امنیت ملی افغانستان: برنامه شورشیان برای اخلال لویه جرگه خنثی شد

لویه جرگه
Image caption جرگه بدون حادثه مهم امنیتی اجرا شد

مقامات امنیتی افغانستان می‌گویند در نتیجه عملیات بزرگی که ظرف روزهای اخیر در کابل به اجرا گذاشته شده بود، نزدیک به بیست نفر به ظن تلاش برای برهم زدن امنیت لویه جرگه مشورتی بازداشت شدند.

رحمت الله نبیل، سرپرست اداره امنیت ملی افغانستان به خبرنگاران گفت که اعضای پنج گروهی که برای اجرای حملات انتحاری در کابل آماده شده بودند، در میان بازداشت شدگان هستند.

آقای نبیل گفت که از نزد این افراد، جلیقه‌های انتحاری و بمب‌های دستی (نارنجک) بدست آمده است.

شهر کابل از پنجشنبه هفته گذشته میزبان نمایندگان مردم از سراسر افغانستان بود. این لویه جرگه موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا را بررسی و جزییات آن را در آخرین روز جرگه تایید کرد.

نگرانی‌ها در مورد احتمال حمله گروه‌های شورشی برای مختل کردن این جرگه، نیروهای امنیتی افغانستان را واداشت تا بیشتر راه‌های منتهی به محل برگزاری لویه جرگه را بروی رفت و آمد مردم مسدود کنند.

این جرگه بدون حادثه بزرگ امنیتی اجرا شد و آنگونه که مقامات گزارش می‌دهند، تلاش نیروهای امنیتی مانع از اجرای حملات شورشیان شده است.

سرپرست اداره امنیت ملی افغانستان گفت که چندین هزار کیلوگرم مواد انفجاری که در نقاط مختلف شهر کابل جابجا شده بود، همراه با بیش از سی راکت دوربرد و میان‌برد که آماده پرتاب به اهدافی در شهر کابل شده بود، بدست نیروهای امنیتی افتاده است.

آقای نبیل گفت که یکی از افراد بازداشت شده که در این برنامه ریزی ها نقش کلیدی داشت، از افرادی بوده که به اتهام حملات تروریستی بازداشت شده و اخیرا پس از گذشتاندن دوره‌ای سه ساله در زندان، دوباره آزاد شده بود.

مطالب مرتبط