهایی نیز در سطح شهر نصب شده بود که امضای موافقتنامه امنیتی را، به ضرر افغانستان و "تسلط کفار بر مومنان" خوانده و مردم را برای تظاهرات علیه آن دعوت کرده بود.

هفته گذشته جبهه تازه تشکیل سیاسی موسوم به جبهه وحدت ملی، با راه اندازی تظاهراتی، مخالفت خود را با این موافقتنامه اعلام کرد.

تلاش برای برهم زدن لویه جرگه

در همین حال صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله در پایان روز اول جرگه در کنفرانس مطبوعاتی گفت که نیروهای امنیتی افغان کشف کرده‌اند که گروه‌هایی در صدد برهم زدن جرگه هستند و علاوه بر آن این افراد تلاش دارند تا رایزنی‌هایی را انجام دهند که سمت و سوی جرگه را به سمتی هدایت کنند که دلخواه آنان است.

او گفت: "بعد از پایان جرگه، تمامی اطلاعاتی را که نیروهای امنیتی در اختیار دارند، با شما (رسانه ها) در میان می گذاریم و اکنون به این دلیل نمی‌خواهیم گزارش بدهیم که در دوران لویه جرگه باعث نگرانی مهمان‌های شرکت کننده نشود."

سخنگوی وزارت داخله گفت علاوه برکنترل سطح شهر توسط هلیکوپترها، چهار بالن بزرگ در چهار گوشه شهر نصب شده که دوربین های امنیتی در این بالن‌ها کارگذاری شده‌اند و می‌توانند تمام حرکت‌های مشکوک در سطح شهر را تحت نظارت بگیرند.

عذرخواهی

تدابیر امنیتی جدی برای تامین امنیت لویه جرگه، سبب شد که شورای وزیران از سه شنبه گذشته تا یک شنبه آینده را در کابل پایتخت تعطیل عمومی اعلام کند. حامد کرزی در آغاز سخنرانی خود، از دانشجویان پلی تکنیک که درسهایشان تعطیل شده و خوابگاه هایشان در اختیار اعضای لویه جرگه قرار گرفته، و نیز به دلیل تعطیل عمومی و مشکلات ترافیک در کابل، از شهروندان کابل، و دانشجویان پلی تکنیک، عذر خواهی کرد.