روزنامه‌های کابل: دوشنبه چهارم قوس

Image caption تفسیر ممنوع، روزنامه جامعه باز

لویه جرگه مشورتی افغانستان روز گذشته با تایید موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا، پایان یافت. در این جرگه ۲۵۰۰ نفر اشتراک داشتند.

روزنامه‌های چهارم قوس/آذر کابل به مباحث مختلف در این جرگه پرداخته‌اند.

موافقتنامه امنیتی چه وقت امضا شود؟

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در مراسم افتتاح جرگه مشورتی، گفت که موافقتنامه امنیتی را پس از انتخابات امضا خواهد کرد اما اشتراک کنندگان لویه جرگه به تاکید خواهان امضای هرچه سریعتر این سند شدند.

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که تصمیم جرگه مشورتی نشان می‌دهد که همه اقشار سیاسی افغانستان و جریان‌های سیاسی مطرح و چهره‌هایی که ساحه استراتژیک سیاست را در دست دارند، از شکل‌گیری یک همکاری پایدار دفاعی میان افغانستان و ایالات متحده آمریکا حمایت می‌کنند.

۸‌صبح افزوده که 'رئیس‌جمهور کرزی حالا مشروعیت امضای این توافقنامه را به‌دست آورده و هیچ جریان سیاسی مهم و چهره تاثیرگذار، مخالف امضای این موافقتنامه نیست، اما به‌نظر می‌رسد که رئیس‌جمهوری فکر می‌کند هنوز هم فرصت دارد تا چانه بزند و از جانب مقابل امتیاز بگیرد.'

۸‌صبح تاکید می‌کند باید وضعیت به سمتی نرود که نفع افغانستان در آن نیست. حالا افکار عمومی نگران است. سخنان آقای کرزی این نگرانی را به‌وجود آورده است.

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد که اعضای جرگه براین باور بودند که تعلل و تاخیر در امضای پیمان به نفع مردم و کشور نمی‌باشد و به همین منظور در قطعنامه پایانی خواستند که این پیمان تا یک ماه دیگر به امضا برسد.

افغانستان نوشته که اکثریت مطلق مردم افغانستان خواهان امضای این پیمان هستند و نباید خواست ملی قربانی چانه زنی‌های سیاسی شود.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌پرسد: پس این هیاهو به خاطر هیچ بود؟

آرمان ملی نوشته که اگر آقای کرزی تصمیم داشت که این سند را پس از انتخابات امضا کند، چرا میلیون‌ها افغانی را برای هیچ هدر داد؟

روزنامه دولتی انیس می‌نویسد که "سرانجام گره کور گشوده شد؛ اما..."

این روزنامه نیز چون سخنان اخیر رئیس جمهوری، به عملی شدن این موافتنامه تاکید کرده و نوشته که باید این سند از لای کاغذ فراتر رود در غیر آن جز سرزنش تاریخی برای مردم افغانستان پیامد دیگری نخواهد داشت.

روزنامه چراغ نیز می‌نویسد که آقای کرزی عقلانیت سیاسی را بر عاطفه فردی ترجیح داد و اعلام کرد که با پیش شرط هایی موافقتنامه را امضا خواهد کرد.

چراغ نوشته که: "سلام بر کرزی که اگر او نبوددی؛ رهبران دیگر با اندک امتیاز شخصی و خانوادگی، موافقتنامه امنیتی را مدتها قبل و بدون سر و صدا و خلاف منافع ملی امضا کرده بودند و از عزت و غیرت افغانی هم نام ونشانی نبودی."

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

روزنامه سخن جدید نیز نوشته:" گرفتن به مرگ و راضی شدن به تب"

سخن جدید به هشدارهای آمریکا به قطع کمک‌هایش به افغانستان در صورت رد موافقتنامه امنیتی اشاره کرده و نوشته که آقای کرزی نیز اعتراف کرده از روی ناگزیری این موافقتنامه را امضا می‌کند.

نویسنده سخن جدید از شورای ملی خواسته تا با دقت این موافقتنامه را بررسی کرده و هیچ ابهامی را در آن باقی نگذارد.

تقدیر از نتیجه لویه جرگه مشورتی

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که اکنون این سند در ذهن مردم افغانستان به چراغی می‌ماند که در کورسوی فصل ابهام و تردید برافروخته شده و امنیت و ثبات کشور و تداوم روند موجود وابستگی مطلق به آن دارد.

اطلاعات روز نوشته که علی‌رغم تمامی تخریبات منفی در رسانه‌ها و موج‌های عظیم تبلیغاتی از سوی عوامل همسایگان، این سند از سوی اعضای جرگه تصویب و همه بر تسریع امضای آن تأکید کردند.

نویسنده اطلاعات روز به این باور است که شعور سیاسی مردم افغانستان را باید قدر نهاد.

روزنامه جامعه باز نیز می‌نویسد که تصمیم جرگه بازتاب نوعی خرد و آگاهی سیاسی بود که نه تسلیم عواطف و احساسات شد، نه از واقعیت‌ها و نیازهای امروز کشور غفلت کرد.

جامعه باز نوشته که با وجود تلاش‌ها مخالفان مسلح و گروه‌های مخالف پیمان امنیتی که بیشتر صدای همسایه ‌ها بودند، لویه جرگه مشورتی برگزار و موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا را تایید کرد.

مطالب مرتبط