'فلج اطفال در جنوب افغانستان محو شده است'

Image caption فلج اطفال هنوز در افغانستان، پاکستان و نیجریه وجود دارد

وزارت صحت افغانستان اعلام کرده است که در یک سال گذشته هیچ واقعه فلج اطفال در جنوب افغانستان گزارش نشده است.

در سال‌ها گذشته جنوب افغانستان یکی از مناطقی در این کشور بود که فلج اطفال (پولیو) هنوز در آن وجود داشت.

وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرد که براساس بررسی این وزارت امسال تنها ۹ مورد بیماری فلج اطفال فقط در شرق افغانستان در ولایت‌های نورستان و کنر گزارش شده است.

در خبرنامه این وزارت آمده است که در سال ۲۰۱۲ به تعداد ۳۷ کودک به این بیماری مبتلا شده بود.

وزارت بهداشت افغانستان افزوده که ولایت‌های قندهار و هلمند همیشه جزء ولایت‌های بودند که بیشترین بیماری فلج اطفال در این ولایت ها دیده می‌شد، ولی در سال جاری هیج کودکی به این بیماری در این دو ولایت مبتلا نشده است.

Image caption خانم دلیل از کارمندان بهداشت خواسته که در ماه های آینده تلاش بیشتری رابرای محو این بیماری انجام دهد

این وزارت افزوده که با کمک سازمان بهداشت جهانی و صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل توانسته تا کودکان بیشتری را تحت پوشش برنامه واکسن فلج اطفال قرار دهد.

خانم ثریا دلیل، وزیر بهداشت افغانستان نیز گفته که از بین رفتن فلج اطفال در ولایت‌های قندهار و هلمند که خط مقدم مبارزه با این بیماری تلقی می‌شد، دستاورد بزرگی برای این وزارت است.

او از کارمندان بهداشت افغانستان خواسته که در ماه‌های آینده که فصل که ویروس بیماری فلج اطفال به کندی منتقل می‌شود، تلاش خود را برای ریشه کن کردن این بیماری افزایش دهند.

ریچارد پیپرکارن، نماینده سازمان بهداشت جهانی در افغانستان نیز تاکید کرده که این دستاورد نتیجه کار خستگی ناپذیر کارمندان بهداشت، بزرگان جامعه، رهبران مذهبی، رسانه‌ها و از همه مهمتر همکاری والدین کودکان در ولایت قندهار و هلمند است.

او هشدار داده که وجود این بیماری در ولایت‌های شرقی می‌تواند باعث گسترش دوباره آن به ولایت‌های جنوبی نیز شود.

فلج اطفال بیماری غیر قابل تداوی، اما قابل پیش‌گیری است. این بیماری تقریبا در تمام جهان محو شده و تنها سه کشور، هنوز برای ریشه کن کردن آن در تلاش هستند.

روز ۲۴ اکتبر روز جهانی مبارزه با بیماری فلج اطفال است. افغانستان، پاکستان و نایجریه، کشوری‌های هستند که هنوز بیماری فلج اطفال در آن دیده می‌شود.

مطالب مرتبط