رئیس لویه‌جرگه: کرزی حق ندارد که موافقتنامه امنیتی را امضا نکند

حق نشر عکس .
Image caption صبغت الله مجددی به عنوان رئیس لویه جرگه مشورتی از سوی نمایندگان برگزیده شد

در سومین روز لویه‌جرگه مشورتی، صبغت الله مجددی، رئیس این جرگه درباره اظهارات حامدکرزی که گفته بعد از تصویب این موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا توسط لویه‌جرگه مشورتی او این سند را امضاء نکرده و به بعد از انتخابات موکول می‌کند، امروز به خبرنگاران گفت:" کرزی حق ندارد که این گپ(سخن) را بزند و تمام خواهشات که گفته بود(آمریکا) قبول کرده و این به ضرر افغانستان است و ما این را قبول نداریم."

او گفت که امروز بررسی این سند نهایی شده و اختلافات نیز بسیار جزئی است.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان نیز اعلام کرده است که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در تماس تلفنی به حامدکرزی گفته که این موافقتنامه باید قبل از پایان سال جاری میلادی امضاء شود.

در خبرنامه این دفتر آمده که رئیس جمهور به موضع قبلی خود اصرار کرده که این موافقتنامه را زمانی امضاء می‌کند که حمله نیروهای خارجی به خانه افغانها متوقف، آمریکا در روند صلح این کشور صادقانه همکاری کند و به برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه در این کشور کمک کند.

رئیس جمهوری افغانستان گفته که افغانها قرارداد امنیتی را در صورتی می‌خواهند که صلح، ثبات و امنیت در این کشور دایمی شود.

علاوه بر آن نمایندگان لویه‌جرگه مشورتی اعلام کرده‌اند که اغلب کمیته‌ها بررسی این سند را به اتمام رسانده و تغییرات زیادی درپیش نویسی که از سوی حکومت افغانستان به جرگه داده شده بود نیامده‌است.

حمایت کمیته‌ها از امضای فوری موافقت‌نامه

Image caption هنریار:تغییرات زیادی در این سند نیامده زیرا در طول یک سال گذشته بر سر آن کار شده

این نمایندگان با اشاره به اینکه در حدود دو الی سه کمیته سند را نهایی نکرده که تا پایان امروز آنان نیز کار خود را به اتمام می رسانند، گفتند که همه کمیته‌ها و اغلب نمایندگان خواستار این هستند که حامدکرزی رئیس جمهوری افغانستان این سند را تا یک ماه دیگر امضاء کند.

انار کلی هنریار، عضو مجلس سنا و عضو لویه‌جرگه مشورتی درباره اینکه در این روزها در لویه‌جرگه چه می‌گذرد، گفت که در دو روز گذشته نمایندگان درباره ۲۶ ماده این سند بحث کردند و با توجه به ضرورتهای افغانستان همه‌ای کمیته‌ها با کلیت این سند موافق بودند.

او افزود که تغییرات زیادی در این سند نیامده زیرا در طول یک سال گذشته بر سر آن کار شده و تمام خواست مردم افغانستان در آن در نظر گرفته شده بود.

خانم هنریار توضیح داد که یکی از ماده‌های این قرارداد که ایجاب بحث بیشتر را می کرد، ماده ۱۳ بود که صلاحیت قضایی سربازان آمریکا در آن مطرح بود نه مصونیت قضایی نیروهای آمریکایی در افغانستان.

او افزود که کمیته ۲۴ که او عضویت آنرا داشت تصویب کردند که افغانستان بر روند محاکمه این افراد باید نظارت داشته باشد.

این نماینده جرگه افغانستان گفت که دریکی از ماده‌ها موضوع جبران خسارت آمده که نمایندگان کمیته ما تاکید داشتند، تا این خسارت مطابق قانون آمریکا باید پرداخت شود.

Image caption نادری:نمایندگان خواستار این بودند که رئیس جمهور کرزی در کمتر از یک ماه این سند را امضاء و پروسه حقوقی آن طی شود

نادر نادری عضو جرگه مشورتی و رئیس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا) نیز درباره روند کار کمیته‌های لویه‌جرگه گفت:"دو روز پر بحث و مصروفی برای نمایندگان بود. آنان هر ماده را با جزئیات و معنی کلمات و اینکه تاثیرات آن روی آینده افغانستان چه خواهد بود و نتایج حقوقی آنرا به بحث گرفتند."

او با اشاره به اینکه توافق عمومی روی کلیات این قرارداد وجود داشت، افزود که در بعضی مندرجات، پیشنهادهای نیز برای بهبود آن مطرح شده است.

آقای نادری تاکید کرد که بیشتر بحث‌ها روی مواد ۳ و ۱۳ بود که اصل متن مورد قبول واقع شد و توحید تمام نظریات نشان می‌دهد که نمایندگان از امضاء و تصویب این قرار داد حمایت می‌کردند و آنان علاوه بر آن خواستار این بودند که رئیس جمهور کرزی در کمتر از یک ماه این سند را امضا کند و روند حقوقی آن طی شود.

