نخست وزیر پاکستان از کابل دیدار می‌کند

Image caption ماه اوت سال جاری میلادی حامدکرزی رئیس جمهوری افغانستان در راس یک هیات عالی رتبه از پاکستان دیدار کرد، ولی جزئیات و دستاوردهای این سفر اعلام نشد

قرار است فردا، شنبه، نواز شریف نخست وزیر پاکستان از کابل دیدار کند.

ایمل فیضی سخنگوی رئیس جمهور افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که نخست وزیر پاکستان بر اساس دعوت رسمی حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان از کابل دیدار می‌کند و هدف این سفر نیز انجام مذاکرات دوجانبه و گفت‌وگو درباره روند صلح افغانستان خواهد بود.

دولت افغانستان بارها اعلام کرده که پناه‌گاهای تروریسم در خاک پاکستان است و از طرف دیگر کابل همواره خواستار این بوده که پاکستان زمینه ملاقات رهبران طالبان را با شورای عالی صلح افغانستان فراهم کند.

آقای فیضی افزود:" آزادی رهبران طالبان که در زندان‌های پاکستان و در زندان گوانتانامو کوبا نگهداری می‌شوند، می‌تواند به روند صلح افغانستان کمک کند."

بن‌بست در موافقتنامه دوجانبه امنیتی با آمریکا

Image caption فیضی:ما نیز می‌دانیم که آمریکا برای کمک و نجات افغانستان نیامده‌است، بلکه برای تامین منافع آمریکا و براساس منافع خود ادامه این حضور را می‌خواهد.

سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید که تا زمانیکه عملیات خودسرانه نیروهای آمریکایی بر خانه های شهروندان افغانستان ادامه داشته باشد، این موافقتنامه امضاء نخواهد شد.

آقای فیضی تاکید کرد که مردم افغانستان باید مطمئن شوند که فصل دیگری از خود سری‌ها در کشور با امضاء شدن این سند باز نمی‌شود، اشتباهات تکرار نمی‌گردد و تمرکز جنگ در روستاها و مناطق مسکونی افغانستان نخواهد بود، درحالیکه مرکز تروریسم مشخص و خارج از مرز افغانستان است.

نگرانی‌های زیادی وجود دارد که در صورت خروج کامل نیروهای آمریکا از افغانستان، ادامه کمک‌های وعده شده از سوی جامعه جهانی را دچار مشکل خواهد کرد.

آقای فیضی نگرانی‌های ایجاد شده را فشار روانی به منظور امضاء موافقتنامه می‌داند و می‌گوید. "ما می‌دانیم که آمریکا برای کمک و نجات افغانستان نیامده‌است، بلکه برای تامین منافع آمریکا و براساس منافع خود ادامه این حضور را می‌خواهد."

آقای فیضی گفت:" ما نمی‌خواهیم که در یک دهه آینده بعد از امضاء این سند، جنگ در افغانستان باز هم بالای خانه های مردم ما ادامه یابد و مردم ما بازهم قربانی یک جنگ نامعلوم باشند. ما تمرکز جنگ را در جایی اسرار داریم که تروریسم در آنجا تجهیز و آموزش می‌بینند و ما نمی‌خواهیم که باز مردم افغانستان قربانی باشد."

مطالب مرتبط