روزنامه‌های کابل: سه شنبه پنجم قوس

لویه جرگه مشورتی کابل، بحث بر سر توافقنامه امنیتی کابل و واشنگتن و خشونت در برابر زنان، از مسایل اصلی بازتاب یافته در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه ماندگار در صفحه نخست خود، تصویری از سوزان رایس، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا را که به کابل سفر کرده چاپ کرده و در تتر درشتی پرسیده است: "رایس کرزی را متقاعد خواهد ساخت؟" اشاره نویسنده به تلاشهای خانم رایس به متقاعد کردن رییس جمهور کرزی به امضای توافقنامه امنیتی با آمریکا قبل از انتخابات ریاست جمهوری است.

تتر دیگری در صفحه نخست ماندگار به نقل از "تحلیلگران" نوشته که "کرزی در تلاش استفاده از آخرین فرصتها است تا بازی را به نفع خود بچرخاند.

نویسنده ماندگار در سرمقاله خود نیز به همین موضوع پرداخته و این گمانه زنی را مطرح کرده که آقای کرزی با پافشاری بر تاخیر در امضای توافقنامه امنیتی، می خواهد از آمریکا تضمین بگیرد که منافع او در انتخابات بعدی ریاست جمهوری تامین شده و او کماکان چهره محوری در سیاست های افغانستان پس از پایان دوره ریاست جمهوری خود خواهد بود.

روزنامه افزوده: "انتظار مردم افغانستان از باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا این است که نباید در بدل امضای سندی امنیتی، به سرنوشت سیاسی مردم افغانستان با آقای حامد کرزی معامله کند... سیاستمداران آمریکایی باید بدانند که اکر آمریکا در بدل امضای سند امنیتی، قدرت سیاسی او را در گرو نامزد مورد حمایت (کرزی) تضمین کند، فصل استبداد بار دیگر در تاریخ سیاسی افغانستان باز خواهد شد."

روزنامه چراغ تصویری از حامد کرزی و باراک اوباما، روسای جمهور افغانستان و آمریکا را در چاپ کرده و زیر آن نوشته: "مانع جدیدی بر سر راه توافقنامه امنیتی."

این روزنامه نوشته که لویه جرگه مشورتی کابل با آنکه در قطعنامه خود از حامد کرزی خواست که این توافقنامه را امضا کند، اما آقای کرزی با سر باز زدن از پذیرفتن تصمیم لویه جرگه، مانع جدیدی را بر سر پیشرفت در اجرایی شدن این توافقنامه ایجاد کرد.

چراغ نوشته که آقای کرزی تعهد کرده بود هر چه اعضای لویه جرگه، به عنوان نمایندگان مردم افغانستان به او پیشنهاد بدهند، قبول خواهد کرد، اما حالا به نوشته چراغ، آقای کرزی به این تعهد خود عمل نمی کند.

همین روزنامه مطلبی هم در مورد زنان چاپ کرده با تتر "زنان افغان؛ از تحمیل خشونت تا تقلیل هویت" و نوشته: "زنان افغانستان متاسفانه سالهاست که در قید اسارت ذهنی و خشونت قبیلوی رهبران کشور زندگی کرده و در تعاملات سیاسی کشور به مهره های سوخته تبدیل شده اند."

"افغانستان، سرای رنج زنان"، "افزایش 25 درصدی خشونت علیه زنان" و "زنان، تبعیض و خشونت" سه تتر درشت صفحه نخست روزنامه جامعه باز است.

در کنار آن، اخباری از سفر مشاور امنیت ملی آمریکا به کابل، تعیین تاریخ برگزاری کنفرانس صلح سوریه، یکی دو مطلب هنری و باز هم مطالبی در مورد زنان (به بهانه روز منع خشونت علیه زنان) در صفحه نخست چاپ شده اند.

مطلب اصلی روزنامه از این انتقاد کرده که نگاه مردم افغانستان نسبت به زنان، هنوز نگاه نسبت به یک "انسان" نیست. نویسنده نوشته "اینکه زنان را همواره در قالب جایگاه های کلیشه‌ای چون 'مادر'، 'خواهر' و 'همسر' تقدیر می کنیم، خود، حکایتی است از اینکه در جامعه، آن هم در میان بهترین قشر جامعه، هنوز فاصله زیادی ات رسیدن به نگاه انسانی به زن داریم."

این روزنامه تصویری را در صفحه نخست خود چاپ کرده که کودکی در حالی که در کنار یک زن پیچیده به برقع قرار دارد، سنگی به دست دارد و به طرف کس یا کسانی که در تصویر دیده نمی شوند، نشانه گرفته است. روزنامه در مطلب خود نوشته که سنگ بدست این کودک "در دفاع از مادرش، تمامی مردان افغانستان را نشانه گرفته است. باید به شدت از این سنگ ترسید."

همین روزنامه در مطلب دیگری نوشته که "در این جامعه، زن بودن، فی‌نفسه جرم است و انسان به جرم زن بودن، در معرض انواع و گونه های متنوعی از آزا، شکنجه و خشونت قرار می گیرد."

روزنامه ویسا در سرمقاله خود زیر عنوان "شرایط کرزی و مدافعین آمریکا" و در یک مطلب دیگر زیر عنوان "چرا در لویه جرگه برای آمریکا کمپاین شد؟" از موضعگیری بسیاری از شرکت کنندگان لویه جرگه انتقاد کرده که بر رییس جمهور کرزی فشار آوردند تا توافقنامه امنیتی را بزودی امضا کند.

این روزنامه نوشته که همه از آقای کرزی در مورد تاخیر در امضای توافقنامه امنیتی انتقاد می کنند، اما کسی توجهی به محتوای شرایط آقای کرزی ندارد. ویسا افزوده که آقای کرزی توقف بازرسی خانه های افغانها از سوی سربازان آمریکایی و تامین صلح در افغانستان را به عنوان شرایط امضای توافقنامه مطرح کرده است.

ویسا از سخنان صبغت الله مجددی، رییس لویه جرگه مشورتی نیز انتقاد کرده که از آقای کرزی خواست توافقنامه را بزودی امضا کند و نوشته که این گونه موضعگیری ها، جایگاه لویه جرگه را پایین می آورد.

روزنامه سرنوشت نوشته که اظهارات اخیر آقای کرزی و موضعگیری او در قبال آمریکا، جایگاه او را در میان افغانها برجسته کرده است.

این روزنامه نوشته که نگاهی به شبکه های اجتماعی و رسانه های داخلی افغانستان واضح می سازد که حالا تا چه اندازه افغانها از موضعگیری رییس جمهور کشورشان حمایت میکنند.