دولت افغانستان در فصل سرما معتادان را از شهر کابل جمع می‌کند

Image caption محلات بازی وجود دارد که هر کدام محل تجمع صدها معتاد است و سرما جان آنها را تهدید می‌کند

در آستانه فصل سرما در افغانستان، وزارت مبارزه با مواد مخدر برنامه‎ای را برای جمع کردن معتادان از خیابان‌ها و محله‌های شهر کابل در سرپناه‌های ویژه‌ای روی دست گرفته است.

هرچند آمار دقیقی درباره این معتادان در دست نیست، اما محلات بازی وجود دارد که هر کدام محل تجمع صدها معتاد است و سرما جان آنها را تهدید می‌کند.

اداره‌های مبارزه با مواد مخدر روز دوشنبه، ۵ قوس/آذر، عملیاتی را به رهبری دین‌محمد مبارز راشدی، سرپرست وزارت مبارزه با مواد مخدر برای جمع کردن معتادان به راه انداخت.

آقای راشدی با حضور در محله 'پل سوخته' در غرب کابل، از معتادان خواست که این محل را ترک کنند و به سرپناه‌هایی که دولت برای آنها در نظر گرفته بروند.

صدها معتاد در زیر این پل زندگی می‌کنند و هر شب احتمال آن وجود دارد که درجه حرارت به زیر صفر سقوط کند و جان آنها به خطر افتد.

سرپرست وزارت مبارزه با مواد مخدر به معتادان گفت: "زمستان امسال هیچ‌کسی نباید زیر این پل بماند. همه قبول دارید؟" ظاهراً پاسخ کسانی که صدای او را می‌شنیدند، مثبت بود، اما شمار زیادی از معتادان پا به فرار گذاشتند که با ممانعت پلیس مواجه شدند.

مسئولان اداره‌های مبارزه با مواد مخدر می‌گویند که شمار قابل توجهی از معتادان حاضر نیستند که درمان شوند و به بیمارستان‌ها بروند.

اما آقای راشدی به صورت قاطع گفت که زمستان امسال هیچ معتادی نباید در هوای آزاد به سر برد. او تاکید کرد: "اگر نمی‌خواهند که تداوی شوند، به این معنا نیست که ما نسبت به سرنوشت آنها بی‌تفاوت باشیم. ما باید جان آنها را حفظ کنیم."

Image caption آقای راشدی به صورت قاطع گفت که زمستان امسال هیچ معتادی نباید در هوای آزاد به سر برد.

سرپرست وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان افزود: "برای آنها جاهایی را آماده می‌کنیم که آب و نانی و سرپناهی داشته باشند."

این که چرا معتادان حاضر نیستند داوطلبانه به جاهایی که دولت برای آنها در نظر گرفته بروند، احتمالا ریشه در تصور که آنها از زندانها و بیمارستان‌های معتادان دارند، داشته باشد.

در این محلاتً معتادان به مواد مخدر دسترسی ندارند و مقررات سختی در مورد آنها اعمال می‌شود.

همچنین مقام‌های وزارت مبارزه با مواد مخدر نگفتند که آنها در سرپناههای مورد نظر، چقدر ظرفیت برای پذیرایی از چه تعداد معتاد را در زمستان دارند.

در مورد شمار کل معتادان در افغانستان هم آمار دقیقی وجود ندارد، اما بر اساس تخمین اداره جرایم و مواد مخدر سازمان ملل، احتمالاً بیش از یک میلیون معتاد در این کشور باشند.

اما مقام‌های وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان می‌گویند که احتمالاً بیش از دو میلیون نفر از جمعیت سی میلیونی این کشور معتاد باشند.

مطالب مرتبط