کرزی: ادامه کشتار غیر‌نظامیان نشان بی‌احترامی نیروهای آمریکایی به تصمیم مردم افغانستان است

کرزی
Image caption کرزی در لویه جرگه مشورتی اعلام کرد که در صورت ادامه حمله آمریکا به خانه‌های مردم افغانستان پیمان امنیتی را امضاء نخواهد کرد

روز جمعه، ٨ قوس/آذر، دفتر حامدکرزی، رئیس جمهوری افغانستان، با انتشار خبرنامه‌ای از کشته شدن غیرنظامیان در حمله هوایی نیروهای آمریکایی خبر داد و این حمله را به شدت محکوم کرد.

در این خبرنامه آمده است این حمله نشان می‌دهد که نیروهای آمریکایی به زندگی و مصونیت خانه‌های مردم افغانستان و تصمیم لویه جرگه مشورتی هیچ گونه احترامی قایل نیستند.

اشاره دفتر رئیس جمهوری افغانستان به تصویب مفاد پیمان امنیتی بین افغانستان و آمریکا در لویه جرگه مشورتی اخیر است که طبق بخشی از آن، نیروهای آمریکایی به خودداری از حمله به غیرنظامیان ملزم شده‌اند.

اوایل هفته جاری نمایندگان لویه جرگه مشورتی که در کابل دایر شده بود، موافقت نامه امنیتی با آمریکا را تایید و خواستار امضاء آن شدند، ولی حامد کرزی گفت تا زمانی که آمریکا در زمینه تامین صلح و برگزاری انتخابات شفاف در این کشور وعده همکاری ندهد او موافقت‌نامه امنیتی را امضاء نخواهد کرد.

همچنین در این اعلامیه به نقل از کرزی آمده که در صورت ادامه حمله نظامی آمریکاییان به خانه‌های مردم افغانستان، از امضای این پیمان خودداری خواهد ورزید.

در خبرنامه دفتر رئیس جمهوری افغانستان که در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت آمده است که در حمله هوایی نیروهای سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) به یک منزل مسکونی در ولایت هلمند در جنوب افغانستان یک کودک کشته و دو زن زخمی شده‌اند.

دفتر حامد کزری با محکوم کردن این حمله، گزارش والی ولایت هلمند را نقل کرده که گفته است حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی قبل از ظهر دیروز، پنجشنبه، در روستای فقیران ولسوالی گرمسیر روی داده است.

تصمیم لویه جرگه

این خبرنامه به نقل از رئیس جمهوری افغانستان می افزاید که سه روز قبل لویه جرگه مشورتی در تایید موافقت‌نامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا، خواستار توقف حمله به خانه‌های شهروندان افغانستان شد.

Image caption اعضای لوی جرگه مشورتی متن پیمان امنیتی را تایید کرده‌اند

در خبرنامه از رئیس جمهور افغانستان نقل قول شده که "از سالها بدینسو مردم بی‌گناه ما تحت نام جنگ علیه تروریسم قربانی می‌شوند و خانه‌های شان مصونیت ندارد."

رئیس جمهور افغانستان افزوده است که "تا زمانی که این چنین خودسری‌ها و ظلم نیروهای خارجی برمردم ما ادامه یابد، موافقت‌نامه امنیتی با آمریکا امضاء نخواهد شد."

آمریکا خواستار امضاء این پیمان قبل از پایان سال جاری میلادی است. قرار است خروج نیروهای عملیاتی آمریکا از افغانستان در سال ٢٠١٤ تکمیل شود.

در واکنش به خبر حمله هوایی روز پنجشنبه، نیروهای ناتو در افغانستان نیز اعلام کرده‌اند که درباره حادثه ولایت هلمند تحقیق خواهد شد.

به گزارش رویترز، ناتو در اطلاعیه خود از وقوع تلفات غیرنظامی "ابراز تاسف عمیق" کرده است.

مطالب مرتبط