او افزود که نمایندگان این دید را داشتند که نهاد ریاست جمهوری، وزارت خارجه و شورای امنیت تلاش لازم را برای غنامندی این سند انجام داده است.

آقای نادری در ادامه بیان داشت که در مورد ماده ۳ بند سوم نیز بحث‌ها زیادی صورت گرفت که در اخیر براساس ماده ۳۸ قانون اساسی راه حل برای آن پیدا شد.

ذاکر حسین ارشاد، رئیس کمیته ۳۸ نیز گفت:" ماده ۱۳ یکی از از جنجالی ترین ماده‌ها بود، ولی در کمیته ما به صورت عمومی کلیت این ماده را تصویب کردند با یک شرط و قید که آقای کرزی بعد از ختم جرگه پیمان را امضا و اجرایی بسازد و پیمان را وسیله مبارزات انتخاباتی خود قرار ندهد."

Image caption ارشاد:در کلیت این سند مشکل نداشت و فقط پرشسها و ابهامات اندکی وجود داشت

او افزود که در این موافقتنامه و بخصوص در ماده ۱۳ مصونیت قضایی مطرح نیست بلکه صلاحیت قضایی مطرح است. به گفته او این موافقتنامه بعد از تصحیح اغلاط املایی هرچه زودتر توسط حامدکرزی باید امضا شود.

آقای ارشاد تاکید کرد که ما در ابتدا تلاش کردیم که محاکمه سربازان آمریکایی که مرتکب جرم می شوند از صلاحیت یک نهاد بین المللی باشد ولی در آخر فیصله شد که صلاحیت نهایی به تیم مذاکره کننده و شخص رئیس جمهور افغانستان داده شود.

او افزود که با توجه به صحبت‌های که با دیگر کمیته ها داشتیم در کلیت این سند مشکل وجود نداشت و فقط پرشس‌ها و ابهامات اندکی وجود داشت که خواستار شفافیت آن هستند.

در اخر امروز تمام روسای کمیته‌های کاری نظرات خود را در یک جلسه مشترک با هم در میان می‌گذارند و بعد از توحید نظرات مشخص می‌شود که کدام کمیته‌ها در چه موارد اهم نظرند.

کمیته‌های که نظرات مشترک دارند یک نماینده را انتخاب می‌کنند تا فردا یکشنبه با حضور رئیس جمهور نظر خود را برای نمایندگان قرائت کنند. در پایان تمام نظرات توحید شده و به دبیرخانه لویه‌جرگه سپرده می‌شود.

'نظر لویه‌جرگه در مورد توافقنامه امنیتی، نظر ملت است'

رئیس جمهور کرزی ۴ روز پیش از آغاز لویه‌جرگه گفت هر دیدگاهی را که لویه‌جرگه مشورتی در مورد قرارداد امنیتی با آمریکا ارائه کند، دیدگاه ملت افغانستان است.

آقای کرزی گفت: "اگر [امضای قرارداد را] رد کنند، این فیصله جرگه است. من نباید در این که جرگه چه فیصله می‎کند و آیا فیصله‎های جرگه را ما قبول می‎کنیم یا رد می‎کنیم، ابداً نمی‎توانیم همچو جراتی کنیم که یک دفعه جرگه را دعوت کنیم از تمام ملت افغانستان و باز در مورد آن ما دید خود را داشته باشیم، نخیر."

حق نشر عکس AFP
Image caption رئیس جمهور کرزی ۴ روز پیش از آغاز لویه‌جرگه گفت هر دیدگاهی را که لویه‌جرگه مشورتی در مورد قرارداد امنیتی با آمریکا ارائه کند، دیدگاه ملت افغانستان است.

اما او در پایان سخنرانی افتتاحیه خود در روز اول لویه‌جرگه مشورتی موضوعی را مطرح کرد که شماری آنرا 'شرط جدیدی' آقای کرزی برای امضای این موافقت‌نامه تعبیر کردند.

آقای کرزی گفت حتی اگر مفاد این موافقت‌نامه از سوی لویه‌جرگه تائید شود و پارلمان افغانستان نیز آن را تصویب کند، امضای آن از سوی رئیس جمهوری به بعد از انتخابات موکول خواهد شد.

او گفت: "این موافقت‌نامه تنها زمانی امضا خواهد شد که انتخابات ما به خوبی و با عزت به پایان برسد. ما اشتباهات انتخابات گذشته را تکرار نخواهیم کرد."

این اظهارات آقای کرزی واکنش آمریکا را در پی داشت و جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفت: "به نظر ما هرچه زودتر باید این موافقت‌نامه امضا شود تا به افغانستان تا پیش از انتخابات پیش رو، اطمینان خاطر دهد و به آمریکا و دیگر هم‌پیمانان هم فرصت دهد درباره حضور نیروها پس از سال ۲-۱۴ برنامه‌ریزی کنند."

قرار است رئیس جمهوری افغانستان فردا دوباره در مراسم اختتامیه لویه‌جرگه شرکت کند و نتیجه بحث‌های لویه‌جرگه استماع کند.