روزنامه‌های کابل: چهارشنبه ششم قوس

Image caption تفسیر ممنوع، روزنامه جامعه باز

پس از پایان لویه جرگه مشورتی، آمریکایی ها بار دیگر تاکید کردند که خواهان امضای هر چه سریعتر موافقتنامه امنیتی بین افغانستان و آمریکا هستند اما رئیس جمهوری افغانستان این خواست را رد کرده و پیش شرط های جدید چون آوردن صلح به افغانستان، توقف تلاشی خانه افغانها و رهایی شماری از زندانیان افغان از گوانتانامو را برای امضای این سند مطرح کرده است.

روزنامه‌های ششم قوس/آذر کابل این موضوع را سرخط مطالب تحلیلی شان قرار داده اند.

مخالفان و موافقان آقای کرزی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که سوزان رایس، مشاور امنیت ملی بارک اوباما، نتوانست آقای کرزی را قانع بسازد تا موافقت‌نامه امنیتی دوجانبه را امضا کند. رییس‌جمهور کرزی بر تضمین پایان جنگ از جانب امریکا، تاکید کرده است. به‌نظر می‌رسد که آقای کرزی باور عمیق دارد که امریکا می‌تواند با اعمال فشار بر پاکستان، وضعیت را به سمتی سوق دهد که جنگ افغانستان پایان یابد.

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

۸‌صبح نوشته که آمریکایی‌ها و ناتو برای امن‌سازی افغانستان و مهار شورش طالبان، تمامی تلاش خود را کردند، قربانی‌های بسیار دادند، هزینه‌های مالی کمرشکن را متقبل شدند و از جان و مال‌شان مایه گذاشتد. اما تمامی برنامه‌ریزی‌های آنان، منحصر به قلمرو افغانستان بود.

۸‌صبح افزوده که آرزوی دولت، مردم و جریان‌های سیاسی افغانستان این بود و است که آمریکایی‌ها دوستان پاکستانی‌شان را زیر فشار قرار دهند تا جنگ افغانستان پایان یابد.

به باور نویسنده ۸‌صبح، به رغم این‌که خواست‌های آقای کرزی برحق است، او یک نکته را نباید فراموش کند و آن این‌که اگر وضعیت به سمتی انکشاف کند که روابط افغانستان، با امریکا و ناتو آسیب ببیند.

اما روزنامه افغانستان امروز در مطلب تحلیلی زیر عنوان "زمان چانه زنی پایان یافته است" نوشته که آقای کرزی پس از سفر وزیر خارجه آمریکا به افغانستان اعلام کرد که روی جزئیات موافقتنامه امنیتی بین طرفین موافقه صورت گرفته و تنها موضوع وضعیت حقوقی سربازان باقی مانده که جرگه مشورتی در مورد آن تصمیم خواهد گرفت.

افغانستان می‌نویسد که جرگه هم به پایان رسید اما آقای کرزی هنوز تصمیم به امضای این سند ندارد.

افغانستان افزوده که دراز شدن لیست پیش شرط ها از یک طرف و به پایان رسیدن زمان چانه زنی ها از سوی دیگر بسیاری از مردم را نگران ساخته است که چرا و به چه دلیل رئیس جمهور، تا این حد از امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا طفره می رود؟

نویسنده روزنامه سخن جدید اما به این باور است که باید پیش شرط های مورد نظر آقای کرزی در موافقتنامه امنیتی شامل شود و عملی گردد.

سخن جدید تاکید دارد که پیامدهای امضای این سند متوجه حکومت فعلی است و بنابراین رئیس جمهوری باید بکوشد تا با دقت تمام و احتمال پیامدهای نامطلوب سند، در مورد آن تصمیم بگیرد.

روزنامه جامعه باز می‌پرسد که آیا آقای کرزی به سوی گزینه صفر می‌رود؟

نویسنده جامعه باز به هشدار آمریکایی برای تصمیم گیری در مورد خروج تمام نیروهای شان از افغانستان پرداخته و نوشته که پیش‌شرط‌های رییس‌جمهور برای امضای قراداد همکاری‌های دفاعی و امنیتی، باری دیگر روابط میان افغانستان و آمریکا را دستخوش تنش‌ کرد.

جامعه باز می‌نویسد که تصامیم در این مورد باید عقلانی گرفته شود زیرا گزینۀ صفر، برای مردم و سرزمین افغانستان، می‌تواند آغاز تراژدی دیگری باشد که پایان آن از همین‌اکنون قابل تصویر است!

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که پیش شرط های آقای کرزی ناممکن و یا زمان بر است و این فاصله بین دو طرف را بیشتر می‌سازد.

نویسنده اطلاعات روز به این باور است که آقای کرزی با طرح این پیش شرط های موهوم، به دنبال دریافت امتیازهای شخصی و تعقیب اجنداهای دیگر است.

اطلاعات روز نیز تاکید می‌کند که خروج سربازان آمریکایی از افغانستان برای مردم افغانستان ویران کننده است.

مطالب مرتبط