نوازشریف در کابل: زمان برداشتن گام‌های قاطع فرا رسیده

حق نشر عکس
Image caption حامد کرزی گفت که با نخست وزیر پاکستان روی مسایل مختلف مفصلا صحبت کرده است

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان وعده داده است که گفت‌وگوها میان دولت افغانستان و طالبان را تسهیل خواهد کرد.

آقای شریف در دیداری با حامدکرزی رئیس جمهوری افغانستان در کابل، از تعهدات کشورش برای برقراری صلح پایدار در افغانستان صحبت کرد.

او گفت زمینه‌سازی برای دیدار میان نمایندگان دولت افغانستان و ملابرادر، فرد شماره دوم پیشین طالبان، بخشی از این تلاش‌ها برای تسهیل مذاکرات میان افغانستان و طالبان خواهد بود.

پاکستان تا حالا تعدادی از اعضای گروه طالبان از جمله ملا غنی برادر، از فرماندهان ارشد گروه طالبان را از زندان آزاد کرده است. اما گروه طالبان گفته‌است که با ملا برادر تماس ندارند و باور ندارند که او از زندان آزاد شده باشد.

یک هیات شورای عالی صلح براساس توافقاتی که در نشست سه جانبه در لندن صورت گرفته بود، برای دیدار با ملابرادر به پاکستان رفتند اما آنها قادر به ملاقات با او نشدند.

نخست وزیر پاکستان در نشست مشترک خبری با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که پاکستان در کنار افغان ها می‌ایستد و در بخش های مختلف از تامین ثبات و امنیت تا همکاری‌های اقتصادی کمک می‌کند.

آقای شریف صبح امروز به دعوت رسمی حامد کرزی برای ادامه تلاش ها در جهت از سرگیری روند صلح دولت افغانستان با گروه طالبان پیش از خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، وارد کابل شد.

نوازشریف گفت که از نخستین روز کاری اش به عنوان نخست وزیر پاکستان، همکاری سازنده با افغانستان در اولویت کاری اش بوده است.

او گفت که کلید صلح پایدار در افغانستان راه حل سیاسی است و به همین دلیل پاکستان از روند صلح به رهبری افغان ها حمایت می کند.

آقای شریف از کشورهای منطقه و دخیل در مسایل افغانستان خواست که برای "معکوس کردن جریان ویرانگر جنگ" دست به دست هم بدهند چون به باور او، حالا زمان برداشتن گام های جدی برای تداوم گفتگوهای صلح و "پایان موفقانه جنگ" فرارسیده است.

حق نشر عکس Getty
Image caption دو طرف ماه قبل نشستی مشترک با بریتانیا در لندن داشتند

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان هم به خبرنگاران گفت که پس از رسیدن نوازشریف به سمت نخست وزیری پاکستان، روابط بین کابل و اسلام آباد "نسبت به قبل" بهتر شده است.

آقای کرزی در ادامه گفت: "امروز روی تمام مسایل میان دو کشور مفصلا صحبت کردیم، هم بین هیات های دو کشور و هم در جلسه خصوصی من و آقای شریف مسایل مفصلا مطرح شده است؛ این که روند صلح را چگونه به پیش ببریم، اقدامات عملی چگونه انجام شود، نقش آمریکایی ها در این روند چه باشد..."

رئیس جمهوری افغانستان گفت امیدوار است تلاش ها برای نابودسازی پناه‌گاه های شورشیان و مبارزه مشترک بر علیه افراطیت و تروریسم نتیجه بدهد.

این نخستین سفر نوازشریف به افغانستان پس از رسیدن به مقام نخست وزیری پاکستان است.

پیش از این مقام های افغان از پاکستان خواسته بودند که برای برقراری صلح در افغانستان صادقانه عمل کند. آقای کرزی هم گفته بود که پاکستان در رهبری گروه طالبان نفوذ دارد و می تواند مخالفان مسلح دولت را برای آشتی با دولت افغانستان ترغیب کند.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفته است که مراکز و پناهگاه های اصلی طالبان در خاک پاکستان است و اعضای این گروه از آنجا علیه دولت افغانستان فعالیت می کنند.

روابط افغانستان و پاکستان روی مساله صلح در گذشته تنش آلود بوده است اما پس از پیروزی نوازشریف در انتخابات، مقام های افغان ابراز خوشبینی کرده اند که پاکستان در رسیدن افغانستان به صلح، کمک خواهد کرد.

سفر نوازشریف به کابل در حالی انجام شده است که دو طرف ماه گذشته در نشستی مشترک با بریتانیا در لندن دیدار کردند و موضوع صلح افغانستان را به بحث گرفتند.

خواست اساسی دولت افغانستان از پاکستان رهایی رهبران تاثیرگذار گروه طالبان است. رئیس جمهوری افغانستان گفته که آزادی این افراد می تواند طالبان را برای گفت‌وگو با دولت دلگرم کند.