معترضان فاریابی خواستار برکناری فرمانده پلیس شدند

Image caption معترضان به دولت دو روز مهلت داده اند که فرمانده پلیس را برکنار کند

در پی کشته شدن دوازده تن از کارمندان سازمان‎های غیردولتی در روزهای اخیر در ولایت فاریاب در شمال افغانستان، صدها تن از ساکنان این ولایت در همایشی خواستار برکناری فرمانده پلیس شدند.

رحمت‎الله ترکستانی، رئیس شورای ولایتی فاریاب که در این همایش حضور داشت، به بی‎بی‎سی گفت که این ۱۲ نفر مهندسانی بودند که در برنامه‎های توسعه‎ای و عمرانی کار می‎کردند و قتل آنها باعث خشم مردم شده است.

آقای ترکستانی فرمانده پلیس را در تامین امنیت فاریاب به ناتوانی متهم کرد و گفت که شرکت کنندگان این همایش اعتراضی به دولت مهلت داده‎اند که اگر نبی‎جان ملاخیل را تا روز دوشنبه آینده برکنار نکند، به اعتراض خود ادامه خواهند داد.

اما آقای ملاخیل گفته که تلاش خود را کرده که امنیت این ولایت بهبود یابد، اما کمبود نیروهای امنیتی باعث شده که تدابیر امنیتی به درستی به اجرا گذاشته نشود.

فرمانده پلیس فاریاب اتهام‎هایی را که از سوی معترضان علیه او مطرح شده رد کرده است.

او در عین حال گفت که عده‎ دیگری دیروز، جمعه ۸ قوس/آذر، گرد هم آمده بودند تا علیه کسانی که به گفته او به "بی‌نظمی" دست می‌زنند و "خون می‌ریزند" اعتراض کنند. آقای ملاخیل اما از این افراد نام نبرد.

Image caption شاهراه حلقه‎ای افغانستان از فاریاب تا هرات زیر کار است؛ ناامنی بر اجرای این پروژه اثر منفی گذاشته است

در تازه‌ترین مورد از ترور کارمندان سازمان‌های غیردولتی در فاریاب، شش مهندس سازمان همکاری‌‎های فنی و توسعه‎ای ـ اکتد (ACTED) ـ در حومه شهر میمنه، مرکز ولایت فاریاب به دست افراد مسلح کشته شدند.

رئیس شورای ولایتی قاتلان آنها را منسوب به گروه طالبان دانسته و گفته که ضاربان این شش نفر را با شلیک گلوله به سرهایشان کشته‌اند.

همچنین محمد سالم منشی ولسوال المار ولایت فاریاب در شمال افغانستان، گفته که به دلیل تشدید ناامنی در این ولسوالی بیش از ۶۰۰ خانوار از این ولسوالی به مناطق دیگر کوچ کرده‌اند.

آقای منشی افزود که المار اخیرا خیلی ناامن شده و فعالیت "دشمن" در این ولسوالی افزایش یافته است.

به گفته او، آوارگان به روستاهای همجوار و شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب نقل مکان کرده‌اند.

در بخش‌هایی از ولایت فاریاب گروه طالبان نفوذ دارند و هر از گاهی به اقدامات مسلحانه دست می‌زنند.

مطالب مرتبط