هفت شورشی در ننگرهار توسط مین دست‌ساز خود کشته شدند

Image caption کود آمونیوم نیترات ماده اصلی در ساخت این نوع بمب‎ها است که دولت افغانستان واردات، تجارت و تولید آنرا در این کشور ممنوع اعلام کرده‌است

وزارت داخله افغانستان اعلام کرد که ۷ شورشی مسلح مخالف دولت، هنگام ساخت مین کنار جاده‌ای به دلیل انفجار این مین دست ساز کشته شدند.

در خبرنامه این وزارت آمده که این افراد شب گذشته در حال ساخت یک مین در داخل مسجدی واقع در ولسوالی شیرزاد ولایت ننگرهار در شرق افغانستان بودند که مین ساخت خودشان منفجر شد.

در این حادثه به کسی دیگر آسیب نرسیده است.

دوشنبه گذشته نیز مقام‌های محلی در ولایت قندهار در جنوب افغانستان گفتند که 'یک تراکتور حامل ۳۵۰۰ بمب'، هنگام عبور از مرز پاکستان، هدف شلیک پلیس قرار گرفته و منفجر شد. دوم عقرب نیز چهار شورشی در اثر انفجار مینی که خود کار گذاشته بودند در ولایت خوست در شرق افغانستان کشته شدند.

مین‌های دست‎ساز یکی از معمول‎ترین جنگ‎افزارهایی است که به گفته مقام‎های امنیتی افغانستان، مواد مورد نیاز برای ساخت آن از خارج وارد افغانستان می‎شود.

کود آمونیوم نیترات ماده اصلی در ساخت این نوع بمب‎ها است که دولت افغانستان واردات، تجارت و تولید آنرا در این کشور ممنوع اعلام کرده‌است.

مین‌های کنار جاده یکی از عوامل اصلی کشتار غیر نظامیان در افغانستان بوده است و شورشیان مخالف دولت مسئول کارگذاری آنها شناخته شده‌اند.

سازمان ملل متحد، از طالبان خواسته است تا به دلیل تلفات غیرنظامی، استفاده از بمب‌های کنار جاده‌ای را متوقف کنند.

ملا عمر رهبر طالبان در سال ۱۹۹۸ و زمان حکومت طالبان بر افغانستان، کاربرد مین‌های ضد نفر را غیر اسلامی و غیر انسانی خواند و آن را ممنوع کرد. با اینهمه، عناصر مخالف دولت هنوز از این وسیله استفاده می‌کنند.

مطالب مرتبط