طالبان قطعنامه لویه‌جرگه را 'بی‌ارزش' و اعضای آنرا 'فروخته‌شده' خواندند

گروه طالبان تایید توافقنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا از سوی لویه‌جرگه مشورتی را محکوم کرده و قطعنامه لویه‌جرگه را "بی‎ارزش" خوانده و در اعلامیه‌ای با لحن تندی گفته است که این جرگه برای تامین منافع آمریکا برگزار شد.

این گروه در اعلامیه خود نوشته که همه کسانی که در این جرگه شرکت کردند، کارمندان دولتی و حقوق بگیران آمریکا بودند و برای تصمیم‌گیری آزادی نداشتند.

گروه طالبان گفته که امضای قرارد امنیتی بین افغانستان و آمریکا صفوف جنگویان این گروه را فشرده تر می‌کند و هشدار داده که پایگاه‌های آمریکایی در افغانستان را به گورستان تبدیل خواهد کرد.

واکنش گروه‌های سیاسی

پایان کار لویه‌جرگه مشورتی و اظهارات حامدکرزی رئیس جمهوری در مراسم اختتامیه آن، با واکنش‌های متفاوت گروه‌های سیاسی مواجه شده است.

Image caption رئیس جمهوری افغانستان گفت دو درخواست مشخص از آمریکا دارد. 'تامین صلح' و 'برگزاری انتخابات شفاف'

جرگه با صدور قطعنامه‎ای از طرح توافقنامه امنیتی و دفاعی بین افغانستان و آمریکا حمایت کرد و از آقای کرزی خواست که این توافقنامه را پیش از پایان سال جاری میلادی امضا کند، اما آقای کرزی امضای آن را مشروط به تضمین آمریکا برای عدم "دخالت" انتخابات آینده ریاست جمهوری کشورش کرد.

ائتلاف ملی افغانستان یکی از گروه‌های اصلی اپوزیسیون دولت در واکنش به صدور قعطنامه لویه‌جرگه مشورتی گفته که "‌جمع‌آوری دیدگاه‌های اعضای جرگه یا نمایندگان مجلس در تغییر متن پیمان [امنیتی] بی‌تاثیر است، چرا که هر نوع دیدگاه و طرح جدید، ایجاب مذاکرات جدیدی را می‌کند."

شورای رهبری این گروه مخالف دولت از مرتبط کردن موافقتنامه امنیتی با مسئله انتخابات ریاست جمهوری آینده انتقاد کرده و گفته که "آقای کرزی نباید موضوعات مصالحه ملی و امضای پیمان امنیتی را با مسئله انتخابات گره بزند و از این موضوعات، بهره‌گیری‌های فرصت‎طلبانه و باج‌گیرانه نماید."

فاضل سانچارکی سخنگوی ائتلاف ملی در صفحه فیسبوک خود نوشته که شورای رهبری این ائتلاف موضع آقای کرزی در قبال پیمان امنیتی با آمریکا را "پرسش برانگیز" دانسته و به عوض این که با مردم با "صداقت" سخن بگوید، با افکار عمومی با "ترفندهای گمراه کننده برخورد کرده است".

اعضای ائتلاف ملی در نشست‎های لویه جرگه مشورتی شرکت نکردند، چرا که معتقدند این جرگه مطابق تعریف قانون اساسی برگزار نشد و از سوی دیگر تاکید دارند که پیمان امنیتی بین افغانستان و آمریکا باید از مجراهای قانونی و با راه‌کارهای معمول حقوقی مورد تایید قرار گیرد.

حزب حق و عدالت که اعضای آن در لویه جرگه حضور داشتند، از قعطنامه ۳۱ ماده ای جرگه حمایت کرده اما از آقای کرزی خواسته که هر چه زودتر باید توافقنامه امنیتی با آمریکا را امضا کند.

آصف آشنا عضو هیئت رهبری این حزب به بی‌بی‌سی گفت که این حزب امضای این توافقنامه تا پیش از پایان سال جاری میلادی را "یک نیاز ضروری برای تامین منافع ملی" افغانستان می داند.

Image caption "آقای کرزی نباید موضوعات مصالحه ملی و امضای پیمان امنیتی را با مسئله انتخابات گره بزند"

آقای آشنا تاکید کرد که اگر رئیس جمهوری امضای این پیمان را به تاخیر بیندازد و "دیپلماسی تنش" را در پیش گیرد، افغانستان فرصت رفتن به سوی صلح، ثبات، دموکراسی و حاکمیت قانون را از دست خواهد داد.

در قعطنامه پایانی لویه‌جرگه تصریح شده که رئیس جمهوری افغانستان باید این پیمان را تا پایان سال جاری میلادی امضا کند. همچنین صبغت الله مجددی رئیس جرگه تاکید کرد: "رئیس جمهور به ما وعده بدهد که این قرارداد را به زودی امضا می‌کند."

او افزود: "اگر رئیس جمهوری امضا نکند، من از افغانستان هجرت خواهم کرد. من مجبور خواهم شد در این ریش‎سفیدی کشور را ترک کنم. چون کسی به حرف ما گوش نمی‌کند."

اما حامد کرزی خطاب به اعضای لویه‌جرگه گفت: "شما از من خواستید که تا یک ماه دیگر این موافقتنامه را امضا کنم. آیا تا یک ماه دیگر صلح و امنیت در افغانستان تامین خواهد شد؟ اگر نشد مسئول کیست؟ طبعا مسئول من هستم."

رئیس جمهوری افغانستان گفت دو درخواست مشخص از آمریکا دارد. 'تامین صلح' و 'برگزاری انتخابات شفاف'. او یکبار دیگر گفت که بدین باور است "تامین صلح در افغانستان ابتدا بدست آمریکایی‌ها است و بعدا به دست پاکستانی‌ها."

مطالب مرتبط