نا امنی در شمال افغانستان باعث کوچ ۶۰۰ خانوار شد

Image caption ولایت فاریاب در شمال افغانستان یکی از ولایتهای نا آرام افغانستان است

محمد سالم منشی ولسوال المار ولایت فاریاب در شمال افغانستان، تایید کرد که به دلیل تشدید نا امنی در این ولسوالی بیش از ۶۰۰ خانوار از این ولسوالی به مناطق دیگر کوچ کرده‌اند.

آقای منشی افزود که المار اخیرا خیلی نا امن شده و فعالیت "دشمن" دراین ولسوالی افزایش یافته است.

او افزود که مهاجران به روستاهای همجوار و شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب نقل مکان کرده‌اند.

عبد القدوس قلیج رئیس ریش سفیدان ولایت فاریاب نیز درباره افزایش ناامنی در این ولایت به بی‌بی‌سی گفت که فاریاب از یک ماه گذشته نا امن شده است.

او می افزایند که اکنون اطراف شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب نیز نا امن است و از جمله دو روز پیش شش نفر که آموزش عالی داشتند در نزدیکی شهر به قتل رسیدند. به گفته عبدالقدوس قلیج، هر روز مردم در این ولایت در سوگ عزیزان خود می‌نشینند.

آقای قلیج تاکید کرد که یکی از دلایل اصلی این ناامنی تلاش نیروهای مخالف برای متوقف کردن ساخت و تکمیل جاده حلقوی (کمربندی) افغانستان است.

Image caption جاده حلقوی افغانستان که از ولایت فاریاب می‌گذرد ولایت‌های شمالی را به غرب افغانستان وصل می‌کند

جاده حلقوی (کمربندی) افغانستان که از ولایت فاریاب می گذرد ولایتهای شمالی افغانستان را به ولایت هرات در غرب این کشور وصل می کند.

او افزود: "غفلت نیروهای امنیتی نیز بخشی از مشکلات در این ولایت است. این مسئولین یا امنیت را در این ولایت باید تامین کند و یا اینکه فاریاب را ترک کنند."

آقای قلیج هم تایید کرد که در حدود ۶۰۰ خانوار از ولسوالی المار به ولسوالی همجوار و به مرکز شهر میمنه مهاجرت کرده اند.

رحمت الله ترکستانی رئیس شورای ولایتی فاریاب نیز با اشاره به افزایش نا امنی در این ولایت گفت که اکنون مردم در ۵۰۰ متری شهر میمنه توسط نیروهای مخالف مسلح دولت کشته می‌شوند و چند روز قبل نیز یک مهندس راه‌سازی در نزدیگی پاسگاه پلیس این شهر توسط شورشیان کشته شد.

او می‌افزاید که افزایش نا امنی به دلیل بی کفایتی مسئولان امنیتی است.

آقای ترکستانی مدعی است که بر اساس اظهارات مردم فرمانده پلیس این ولایت در زمان طالبان یکی از مسئولان این نیروها بوده و اکنون نیز مردم مشکوک هستند که این ارتباط ادامه داشته باشد و در خیلی از ولسوالیها نیز او واحدهای پلیس محلی را منحل کرده و اکنون اوضاع امنیتی هر روز بدتر از روز قبل می شود.

نبی جان ملاخیل فرمانده پلیس ولایت فاریاب نیز درباره افزایش نا امنی در این ولایت گفت که افزایش نا امنی کار دشمنان مردم افغانستان و شایعه های وجود دارد که افرادی که منافع شخصی آنان در خطر است دست به این کارها می‌زنند.

او افزود که پلیس به تنهایی نمی توانند تمام ساحه وسیع ولایت فاریاب را تحت پوشش قرار دهد. ولی این نیروها شب و روز در خدمت مردم بوده و در زمینه تامین امنیت کم کاری نمی‌کند.

ولایت فاریاب در شمال افغانستان دارای ۱۴ ولسوالی و حدود دو میلیون جمیعت دارد.

مطالب مرتبط