شروط تازه حامد کرزی برای امضای موافقتنامه امنیتی

Image caption حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان حاضر به امضای موافقتنامه امنیتی با واشنگتن نشده است

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان علیرغم سفر سوزان رایس مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا به کابل از امضای موافقتنامه امنیتی با واشنگتن سرباز زده است.

این موافقتنامه اجازه می دهد هزاران سرباز آمریکایی بعد از سال ۲۰۱۴ در افغانستان بمانند.

سوزان رایس، مشاور باراک اوباما به آقای کرزی گفته است پیشنهاد رییس جمهوری افغانستان برای به تاخیر انداختن امضای این پیمان تا بعد از انتخابات سال آینده عملی نیست.

ملاقات حامد کرزی و سوزان رایس یک روز پس از آن برگزار شد که اعضای لویه جرگه در کابل، در پایان کار خود خواستار امضای موافقتنامه امنیتی بین آمریکا و افغانستان در ظرف یکماه آینده شدند.

اطمینان بیشتر

در بیانیه کاخ سفید آمده است حامد کرزی شرایط تازه ای را برای امضای موافقتنامه امنیتی با واشنگتن عنوان کرده و اعلام کرده برای امضای بلافاصله این موافقتنامه، آماده نیست.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان نیز می گوید رییس جمهوری از ملاقات خود با سوزان رایس برای گرفتن اطمینان های بیشتر از آمریکا استفاده کرده است.

براساس این گزارش، حامد کرزی به دنبال اطمینان بیشتر است که نیروهای آمریکایی به خانه شهروندان افغان وارد نمی شوند و در عین حال واشنگتن گفت‌وگوهای صلح با طالبان را از سر می گیرد.

آقای کرزی درعین حال خواستار تعهد آمریکا در برگزاری انتخاباتی آزاد و شفاف در ۵ آوریل ۲۰۱۴ (۱۶ فروردین ۱۳۹۳) شده است.

براساس گزارش های دریافتی، یکی دیگر از شرایط آقای کرزی بازگشت شهروندان افغان زندانی در گوانتانامو به کشورشان است.

واشنگتن تاکید دارد که این موافقتنامه باید پیش از پایان سال جاری امضا شود تا بتوان برای تعداد سربازانی که قرار است بعد از سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی می مانند برنامه ریزی درستی انجام داد.

به گفته خانم رایس، تاخیر در امضای این موافقتنامه نه زمان کافی برای برنامه ریزی جهت حضور نظامی ورای سال ۲۰۱۴ در افغانستان به آمریکا و ناتو می دهد و نه به افغانستان ثبات می دهد.

براساس این موافقتنامه برسرش دو ماه طول کشیده، ۱۵۰۰۰ نیروی خارجی بعد از سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی می مانند اگرچه آمریکا می گوید هنوز هیچ تصمیمی درباره ادامه حضور خود در افغانستان نگرفته است.

سربازانی که بعد از سال ۲۰۱۴ در افغانستان بمانند عمدتا کار آموزش نیروهای افغان را برعهده خواهند داشت. برخی نیروهای ویژه نیز در عملیات "ضدتروریستی" شرکت خواهند داشت.

اعضای این لویه‌جرگه به متن موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا رای مثبت داده و از رئیس جمهوری افغانستان خواستند این موافقتنامه را تا یکماه دیگر امضا کند.

این موافقتنامه، جزئیات ماموریت و حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ را مشخص کرده است.

رئیس جمهوری افغانستان در افتتاحیه لویه‌جرگه گفته بود که حتی اگر متن این موافقتنامه از سوی لویه‌جرگه و مجلس نمایندگان تائید و تصویب شود، او امضای آن را به بعد از انتخابات ریاست جمهوری موکول خواهد کرد.

مطالب مرتبط