سخنگوی کرزی: باید از توقف بازرسی خانه‌ها و آغاز مذاکرات با شورشیان مطمئن شویم

Image caption ایمل فیضی می‌گوید مذاکرات با مقام‌های آمریکایی در امضای موافقتنامه امنیتی هنوز ادامه دارد

ایمل فیضی سخنگوی حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان می گوید آقای کرزی شرایط خود برای امضای موافقتنامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان را با سوزان رایس مشاور امنیت ملی آمریکا در میان گذاشت.

آقای فیضی در گفت‌وگوی اختصاصی با حفیظ معروف خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل گفت، توقف عملیات بازرسی خانه‌ها از سوی نیروهای آمریکایی و آغاز جدی گفت‌وگوها با طالبان از مسایلی است که آقای کرزی قبل از امضای موافقتنامه برآن تاکید دارد.

آنگونه که آقای فیضی ‌گوید سوزان رایس مشاور امنیت ملی در دیدار با آقای کرزی گفته است که آمریکا آماده است ظرف روزهای آینده موافقتنامه همکاری را امضا کند.

اما به گفته آقای فیضی حامد کرزی تاکید کرده است که او باید قبل از امضای این موافقتنامه مطمئن شود که عملیات بازرسی خانه ها متوقف شده و آمریکا روند گفت‌وگو با طالبان را بصورت جدی آغاز کرده است.

ایمل فیضی در این مصاحبه تاکید می کند که آمریکا، امکانات، شرایط و توانایی‌هایی را دارد که می‌تواند روند گفت‌وگو با طالبان را آغاز کند.

انتخابات آینده، یکی دیگر از محورهای گفت‌وگوهای سوزان رایس و حامد کرزی بوده است.

سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید، مشاور امنیت ملی باراک اوباما در دیدارش با حامد کرزی تصریح کرده است که آمریکا از هیچ نامزدی در انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان حمایت نخواهد کرد و اگر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به دور دوم کشیده شود، مطابق به قانون افغانستان، دور دوم انتخابات در ظرف دو هفته برگزار خواهد شد.

آقای فیضی در پاسخ به این سوال که رئیس جمهور کرزی از نتیجه دیدار و گفت‌وگو با سوزان رایس راضی بوده است یانه گفت، مذاکرات هنوز ادامه دارد و افغانستان منتظر اقدامات عملی آمریکا در زمینه توقف عملیات بازرسی خانه ها و آغاز روند گفت‌وگو است.

Image caption سوزان رایس می‌گوید، آمریکا نمی‌تواند در تامین امنیت و مذاکره با شورشیان معجزه کند

در همین حال سوزان رایس در مصاحبه با تلویزیون خصوصی طلوع گفته است: آمریکا نمی تواند در تامین امنیت و صلح افغانستان و نیز آغاز مذاکره با شورشیان معجزه کند.

سایت خبری طلوع به نقل از خانم رایس نوشته است: او به حامد کرزی اطمینان داده که هدف آنها در تمام دوازده سال گذشته این بوده که افغانها را در تامین صلح و امنیت پایدار کمک کند و هدف موافقتنامه دوجانبه که اگر آقای کرزی آنرا امضا کند نیز همین است که آمریکا را قادر می سازد تا به افغانها در تامین یک صلح پایدار کمک کند. اما دسترسی به این اهداف یک شبه ممکن نیست.

سوزان رایس روز گذشته وارد کابل شده و قرار است با مقام های نظامی، دیپلماتها و کارمندان غیر نظامی آمریکا در افغانستان از نزدیک دیدارهایی داشته باشد.

خانم رایس قرار است با نمایندگانی از نهادهای مدنی افغانستان نیز دیدار کند.

مطالب مرتبط